Ceny-diamantov-prepadli-az-o-18-%-maju-kam-klesat

V jednej starej piesni sa spieva: “Diamanty sú najlepším priateľom žien.”

V súčasnosti však u investorov nie sú obľúbené, keďže tieto drahé kamene v posledných mesiacoch výrazne stratili na hodnote.

Podľa jedného z globálnych indexov cien surových diamantov (Global Rough Diamond Price Index) ceny diamantov oproti ich historickému maximu z februára 2022 prepadli až o 18 % a od začiatku roka 2023 sú v strate 6,5 %. A podľa predpovedí odborníkov na trhu sa ich hodnota chystá ešte viac klesnúť.

Paul Zimnisky, generálny riaditeľ spoločnosti Paul Zimnisky Diamond Analytics, v dnešnom rozhovore poznamenal: “Pred rokom stál 1-karátový prírodný diamant o niečo lepšej ako priemernej 6 700 dolárov, dnes sa ten istý diamant predáva len za 5 300 dolárov.”

Počas pandémie Covid-19, ktorá vyvrcholila začiatkom minulého roka ceny diamantov spolu s ďalšími šperkami zaznamenali jednoznačné zvýšenie.

Poradenská spoločnosť Bain & Company v správe z februára minulého roka uviedla: “Spotrebitelia boli pripravení utrácať,” … “Mali dostatok hotovosti z oživených kapitálových trhov a ekonomických stimulačných programov a túžili ju minúť na zmysluplné darčeky pre svojich blízkych.”

“Keď ľudia nemohli cestovať alebo navštevovať reštaurácie, všetky prebytočné peniaze išli do luxusného tovaru a šperkov“, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Angara Jewelry – Ankur Daga.

A keď sa ekonomika začala opäť otvárať, ceny diamantov sa začali znižovať a skĺzli do “prudkého poklesu”.

Podľa odborníkov z odvetvia, príčinou nedostatočného vývoja na trhu je aj pretrvávajúca konkurencia zo strany umelých diamantov, pomalšie oživenie čínskej ekonomiky a neisté makroekonomické prostredie.

Dokonalá náhrada?

Čoraz viac spotrebiteľov sa podľa Edahna obracia na laboratórne vyrábané diamanty.

“Podiel predajov laboratórne vyrábaných diamantov v porovnaní s prírodnými diamantmi rastie. V roku 2020 predstavovali len 2,4 %. V roku 2023 až do dnešného dňa sú už na úrovni 9,3 %.”

Laboratórne produkované diamanty sa vyrábajú v kontrolovanom prostredí za použitia extrémneho tlaku a tepla, ktoré obnovuje spôsob, akým sa prírodné diamanty produkujú stovky kilometrov v zemskom plášti.

Podľa Daga, chemicky, fyzikálne a opticky sú identické s prírodnými diamantmi a považujú sa za “dokonalú náhradu”. Čo je však pre väčšinu dôležitejšie – sú oveľa lacnejšie.

A čoraz viac ľudí sa k nim obracia pri výbere zásnubných prsteňov.

“Laboratórný diamant je na nerozoznanie od ťaženého diamantu, a ak môžem dostať väčší diamant za rovnakú cenu, prečo nie?” povedal 29-ročný Singapurčan Jonathan Lok, ktorý koncom minulého roka požiadal svoju snúbenicu o ruku prsteňom s 0,76-karátovým laboratórne vytvoreným diamantom.

Dodal, že jeho snúbenica si želala menší diamant a nechcela, aby za prsteň utratil prehnanú sumu.

Edahn Golan, generálny riaditeľ spoločnosti Edahn Golan Diamond Research & Data uviedol, že ceny laboratórne vytváraných diamantov “klesajú”, pričom za posledné tri roky sa ceny prepadli až o 59 %.

“Pred tromi rokmi ste si mohli kúpiť laboratórne vyrobený ekvivalent s 20 až 30 % zľavou z ceny prírodného diamantu. Teraz je to 75 % až 90 % z ceny prírodných diamantov,” poznamenal Daga a lacnejšie ceny pripísal tomu, že stroje sú stále efektívnejšie pri výrobe väčšieho množstva umelo vyrobených diamantov.

Aj v odvetví laboratórne pestovaných diamantov, ktoré je energeticky náročné, sa prudko rastúce náklady na energiu od svojho vrcholu znižujú.

V prípade medvedieho scenára sa očakáva, že ceny prírodných diamantov oproti súčasným cenám v nasledujúcich 12 mesiacoch zaznamenajú pokles o 20 až 25 %, čo by znamenalo 40 % pokles oproti februárovému maximu. A Daga v tomto názore nie je sám.

Golan uviedol: “Existuje priestor na pokračovanie poklesu cien, a to je veľmi pravdepodobný scenár, najmä preto, že marže maloobchodníkov pri laboratórne vyrábaných diamantoch sú mimoriadne vysoké, približne 60 % v porovnaní s 34 % pri prírodných diamantoch.”

Aj napriek tomu by však pokles mohol nakoniec naraziť na “prirodzené dno” z dôvodu nákladov na pracovnú silu.

“Náklady na prácu stále rastú a práca je stále veľmi dôležitou súčasťou výroby diamantu. Takže niekde sa nachádza prirodzené dno,” ako poznamenal Daga a dodal, že po 25 % poklese bude nasledovať tzv. vyrovnanie.

Stredná fáza výroby diamantov zahŕňa brúsenie a leštenie diamantov pred ich spracovaním na šperky, čo je podľa spoločnosti Bain & Company “najzložitejšia” a najrozsiahlejšia časť hodnotového reťazca.

Sankcie voči diamantom z Ruska

Okrem toho odborníci na trh s diamantmi neočakávajú, že sankcie voči poprednému svetovému producentovi – Rusku, povedú k výraznému nárastu cien.

Začiatkom mája ekonomiky G7 zvolali diskusiu o uvalení sankcií na diamanty z Ruska, pričom Spojené kráľovstvo sa postavilo na čelo sankcií voči ruskej štátnej spoločnosti Alrosa.

Zimnisky ďalej uviedol: “Rusi v posledných mesiacoch zvýšili predaj diamantov v snahe získať späť podiel na trhu, ktorý minulý rok po prerušení obchodných kontaktov stratili.”

Podľa Diamantového registra je Rusko stále najväčším svetovým producentom diamantov, za ním nasledujú Botswana a Konžská demokratická republika.

Podľa Edahna Rusko nebude mať napriek sankciám problémy s predajom svojich diamantov, najmä ak sa väčší kupci budú naďalej zaujímať o cenené moskovské kamene.

Poznamenal: “Krajiny ako India, Spojené arabské emiráty a dokonca ani EÚ nezaviedli sankcie na dovoz surových diamantov. Takže žiadny reálný nedostatok neexistuje.”

India je najväčším dovozcom diamantov na svete, na druhom mieste sú USA, za nimi Hongkong, Belgicko a SAE.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár