Akciovy_trh_je_na_ceste_dosiahnut_to_co_sa_este_nikdy_nestalo_2017

Akciový trh je na prahu histórie.

Samozrejme, americký akciový index S&P 500 dosahuje histórické milníky na zdanlivo týždennej báze s rekordnými maximami, ale tento bezprecedentný výkon je aj o jeho dlhovekosti. Index dosiahol 382 dní bez 5% prepadu, čo je podľa údajov banky Goldman Sachs zhruba iba niečo cez dva týždne od najdlhšieho záznamu z roku 1929.

To, že americké akciové trhy sú v zovretí takéhoto predĺženého úseku sily, hovoria aj niečo o odolnosti prebiehajúceho býčieho trhu, ktorý sa začiatkom marca stane 9-ročným a už v súčasnosti je druhým najdlhším v histórií. V jadre prebiehajúcej rally sa stala “kúpna ponuka”, ktorá má za následok zvýšenie pozícií v prípade, ak akcie poklesnú.

Graf: Americký akciový index S&P 500 je na pokraji rekordnej série, bez prepadu o hodnote 5%
Akciovy_trh_je_na_ceste_dosiahnut_to_co_sa_este_nikdy_nestalo_2017_graf
Taktika bola pre rekordné pásmo rozhodujúca, keďže zdravo podsúva pesimizmu čo viedlo k menším úderom, na základe čoho býci (investori zameraný na rast) svoje existujúce pozície len navyšovali. Bank of America Merrill Lynch poznamenala: “V skutočnosti je to tak účinné, že investori v súčasnosti s veľkou radosťou využívajú každý menší pokles na realizáciu nákupu.”

V nedávnej správe pre klientov, skupina analytikov vedených Nitinom Saksenou poznamenala: “Investori sa už nemusia obávať šokov, ale milujú ich,” … “Vplýva na to aj fakt, že centrálne banky od roku 2013 vstúpili – alebo oznámili, že môžu vstúpiť – na ochranu trhov a tým investorom umožnili dostatočné sebavedomie na to, aby si nakúpili ďalšie objemy.”

Súvisiace:
2017: Rekordný rok pre akciový index S&P 500
10 ročné zisky z investícií do akcií spoločností Apple, Amazon či Netflix

Samozrejme, žiadna rally nemôže byť považovaná za legitímnu bez konkrétnych dôvodov, prečo obchodníci kupujú stále viac akcií. V prípade obdobia bez 5% poklesu, americké akcie výrazne profitovali zo šiestich kvartálov rastu ziskov, ktoré nasledovali po viac ako štvrťročnom poklese ziskov.

Ak túto expanziu zárobkov postupne pridáme do zlepšujúcej sa ekonomiky a pokračovaniu peňažného rozmachu od celosvetových centrálnych bánk, máme kombináciu faktorov, ktoré sú ideálne na podporu bezprecedentného výnosu.

A tento pozitívny výhľad sa zhoduje s očakávaniami Wall Streetu. Podľa stredného cenového cieľa na rok 2018, analytici očakávajú, že americký akciový index S&P 500 bude zo súčasných úrovní do konca roka stúpať o 5,2% na 2 855 bodov.

Graf: Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 za posledný rok:
Akciovy_trh_je_na_ceste_dosiahnut_to_co_sa_este_nikdy_nestalo_2017_graf_SP500

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Goldman Sachs

Facebook komentár