De_Beers_ponuka_velke_zlavy_na_diamanty_nizkej_kvality

De Beers tento týždeň výrazne znížila ceny nízko-kvalitných drahých kameňov. S touto informáciou prišli ľudia, ktorí sú so situáciou.

Ľudia, ktorí žiadali, aby ich identita nebola prezradená, pretože predaj je súkromný, uviedli, že najväčší výrobca na svete v prípade nekvalitných diamantov znížil ceny až o 10 percent. Jedná sa o najnovšie znamenie, že trh diamantov s nízkou kvalitou čelí turbulenciám.

De Beers predáva surové diamanty kupcom, ktorí ich ďalej brúsia, leštia a vyrábajú do leštených kameňov predávaných v klenotníctve. Hoci existuje určitá korelácia medzi cenami drsných a leštených diamantov, nižšie ceny ohľadom predajov spoločnosti De Beers by pravdepodobne nemali mať vplyv až k spotrebiteľskej úrovni.

Napriek tomu firmy, z oblasti klenotníctva na týchto správach prepadli. Akcie spoločnosti Tiffany & Co. klesli až o 3,6 percenta a akcie spoločnosti Signet Jewelers odpísali až 6,1 percenta.

Obchodovanie s diamantmi nižšej kvality, ktoré majú tendenciu byť malé a chybné, čelia príliš veľkým rozsahom ponuky. Významné rezacie centrá, ako je napríklad Surat v Indii, boli zasiahnuté nižším ziskom a znehodnotením indickej rupie.

De_Beers_ponuka_velke_zlavy_na_diamanty_nizkej_kvality_graf

Existuje taktiež obava, že zníženie cien od spoločnosti De Beers navýši konkurenciu v oblasti umelých drahokamov, najmä na spodnom konci trhu. Neexistuje však žiadny náznak, že by to doposiaľ mohlo viesť k zhoršeniu dopytu.

De Beers je známa svojou rozsiahlou dominanciou na trhu s diamantmi. Drahokamy za rok predáva v 10 predajoch (v Botswane) a to len vybranej skupine zákazníkov. Od kupujúcich sa očakáva, že určia počet a typ diamantov, ktoré chcú a následne uskutočnia nákupy za cenu, stanovenú spoločnosťou De Beers.

Súvisiace: Iba 132 ľudí sveta si môže “dovoliť” 1111-karátový diamant z Botswany

Zvyčajne kupujúci sú povinní prijať akékoľvek drahokamy ponúkané na predaj, ale existujú náznaky, kde je vidno určite zvoľňovanie týchto pravidiel. V septembri spoločnosť podnikla zriedkavý krok, kde svojim zákazníkom umožnila odmietnuť kúpiť nekvalitné šperky.

Podľa tejto dohody kupujúci museli ešte pred koncom roka zakúpiť svoju kvótu drahokamov. Zníženie cien v tomto týždni im uľahčuje nákup v rámci ich pridelenia.

Zatiaľ čo De Beers bežne pri svojich predajoch mení ceny, historicky uprednostňuje obmedzenie ponuky ako nástroja na riadenie trhu. Vzhľadom na to, že nikdy nezverejňuje ceny, nie je možné vedieť, kedy naposledy ceny v takom rozsahu poklesli. Posledné veľké zníženie cien nastalo začiatkom roka 2016 v dôsledku úverovej krízy v priemysle a poklesu dopytu v Číne. Tieto zníženia cien však boli v jednotných percentuálnych hodnotách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár