Problemy-okolo-firmy-Peloton-kupit-by-ju-mohol-Amazon-Nike-alebo-Apple

Spoločnosť Peloton má na chrbte terč a zdá sa, že je ideálnym adeptom na prevzatie.

Stacionárne bicykle spoločnosti Peloton boli na začiatku pandémie obrovským hitom. Aktuálne sa snaží udržať svoj rast, pretože ľudia trávia viac času mimo svojich domovov a potenciálni kupci krúžia všade naokolo.

Čo sa deje so spoločnosťou Peloton?

Stacionárny bicykel spoločnosti Peloton.

Stacionárny bicykel spoločnosti Peloton.

Akcie spoločnosti Peloton pred dnešným riadnym obchodovaním vzrástli o 32 % po správach, že skupiny Amazon a Nike skúmajú ponuky pre spoločnosť. Jeden známy analytik taktiež navrhol gigant Apple, ako možného nápadníka.

Cez víkend analytik firmy Wedbush Securities – Dan Ives, poznamenal: „Boli by sme šokovaní, keby sa Apple agresívne nezapojila do tohto potenciálneho procesu obchodu.”

Graf akcií spoločnosti Peloton od roku 2020 po súčasnosť:
Problemy-okolo-firmy-Peloton-kupit-by-ju-mohol-Amazon-Nike-alebo-Apple-bike-graf

Rýchly návrat: Veľa firiem jasne cíti vhodný obchod. Akcie spoločnosti Peloton zo svojho maxima v januári 2021 klesli o viac ako 80 %. V posledných týždňoch sa dostali pod nový tlak po správe, že spoločnosť prestala vyrábať nové bicykle a bežecké pásy.

Generálny riaditeľ spoločnosti – John Foley to poprel, ale poznamenal, že Peloton „resetuje“ úrovne výroby, pretože sa omnoho viac prispôsobuje „sezónnym krivkám dopytu“. Uznal potrebu znížiť náklady a uviedol, že spoločnosť „zvažuje všetky možnosti ako súčasť nášho úsilia o flexibilnejšie podnikanie“, vrátane prepúšťania.

Blackwells Capital má inú predstavu. Aktivistický investor nedávno uviedol, že má „veľké obavy“ z výkonu spoločnosti Peloton a vyzýva jej predstavenstvo, aby prepustilo Foleyho a zvážili predaj.

Možnosti pre Amazon

Viaceré spravodajské kanály uviedli, že gigant Amazon má reálny záujem. Internetový predajca začal zintenzívňovať svoje ponuky v oblasti zdravia a wellness a v roku 2020 uviedol na trh nositeľný fitness sledovač Halo.

Podľa analytika spoločnosti Cowen – Johna Blackledgea, ktorý v pondelok poznamenal, že Amazon „zvyčajne predáva produkty a služby pre masový trh, by to mohlo byť nepríjemné, zatiaľ čo Peloton ktorej bicykel základnej úrovne stojí 1 495 dolárov, predstavuje skôr „prémiovú“ značku.

Možnosti pre Nike

Noviny The Financial Times uviedli, že odevný gigant zvážil ponuku pre Peloton pred jej zverejnením v roku 2019, ale nakoniec sa rozhodol v nej nepokračovať. Mohol by sa to aktuálne opäť zvážiť?

Možno. Nike sa však zameriava na svoju digitálnu stratégiu. V decembri kúpila spoločnosť RTFKT, ktorá produkuje nezameniteľné tokeny alebo zberateľské predmety a tzv. meme v štýle NFT. A akvizícia spoločnosti Peloton, ktorá si vyžaduje produkciu zložitých strojov, by mohla pridať do dodávateľského reťazca ďalšie problémy, ktoré spoločnosť trápia.

Možnosti pre Apple

Apple sa postavila firme Peloton v roku 2020 spustením svojej predplatiteľskej služby Fitness+, ktorá je kompatibilná so zariadením Apple Watch. Analytik Ives si však myslí, že spojenie síl by bol šikovný krok, pretože by to viedlo k rýchlemu rastu zákazníckej základňu spoločnosti Apple v tejto kategórii a „posilnil by agresívne iniciatívy spoločnosti v oblasti zdravia a fitness“.

Apple sa hanbila robiť honosné akvizície. Jej posledným významným obchodom bola spoločnosť Beats v roku 2014, ktorej cena bola na hodnote 3 miliárd dolárov. Ale je to veľa peňazí, ak by ste mali byť v pokušení.

Možno nikto nevyhrá

Blackledge zo spoločnosti Cowen si myslí, že je „nepravdepodobné“, že by sa predaj firmy Pelotonu nakoniec podaril, a poukazuje na to, že akciová štruktúra spoločnosti znamená, že “zasvätenci“ vrátane Foleyho majú firmu pod kontrolou.

Blackledge dodal: „Očakávame, že budú pravdepodobne pokračovať v nezávislej realizácii dlhodobej stratégie spoločnosti, aspoň čo sa týka dohľadnej budúcnosti.“

Pozornosť sa bude venovať Foleymu, keď spoločnosť v utorok oznámi výsledky za posledný štvrťrok. Budú navyšovať špekulácie o dohode?

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár