Austrálsky dolár.

Austrálsky dolár.

Austrálsky dolár zaznamenáva pokles na viac ako dvojročné minimum k hodnote 70 amerických centov, keďže boj o vládu vo vládnej strane ohrozuje vytvorenie paralýzy.

Aussie (austrálsky dolár) vo štvrtok poklesol, keď predseda vlády Malcolm Turnbull čelil pritivetru, aby odvrátil výzvu od konzervatívneho krídla vlastnej strany. Už šiesty vedúci predstaviteľ tejto krajiny od roku 2007 – Turnbull – poznamenal, že odíde len vtedy, ak jeho hlavný rival Peter Dutton dokáže, že má dostatok podpory.

Stephen Miller, ktorý je poradcom investičnej spoločnosti Grant Samuel Funds Management a bývalý vedúci analytik aktív s pevným príjmom v spoločnosti BlackRock Investment Management Australia, uviedol: “Čo vidíme na trhoch forexu (mien), odzrkadľuje krízu dôvery v schopnosť austrálskej politickej triedy poskytovať rozumné ekonomické výsledky, ktoré zabezpečia našu budúcu prosperitu,” … “Očakávam, že Aussie v určitom štádiu pred koncom roka otestuje hranicu 70 amerických centov.”

AUD/USD.

AUD/USD.

Austrálsky dolár z tohtoročného maxima na úrovni 81,36 amerických centov, stanovenom v januári oslabil viac ako 10 percent a nedávno sa v Sydney obchodoval na hodnote 72,94 centov. Táto mena sa naposledy pod 70 centmi začiatkom roka 2016.

Miller vyjadruje pohľad na rastúcu skupinu správcov, ktorí sa s ohľadom na austrálsky dolár stávajú k tejto mene stále pesimistickejšie, keďže boj o moc opäť narúša proces vládnutia. Mena bola už pod tlakom v dôsledku obchodného sporu medzi najväčšími obchodnými partnermi Austrálie, Čínou a USA a rozširujúceho sa úrokového diferenciálu v prospech amerického dolára.

Turnbull, ktorý sám zvrhol bývalého premiéra Tonyho Abbotta v roku 2015, povedal, že v priebehu dnešného dňa zvolal špeciálne stretnutie vedúcej liberálnej strany, kde by Dutton mohol zhromaždiť dostatok podpisov na zmenu. Ak zákonodarcovia navrhnú zmenu vodcu, už v priebehu budúceho týždňa nebude ničomu stáť v ceste.

Politický chaos

Chris Manuell, portfólio manažér investičnej spoločnosti Jamieson Coote Bonds v Melbourne poznamenal: “Aussie pravdepodobne klesne na približne 71,25 centov, teda v prípade ak sa kríza zhorší a zvážia sa ďalšie makroekonomické faktory,” … “Očakávame, že sa do tejto oblasti dostane ešte jeden pokles ale je treba byť opatrní, než sa rozhodnete obchodovať s touto situáciou.”

Ďalej poznamenal: “Aussie je na čele politického chaosu, ktorý spôsobuje, že talianska politika je voči tomuto naozaj pokojnou.”

Nie každý správca aktív je však k tejto mene pesimistický (medvedí). Raymond Lee, ktorý je finančným manažérom a výkonným riaditeľom spoločnosti Kapstream Capital v Sydney, poznamenal: “Aussie sa obchoduje v reálnej hodnote a pravdepodobne zostane na hodnotou 70 amerických centov.”

“V súčasnosti nevsádzame na pokles austrálskej meny,” … “Je ťažké obchodovať s politickými správami v krátkodobom horizonte. Myslím si, že sa jedná o krátkodobý hluk. ”

Kerry Craig, analytok z JP Morgan Asset Management v Melbourne uviedol: “Austrálska mena pravdepodobne zostane pod tlakom, až kým nebude jasné, či bude známe nové vedenie alebo dátum pre ďalšie voľby.”

Nakoniec poznamenal: “Trhy nenávidia neistotu, ale to je to, čo tu máme, mena teda čelí tlaku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár