Svetová stavebná činnosť bude do roku 2025 by mala rásť o 70 percent na 6,3 biliónov amerických dolárov, s explóziou rastu, ku ktorej dôjde vďaka novej generácie “ázijských tigrov” – podľa vyjadrení nedávno zverejnenej správy.

Správa “Celosvetový stavebný trh – 2025”, ktorá bola sponzorovaná 24. veľkými spoločnosťami, zistila, že stavebná činnosť bude dosahovať 13,5 percenta svetovej produkcie v roku 2025, s aktivitou vedenou rastúcim počtom obyvateľov v rozvojovom svete, plus rastúcej svetovej urbanizácie.

Súvisiace: Investičná príležitosť – Trh kancelárskych nehnuteľností v Poľsku

“Urbanizácia je jedným z najväčších problémov, ktorým čelí ľudstvo. Rast svetových globálnych mega miest vedie k hlavným výzvam pre strojárstvo a stavebný priemysel. Ďalší obyvatelia o veľkosti dvoch miliárd do roku 2050 bude viesť k ďalším mestám, čo sa očakáva, že bude predstavovať veľa výziev v oblasti poskytovania elektriny, vody, kanalizácie, bývania, kancelárií a dopravy, rovnako otázky, ako to celé vytvárať udržateľným spôsobom a rozvojom nových miest v budúcnosti “,  – to všetko ukázala správa, ktorá bola napísaná odborníkmi v odbore z Global Construction Perspectives a Oxford Economics.

Zatiaľ čo dve tretiny svetovej stavebnej aktivity budú zamerané na Čínu, Indiu a USA, autori poznamenali, že aktivita v rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík bude stále viac ťahaná Vietnamom, Indonéziou a Filipínami, ktoré sa nazývajú nové ázijské tigre.

“Kým Čína sa zďaleka stáva vyspelou ekonomikou … tento problém nezmenšuje význam Číny ako veľkého a rýchlo rastúceho stavebného trhu. To vytvára otvorené príležitosti v novej generácii rýchlejších rastúcich ázijských tigrov, ktoré pomôžu poháňať regionálny rast,” ako sa píše sa v správe.

Autori zdôraznili, že Indonézia bude “možno najdynamickejšia” z nových tigrov, a predpovedajú, že stavebné trhy by mali zaznamenať priemerný ročný nárast o viac ako 6 percent, a to až do roku 2025.

Súvisiace: Apártmán za $ 240 miliónov: Šialenstvo na trhu nehnuteľností v Londýne

“Indonézia sa stane tretím najväčším svetovým trhom s bývaním – celkovo podľa počtu nových domov, ktoré potrebujú stavať každý rok, čo je o niečo viac ako priemerný počet v Spojených štátoch. Indonézske “základné ekonomické koridory” sa sústreďujú na rast kľúčových priemyselných odvetví a budovanie potrebnej infraštruktúry pre podporu hospodárskeho rastu.”

Medzitým, autori uviedli, že Vietnam a Filipíny budú zverejňovať priemerný ročný rast vo výške 5 percent.

Taktiež v správe uviedli: “Obe – Vietnam a Filipíny budú mať prospech zo širších medziregionálnych obchodných tokov s Čínou a susednými ekonomikami, rovnako ako potrebami investícií do základnej infraštruktúry a výrobných kapacít ako ich úrovne hospodárskeho rozvoja sa zvyšujú”.

Hoci Čína v roku 2010 predbehla Spojené štáty, ako najväčší svetový stavebný trh, táto správa ešte predpovedá zdravý 40-percentný rast v stavebníctve USA do roku 2025.

“Oživenie trhu stavebníctva v USA, ktoré sa v minulom roku začalo bude podľa predpokladov pokračovať aj naďalej, ako trh bývania bude zostávať najrýchlejšie rastúcim sektorom. Medzi rokmi 2012 a 2025 očakávajú rast objemu stavebnej produkcie v USA o viac ako 75 percent.”

Navyše sa predpokladá, že USA do roku 2025 potrebujú takmer 20 miliónov nových domov, čo v priemere znamená 1,5 milióna domácností, ktoré majú byť každým rokom postavené.

V ostrom kontraste, správa predpovedá, že európske sektory stavebníctva budú o 5 percent nižšie, ako v roku 2007 – na začiatku globálnej finančnej krízy.

Súvisiace: Hľadáte výhody? Ceny nehnuteľností v Paríži prepadli

“Každé cyklické oživenie v západnej Európe po “dvojitom” poklesu stavebnej činnosti v priebehu rokov 2008-10 a 2012-13 bude veľmi slabé. So znižujúcou sa kúpnou silou, uprostred poklesu reálnych miezd a rekordnej nezamestnanosti to bude predstavovať veľmi malý zdroj dopytu po bytovej výstavbe. Nebohaté vlády majú veľmi obmedzený priestor pre významné investície do infraštruktúry a neistota ohľadom nájdenia dlhodobého riešenia hlbokých finančných a fiškálnych problémov v eurozóne, vážne obmedzuje obchodné investície do nových kapacít.” Takže aj táto správa so sebou prináša varovania.

Avšak, Veľká Británia vystupuje, ako výnimka. Jej sektor stavebníctva sa budú rozširovať takmer dvojnásobkom priemernej miery v západnej Európe.

Medzi ďalšie faktory, autori zdôraznili britský nedostatok bytov a vládne opatrenia v sektore bývania, čo bude podnetom k jeho výnimočnosti.

“Existuje naliehavá potreba modernizovať starnúcu infraštruktúru a stavba viacerých nových domov, čo by malo zabráni rozširujúcemu sa nedostatku bytov vo Veľkej Británii, ale taktiež sa očakávajú väčšie investície do infraštruktúry vo Veľkej Británii a nehnuteľností v Číny a ďalších suverénnych fondov Blízkeho východu.

Zdroj: TheGuardian, Reuters

Facebook komentár