V dobe, kedy celosvetoví boháči hľadajú prenosné aktíva – bezpečný prístav ich bohatstvo, by mali diamanty žiariť.

Koniec koncov, diamanty sú nedostatkový tovar. Ako veteráni a výtvarné umenie je tento tovar taktiež považovaný za uchovávateľa hodnôt. A posledná lúpež týchto klenotov v Cannes poukazuje, že diamanty sú ľahko, možno až príliš ľahko prenosné.

Ale oceňovanie diamantov a širší “trh” pre drahokamy je prakticky nemožnou úlohou. To robí z investovania do diamantov riskantný šport, ktorý treba prenechať na odborníkov a skúsených profesionálov.

( Prečítajte si viac: Najbohatší majitelia diamantov na svete )

Spoločnosť ConvergEx Group poukazuje na to, že rovnako ako mnoho iných komodít, diamanty taktiež čelia razantnej korekcií.

Nicholas Colas, hlavné analytik spoločnosti ConvergEx Group – celosvetovej maklérskej so sídlom v New Yorku: “Rok 2013 nebol dobrým rokom pre iskrivé kúsky uhlíka, ako jeho ceny poklesli o 1-2 percentá. Ceny diamantov dosiahli maxima na začiatku a do polovice roka 2012 a od tej doby sú v poklese 8,5-9,6 percenta.”

Ale tieto čísla nie sú tak jednoduché. Kým priemysel diamantov sleduje ceny (firma Rapaport) rôznych kategórií diamantov, vytvorenie indexu cien diamantov je stále v nedohľadne. To preto, že ceny sa značne líšia – podľa veľkosti, farby a kvality.

Podľa Mahyara Makhzaniho, generálneho riaditeľa firmy Sciens Colored Diamond Fund, so sídlom v Londýne a v Ženeve sa ceny môžu meniť (aj razantne) každým dňom a je ich trh je známy svojou nepriehľadnosťou.

Taktiež uviedol: “Všetci sa ma stále pýtajú, či je nejaký spoľahlivý index pre diamanty, a odpoveď je – To je nemožné” … “Tento trh jednoducho nemá dostatok transparentnosti.”

Makhzani povedal, že od roku 2011 trh diamantom zaznamenal tri veľké výkyvy, kde ceny vzrástli najmenej o 5 percent a znížili sa aspoň o 10 percent.

Z finančného hľadiska to znamená, že sú tam dva typy diamantov: ako spotrebný tovar a investícia.

Taktiež uviedol: Bezfarebné diamanty sú všeobecne najlepšie na dary, zatiaľ čo farebné diamanty (ružové, žlté, atď), môže byť “majetkom s veľmi atraktívnym investičným potenciálom”. Ceny množstva menších bezfarebných diamantov poklesli, zatiaľ čo ceny mnohých farebných diamantov získali.

Makhzaniho fond, ktorý sa zameriava na veľmi vzácne farebné investičné diamanty je v tomto roku v zisku až 26 percent. Minulý rok skončil v zisku 24 percent.

Makhzani povedal: „Veľkým vzácnym diamant sa darí taktiež dobre. 101,73 karátový diamant, ktorý bol tento rok v máji predaný na aukcii Christie za 27 miliónov dolárov, je možné ho dnes predávať “možno za 30 miliónov amerických dolárov alebo viac.”

( Prečítajte si : Trblietavé Diamanty sa môžu stať najlepším priateľom investorov )

Na trhu nie je veľa “101-karátových kameňov.

Rovnako neexistuje veľa ľudí s 27 miliónmi dolárov, ktoré by to dali za jediný šperk.

Zdroj: Finance.Zacks.com

Facebook komentár