CEO_Apple_Nechcem_aby_moj_synovec_bol_na_socialnej_sieti_2018

  • CEO (generálny riaditeľ) spoločnosti Apple, Tim Cook sa na konci týždňa vyjadroval o nadmernom používaní technológií a povedal, že nedovolí, aby jeho synovec používal sociálne siete.
  • Cook je ďalším významným predstaviteľov z dlhej rady manažérov a ďalších jednotlivcov v technologickom sektore, ktorí vyjadrili znepokojenie nad nevýhodami technologických produktov a služieb.
  • Bývalá manažérka spoločnosti Facebook nedávno uviedla, že sociálne médiá “ničia fungovanie spoločnosti” a vedúci zástupca vynálezca iPhonu uviedol, že Apple a ďalšie technické firmy musia urobiť viac, aby možné tieto obavy aj riešiť.

Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Apple – Tim Cook sa taktiež pridal k ďalším vedúcim predstaviteľom z oblasti technológií, ktorí upozorňujú na potenciálne riziká modernej technológie.

Keď na konci minulého týždňa rečnil na škole v Anglicku, Cook uviedol, že nechce, aby jeho synovec používal sociálne médiá (podľa denníka The Guardian). Taktiež tvrdil, že používanie technológie v školách by malo byť obmedzené.

Cook podľa denníku The Guardian poznamenal: “Nemám dieťa, ale mám synovca, ktorému som určil nejaké hranice,” … “Niektoré veci mu nedovolím, nechcem aby trávil svoj čas na sociálnej sieti.”

Povedal, že neverí v nadmerné využívanie technológií a dodáva: “Nie som osoba, ktorá tvrdí, že sme dosiahli úspech, ak je nepretržite používanou,”… “Vôbec nie som toho názoru.”

A zatiaľ čo technológické spoločnosti, ako napríklad Apple, už niekoľko rokov tlačia svoje výrobky do škôl, Cook uznal, že v niektorých prípadoch je iPad v triede naozaj nevhodným.

Vo vyjadreniach pre denník The Guardian uvádza: “Existujú ešte pojmy, o ktorých chcete hovoriť a je im treba porozumieť,” … “Je vhodné si myslieť, že na hodinách literatúry by ste mali technológie využívať? Pravdepodobne nie.”

Technologický priemysel sa obáva toho, čo vybudoval

V posledných mesiacoch mnohí vedúci predstavitelia a ďalší zástupcovia, práve z technologického sektoru vyjadrili znepokojenie nad účinkom technológií pre spoločnosť a mysle ľudí.

Výskum poukázal na prepojenie medzi duševným zdravím a používaním technológií. Nedávne štúdie zistili, že deti, ktoré používajú smartphony 3 hodiny denne alebo viac, majú oveľa pravdepodobnejšie sklony k samovraždám a že časté používanie sociálnych médií medzi ôsmakmi zvyšuje riziko depresie o 27%.

Sean Parker, ktorý bol prvým prezidentom Facebooku prišiel s obvinením, že sociálne siete využívajú ľudskú “zraniteľnosť” a uviedol, že “Len Boh vie, čo to naozaj robí s mozgom našich detí.”

Chamath Palihapitiya je ďalším bývalým manažérom spoločnosti Facebook, ktorý koncom minulého roka povedal, že sociálne médiá “ničia to, ako funguje spoločnosť” a dodáva, že cíti “obrovskú vinu” za to, čo pomohol vytvoriť.

“Myslím, že sme všetci v kútiku duše vedeli, že sa môže stať niečo zlé, aj keď sme si nahovárali, že asi žiadne naozaj zlé nechcené následky nebudú,” povedal Palihapitiya, hoci neskôr doložil časti svojich poznámok, keďže priťahovali významnú pozornosť medzinárodných médií.

A Roger McNamee, ktorý patrí medzi prvotných investorov v spoločnosti Facebook a Google, je čoraz hlasnejším vo svojej kritike na tieto spoločnosti.

Pre The Guardian v októbri poznamenal: “Ľudia, ktorí riadia Facebook a Google, sú dobrí ľudia, ktorých dobre zamýšľané stratégie viedli k strašným a neúmyselným následkom.”

Dodal: “Problémom je, že spoločnosti nemôžu robiť nič, aby sa týmto škodám zabránilo, iba ak by opustili svoje súčasné reklamné modely.”

Apple skúma kontrolu

Po dvoch veľkých akcionároch, ktorí verejne vyjadrili obavy z návyku na iPhone medzi deťmi, spoločnosť sľúbila, že zavedie funkcie, ktoré proti tejto problematike pomôžu bojovať.

Medzitým Tony Fadell, ktorý je tvorcom iPodu a iPhonu, spojil Apple s inými technologickými gigantmi, keď povedal, že priemysel nerobí dosť na to, aby sa vyrovnal so závislosťou na technológiách.

Súvisiace: 
Realitou už aj online reklama so zameraním na deti!
7 znakov závislosti detí na iPadoch

V statuse na sociálnej sieti Twitter poznamenal: “Apple Watch, Google telefóny, Facebook, Twitter – dostali sme ich do pozitívneho štádia, aby sme sa dostali k ďalším klikom, čo je pre niektorých ľudí náhradou dopamínu,” … “Teraz máme zodpovednosť a potrebujeme začať ľudďom pomáhať, ako budeme sledovať a spravovať naše digitálne závislosti vo všetkých prípadoch – telefónoch, notebookoch, televízií atď.”

Cookove kroky na obmedzenie používania technológií u synovcov sa podobajú tým, ktoré využívajú ostatní vedúci predstavitelia z oblasti technológií. Magnát so spoločnosti Microsoft – Bill Gates povedal, že obmedzuje čas svojej dcéry pred obrazovkou a odmietol nechať svojim deťom smartphony, dokiaľ im nebolo 14 rokov. A Steve Jobs, Cookov predchodca ako generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Apple, hneď po vydaní iPadu v roku 2010 povedal, že svojim deťom zákázal ich používanie.

Povedal: “V Našej domácnosti obmedzujeme, koľko technológií môžu naše deti využívať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, LATimes, TheGuardian

Facebook komentár