Zakladateľ organizácie PIMCO Bill Gross tvrdí v novom dvojstĺpčeku, že globálna ekonomika zahltená dlhom čelí veľkej zmene. Vždy poetický Gross toto tvrdenie podložil dvoma metaforami.

Prvá metafora – rakovina

Svetové finančné trhy sa zdajú  posadnuté dennou monetárnou a fiškálnou evolúciou v eurozóne, ktorá tvorí základ pre riskantné/bezpečné dni na trhu a celkové úspešné nasadenie stratégii tak potrebných na celkovú návratnosť trhových aktív. Eurozóna je avšak len lokalizovaný nádor. Vyvolaná úverová rakovina môže metastázovať, a globálny monetárny systém fatálne poškodený zvyšovaním rizika a nepríjemne nízke výnosy z cenných papierov, vytvorené dlhovou krízou a politikou sa jej budú zodpovedať.

Druhá metafora – veľryby

V prírode veľkolepá veľryba závisí na skromnom planktóne aby prežila a tú istú analógiu správne sedí na globálne vyvinutú ekonomiku, ktorá dominovala obchodu a financiám na výdavky rozvojových krajín. Teraz sa prúd môže otočiť ak sa nepatrné globálne ekonomiky začnú považovať v pozícii nadbytku rezerv. Z lovenej sa stane lovec a globálny monetárny systém, ktorý sa vyvinul a menil za posledné storočie – ale stále v smere jednoduchších, lacnejších a viac prebytočných úverov – dosiahli bod, v ktorom nebudú môcť ďalej pôsobiť.

Gross nešpecifikoval, čo nás zmenou čaká, ale povedal, že by to mohlo zahŕňať zmenu od dolára k silnejším aktívam.

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár