“Myslíme si, že austrálsky dolár klesne a bude klesať razantne”


Stanley Druckenmiller (bývalý hlavný analytik Georgeho Sorosa)

Pre tých z vás, ktorí ste konali na základe môjho nedávneho článku, ktorý naznačoval, že bolo na čase predať Austrálsky dolár budete mať svoj prosperujúce mesiac. Vzhľadom k tomu na konci apríla Austrálsky dolár prudko klesol z 1,05 na 97 centov – čo je pokles o viac ako 7%.

Dôležitým bodom je uvedomiť si, že pokles austrálskeho dolára ešte len začína. Bude klesať aj ďalej. Základné dôvody prečo bude aj naďalej prudko klesať sú stále na mieste.

Patria medzi ne: –

  • Boom komodít vytlačil zvyšok ekonomiky. Centrálna Banka Austrálie (RBA) si uvedomuje, že je potreba stimulovať rast a vývoz domácej výroby a služieb oveľa lacnejšou menou. Tieto oblasti sa stali menej konkurencieschopným, ako sa náklady na bývanie zvýšili a rast miezd sa stala príliš razantný. Austrálsky nekomoditný sektor nie je konkurenčný a súčasne čelil sile miestnej meny.
  • Austrália si zachováva najväčšiu neporušenú realitnú bublinu na svete. Všetky ostatné svetové bubliny v sektore nehnuteľnostiach (napr. USA, Írsku a Španielsku) zaznamenali výraznú defláciu a dokonca kolaps. To sa ešte v Austrálii nestalo. Krajina má jednu z najvyšších cien nehnuteľností vo svete, vzhľadom k príjmom. Spotrebitelia sú príliš zadlžení a jeho štyri hlavné banky (všetky systémové) sú silne vystavené realitným pôžičkám. Sú taktiež veľmi závislé na zahraničnom financovaní svojich obchodných operácií, ktoré ich dostavajú do mimoriadne nebezpečnej situácie. Spomalenie ekonomiky prenesie realitné bubliny a bankový sektora do problémov (ako sa to stalo v USA a po celej Európe v priebehu posledných niekoľkých rokov). RBA by mohla začal uvoľnovať jej politiku, aby začala zachraňovať jej bankový sektor v ťažkostiach.
  • Austrálsky hospodársky rast úzko súvisí s čínsku ekonomiku. Za posledné dve desaťročia Čína je motorom austrálskeho rastu. Avšak v Číne začína dochádzať k postupnému štrukturálnemu spomaleniu, ako sa pohybuje z ekonomiky investícií a výroby k ekonomike zameranej viac na služby. To bude mať významný vplyv na austrálsku ekonomiku. Komoditný rast už nemôže byť zaručený, takže ekonomická expanzia bude musieť prísť z iných oblastí ekonomiky. RBA uznáva túto skutočnosť a snaží sa prinútiť oslabiť jej menu znížením úrokových sadzieb a povzbudiť tak miestny priemysel.
  • Kým cenám komodít sa bude v dlhodobom horizonte bude dariť (v dôsledku masívneho nárastu svetovej populácie a hospodárskeho rast v rozvojovom svete), na najbližších pár rokov budeme pravdepodobne vidieť pomerne oslabujúce ceny komodít. To znamená menšie dopyt zo strany Číny, pozastavenie mnohých ťažobných projektov (čo sa už deje) a všeobecne ťažká doba pre austrálsky dolár, ako jednej z hlavných svetových komoditných mien.

Okrem toho niekoľko týždňov potom, ako bol uverejnený môj posledný článok táto krajina zaznamenala rad negatívneho vývoja, ktorý urýchli pokles austrálskeho dolára (AUD).

  • RBA znížila úrokové sadzby opäť na nové minimum a trhy sa zdá sa, že trhy si uvedomili, ako drahý je AUD. Špekulanti začínajú razantnejšie opúšťať túto menu.
  • Austrálske spotrebiteľské indexy vykazujú slabší sentiment na všetkých úrovniach, pretože ľudia sú stále viac pesimistickí ohľadom ekonomiky.
  • Americký dolár nedávno posilnil a tento trend bude pokračovať, aj keď Federálny rezervný systém môže začať ukončovať svoj program kvantitatívneho uvoľňovania.

V rokoch 1990 až 2006 AUD nikdy neprekročil úroveň 85 centov na US dolár. Jeho dlhodobý historický priemer je na úrovni 75 centov. Očakávam, že austrálsky dolár sa do konca tohto roka bude obchodovať pod úrovňou 90 centov a môže byť aj na minimách 85 centov za US dolár.

Samozrejme meny často prekročujú rozsah, keď sa u nich objavia prudké pohyby, ale môj odhadu by mohol byť konzervatívnym. Či tak alebo onak pokles austrálskeho dolára bude pokračovať.

Zdroj: Global Perspectives

Facebook komentár