Ake-to-bolo-pre-zamestnancov-Pelotonu-ktori-tento-tyzden-prisli-o-pracu

V pondelok neskoro večer si niektorí zamestnanci spoločnosti Peloton všimli, že nemajú prístup k aplikáciám ohľadom produktivity práce, ako sú Slack a Okta, ktoré v práci pravidelne používali.

Zamestnanci spoločnosti Peloton boli informovaní o plánoch okolo údržby, ktorá by podľa jedného zamestnanca mohla spôsobiť výpadky služieb, ale to ostatným nezabránilo pripraviť sa na najhoršie.

“Bol som z toho naozaj veľmi znepokojený,” zaspomínal ďalší bývalý zamestnanec spoločnosti Peloton, ktorý pracoval v produktovom oddelení spoločnosti. Povedal, že spolupracovníci si zúfalo písali SMS, keď špekulovali o tom, čo môže ráno priniesť.

Firma Peloton v utorok oznámila svoje zisky a pred niekoľkými týždňami generálny riaditeľ uviedol, že spoločnosť prehodnocuje svoje náklady a že sa chystá prepúšťanie.

Odpoveďou bolo to, čoho sa bál. Zamestnanec, ktorý (ako ostatní hovoril pod podmienkou anonymity zo strachu z dôsledkov kariéry, alebo z ohrozenia ohľadom ich odstupného) povedal, že sa v utorok zobudil na pozvánku z kalendára, na videohovor s vedúcim oddelenia. Prečítali mu, čo znelo ako scenár, a dozvedeli sa, že je medzi 2 800 ľuďmi, ktorí prišli o prácu.

Podľa verejných príspevkov od tých, ktorí prišli o prácu, prepúšťanie zasiahlo ľudí v oddeleniach vrátane inžinierstva, predaja a marketingu, ako aj tých, ktorí fyzicky dodávali produkty spoločnosti Peloton spotrebiteľom.

Zamestnancom bol ponúknutý balík odstupného, ktorý zahŕňal peňažnú kompenzáciu, rozšírenú zdravotnú starostlivosť a akcie a opcie, spolu s nezvyčajnou útechou: jeden ďalší rok bezplatného členstva All Access, teda predplatné služby spoločnosti Peloton, čo zamestnanci dostali ako zamestnaneckú výhodu.

Jeden zamestnanec, ktorý opísal odstupné ako „štedré“, povedal, že rozšírenie členstva sa zdá ako nevhodné, aj keď to spoločnosť zamýšľala dobre. Uviedla: “Neviem, kedy sa dostanem do bodu, kedy opäť použijem služby spoločnosti Peloton.”

Zamestnanec, ktorý pracoval na produktovom oddelení, povedal, že jeho prvotná reakcia bola, že si myslel, že ide o vtip, ale dodal, že ponuku aj tak využije.

Rozsiahle prepúšťanie a správa, že zakladateľ spoločnosti Peloton – John Foley po desiatich rokoch vo funkcii generálneho riaditeľa odstúpi, ukončili mesiace nepokojov v obľúbenej fitness spoločnosti.

Popri iných pandemických stávok, ako akcie spoločnosti Zoom bol Peloton počas predchádzajúcich dvoch rokov miláčikom Wall Street. Pre mnohých z tých, ktorí tento týždeň prišli o prácu, okolnosti okolo prepúšťania predstavovali zreteľne pandemické ukončenie ich pôsobenia v spoločnosti: pustili sa do virtuálnych stretnutí po tom, ako sa snažili získať prístup k aplikáciám, na ktoré sa spoliehali pri práci na diaľku.

Od rozmachu po krach

Keďže väčšina sveta prechádzala jedným obmedzením za druhým, spoločnosť Peloton zaznamenala bezprecedentný dopyt po svojich stacionárnych bicykloch a bežeckých pásoch, ktoré sa spájajú s mesačným predplatným v rámci ich virtuálnych tréningových kurzoch. Vedenie spoločnosti Peloton hľadalo spôsoby, ako uspokojiť a zúročiť zvýšený dopyt po svojom produkte.

V máji 2021 spoločnosť uviedla, že vyčlení 400 miliónov dolárov na vybudovanie prvej továrne Peloton v Spojených štátoch, keďže sa snažila vyriešiť oneskorenia v dodávkach. Investovala tiež do spustenia privátnej značky odevov, ohlásenej v septembri 2021, ktorú založila Foleyho manželka Jill. (Foley, ktorý je naďalej zapojený do spoločnosti ako výkonný predseda predstavenstva, oznámil, že Jill, ktorá bola viceprezidentkou značky Apparel, sa bude nachádzať medzi “ďalšími odchodmi na vyššej úrovni, v rámci rôznych oblastí ich podnikania.”)

V tom istom období však spoločnosť čelila iným verejným výzvam. V máji spoločnosť musela vykonať opravu jej bežeckých pásov, v súvislosti s bezpečnostnými incidentmi – po týždňoch bojov s federálnymi bezpečnostnými regulátormi – a ospravedlnila sa, že týmto problémom nevyhovela skôr.

V novembri spoločnosť priznala, že dopyt po jej hardvéri klesol. Tento pokles nastal, keď sa do telocviční začalo vracať stále viac spotrebiteľov. Do konca januára akcie spoločnosti Peloton v jednom bode klesli na 25 dolárov, čo bola najnižšia úroveň od konca marca 2020, čiže od prvých dní pandémie. Na svojom vrchole vyvolanom pandémiou, v decembri 2020 akcie spoločnosti dosiahli cenu 162 dolárov za akciu.

Tento týždeň akcie spoločnosti Pelotonu vyskočili, na správach ohľadom organizačných zmien a vo štvrtok uzavreli na úrovni 37 dolárov.

V utorkovom telefonáte s investormi Foley priznal „chybné kroky“, vrátane „príliš rýchleho“ škálovania svojich operácií. Pokračoval: “Sme za to zodpovední, keďže to celé vytvárame. Keďže to celé vytvárame tak aj nesieme zodpovednosť.” V rovnakej výzve finančná riaditeľka Jill Woodworthová uviedla, že Peloton do konca fiškálneho roka 2023 vykoná odpredaj „budovy aj pozemku“ plánovanej továrne.

V odpovedi na otázky týkajúce sa týchto informácií, hovorca spoločnosti Peloton nasmeroval novinárov na nedávne firemné blogové príspevky. V príspevku ohľadom organizačných zmien Foley označil reštrukturalizáciu ako „návrat k základom“.

V rozhovoroch pre CNN Business pracovníci vyjadrili mix frustrácie z vedenia ohľadom toho, čo považovali za neschopnosť predvídať a vhodne zvládnuť nevyhnutný pokles dopytu, v čase kedy sa pandémia zmiernila, ako aj istú úľavu, že po mesiacoch neistôt nakoniec rozhodnutia konečne padli.

Jeden zamestnanec, ktorý pracoval v prevádzkovom tíme, ktorý vykonával dodania a nastavovanie produktov v domácnostiach ľudí, poznamenal, že osobne videl spomalený dopyt. Aj keď pôvodne koncom roka 2020 a začiatkom roku 2021 robil túto prácu 40 až 60 hodín týždenne, povedal, že jeho hodiny sa o niekoľko mesiacov neskôr výrazne znížili na 10 až 20 hodín týždenne.

Súvisiace: Problémy firmy Peloton: kúpiť by ju mohol Amazon, Nike alebo Apple

“Zvažoval som, že čo sa stalo, keďže v mojej oblasti tento objem klesal. V jednej chvíli som vedel, že stane niečo veľké. Avšak nevedel som, ako rýchlo sa to stane.”

Možno viac ako čokoľvek iné, zamestnanci mali pocit blížiacich sa problémov z dôvodu rýchleho vzostupu a pádu. Zamestnanci, s ktorými zo CNN Business diskutovali, vstúpili do spoločnosti počas pandémie, keď bola spoločnosť na vrchole.

Zamestnanec, ktorý v noci panikáril, poznamenal: “Pracovali na vývoji nových vecí, najímali ďalších ľudí ako blázni, dobre platili… bolo tam všetko, čo vo firme hľadáte.” Povedal, že jeho pracovná ponuka v Pelotone bola konkurencieschopnejšia ako to, čo pred ním na pohovoroch ponúkali niektoré spoločnosti zoskupenia s označením FAANG.

Pomoc komunity — na sieti LinkedIn

Počas niekoľkých hodín po prepúšťaní, mnohí dotknutí zamestnanci na sociálnej sieti LinkedIn uverejnili správy o strate zamestnania.

Jednotlivé príspevky sa rýchlo stretli s prívalom obdivu a podpory, medzi inými aj od spolupracovníkov spoločnosti Peloton. Jeden príspevok bývalého pridruženého manažéra značky – Colina Burkeho sa stal zdanlivo virálnym s viac ako 14 000 označeniami “Likov“. Burke uznal obrovskú reakciu v ďalšom kroku.

Burke napísal: “Ešte raz ja,” … “Neverím, jediné čo môžem napísať je “wow, naozaj to vybuchlo!” … V utorok večer sa šok z prepustenia zmenil na šok z toho, že som videl toľko podpory. Mal som stovky správ od priateľov, rodiny a v mnohých prípadoch sa mobilizovali úplne neznámi ľudia, aby nám ponúkli akúkoľvek pomoc.“

Objavilo sa aj niekoľko základných tabuliek, v ktorých kolovali mená pracovníkov, ktorí si teraz hľadajú prácu. Peloton uviedol, že spolupracuje so spoločnosťou RiseSmart, poskytujúcou služby outplacementu pri poskytovaní kariérnej pomoci, ktorá im pomôže spojiť sa s inými zamestnávateľmi.

Medzitým náboroví pracovníci a manažéri v spoločnostiach ako Amazon, Microsoft, Coinbase a Meta pre dotknutých zamestnancov firmy Peloton, využili príležitosť ponúknuť pracovné príležitosti v rámci sociálnej siete LinkedIn.

Zatiaľ čo mnohí z prepustených zamestnancov rýchlo stratili prístup k všetkým zostávajúcim aplikáciám a službám spoločnosti, niektorí údajne našli spôsob, ako si v stredu naladiť kanál firmy Peloton, kde Foley a nastupujúci generálny riaditeľ Barry McCarthy oslovovali zamestnancov. Podľa agentúry CNBC niektorí súčasní a bývalí zamestnanci “odpaľovali“ nahnevané komentáre prostredníctvom funkcie chatu. (Hovorca spoločnosti odmietol túto záležitosť komentovať.)

Bývalí zamestnanci pre CNN Business poznamenali, že pred prepúšťaním spoločnosť oznámila zmenu protokolu stretnutí pre zabezpečenie prihlásenia cez pracovné zariadenia, takže si neboli istí, ako bývalí zamestnanci mali prístup.

Bez ohľadu na to, ako povedal tretí bývalý zamestnanec, “som veľmi rád, že tam nie som. Myslím si, že dôvera je narušená.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár