Abstinenčné symptómy a túžby po iPade môžu vyzerať podobne ako pri ľuďoch závislých na tvrdých drogách, poukazujú psychológovia na tieto podobné znaky závislosti u ľuďoch, ktorí používajú elektronické zariadenia od tabletov po smartfóny.

Stále viac a viac domácností vlastní iPady a podobné elektronické zariadenia a preto existuje väčšia šanca, že sa dieťa stane závislé od týchto prístrojov. V apríli novinári zverejnili príbeh o štvorročnom dieťati, ktoré navštívilo terapeuta, aby sa zbavilo svojej posadnutosti na iPade.

( Súvisiace: Prieskum: 38% detí mladších, ako 2-roky používa mobilné zariadenia )

Hoci diagnóza štvorročného dieťaťa môže byť zložitá „s tým čo vieme o závislostiach, je to bezpochyby závislosť na iPadoch“, hovorí Oren Amitay, psychológ z Toronta.

Diagnostický a štatistický manuál mentálne postihnutých (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders V), niekedy nazývaný aj biblia pre psychiatrov, nemá oficiálne pridané na zozname závislostí hranie sa na internete, ale intenzívne sa posudzuje. Závislosť na smartfónoch alebo iných prístrojoch sa bude posudzovať podobne ako iné závislosti kvôli ich škodlivým účinkom. Najvážnejším škodlivým účinkom pre deti je strata kontaktu s okolitým svetom.

7 znakov závislosti detí  na iPadoch, smartfónoch, tabletoch a ostatných elektronických hračkách

1. ABSTINENCIA

Abstinencia od heroínu alebo alkoholu spôsobuje bolenie hlavy a chvenie a podobné znaky má aj závislosť na prístrojoch. V štúdii z roku 2011 sa výskumníci pýtali 1 000 študentov po celom svete, či dokážu žiť 24 hodín bez používania internetu, smartfónov alebo iných elektronických zariadení. Mnohí im povedali o symptómoch ako úzkosť a depresia a jeden anonymný študent dokonca o pocite na prasknutie hlavy, keď je bez svojho obľúbeného prístroja.

Ak je vaše dieťa podráždené, ustarostené alebo smutné, keď mu zoberiete jeho iPad, tak má potom nezdravý vzťah k svojmu prístroju.

2. TOLERANCIA

Rovnako ako človek závislý na heroíne potrebuje stále väčšie a väčšie dávky na dosiahnutie toho istého efektu, aj používatelia iPadu si môžu vytvoriť toleranciu.

„Deti majú zábavu z hry 10 minút, ale neskôr potrebujú na dosiahnutie toho istého pocitu šťastia jednu, dve a dokonca až tri hodiny“, vraví Amitay.

Ak hrajú 20 minút hru Subway Surfer alebo Math Ninja a nie dlhšie, je to dostatok času, aby boli šťastné, ale môže to byť rovnako aj znak závislosti.

3. STRATA ZÁUJMU

Ak deti, ktoré hrali radi futbal, vyvádzali so svojimi súrodencami alebo lozili po stromoch stratili záujem o tieto aktivity a teraz hrajú hodiny hru Air Hockey Gold, môže to signalizovať vážny problém (občasná preferencia iPadu pred ostatnými činnosťami nie je problém, problémom sa stane vtedy, ak sa z toho stane pravidelnosť).

( Súvisiace: Video: Ako nám smartphóny môžu zničiť životy – vyše 12 miliónov videní )

4. NEDOSTATOK KONTROLY

Ľudia trpiaci závislosťou nie sú schopní kontrolovať svoje zvyky. A síce štvorročné deti nie sú sami zodpovedné za svoju kontrolu, môžu tieto deti trpieť závislosťou, ak im nie sú schopní rodičia vziať z rúk tablet.

Na druhej strane rodičia malých detí musia stanovať limity a malé deti sa môžu aj hádzať od zlosti na zem, keď im zoberú tablet, ale to ešte nie jeznak závislosti, dodáva Amitay.

5. PODVÁDZANIE

Prichytili ste už svojho syna skrčeného pod kuchynským stolom ako hrá svoje obľúbené  hry? Ak áno, tak je to červený stupeň závislosti dieťaťa na jeho iPade. Vtedy dieťa hľadá skrýšu a klame rodičov len aby mohlo dlhšie hrať svoju obľúbenú hru.

6. UTEKANIE PRED PROBLÉMAMI

Závislí ľudia častokrát používajú danú látku alebo činnosť ako spôsob úniku pred ich negatívnymi náladami alebo pocitmi.

„Či už je to sex, drogy alebo hazardné hry, je to o ostatných pocitoch, ktoré nemôžete kontrolovať“, dodal Amitay.

Deti, ktoré používajú  iPad, aby sa vyhli smútku, stresu alebo iným negatívnym emóciám môžu mať problém. Napríklad, ak dieťa uchopí iPad po hádke so svojimi súrodencami alebo rodičmi a tak sa vyrovnáva so svojimi negatívnymi emóciami.

7. STRATA PRÍLEŽITOSTÍ

Strata partnerského vzťahu, prepadanie v škole alebo chabý výkon na pracovisku sú znaky závislosti. A hoci deti nemôžu stratiť miesto v práci, môžu stratiť svojich kamarátov, ak sa uzavrú pred svetom okolo nich.

( Súvisiace: Koľko Američania trávia čas pred TV a mobilnými zariadeniami? AŽ 9 hod. 47 min. !!! )

Normálne alebo nie?

U všetkých týchto príznakov si musíme uvedomiť, že mentálne zdravé deti, najmä malé deti, sú mierne posadnuté akejkoľvek novej činnosti.

„Keď sa dieťa naučí ovládať svoje okolie alebo sa pokúša byť v niečom dobré, tak je to v poriadku, aby trávilo pritom trochu viac času“, dodáva Amitay.

U malých detí príznaky závislosti na iPade súvisia s tým, či im rodičia stanovili limity. „Ak rodičia potrestajú dieťa za dlhšie hranie sa na iPade a zabezpečia pravidelné denné aktivity pre svoje dieťa, tak závislosť nevznikne. Ak ho ale naopak nechajú hrať na iPade celý deň, tak sa môže uňho vytvoriť závislosť, pretože sa rodičia boja povedať NIE!“.

„Ak sa rodičia boja zasiahnuť proti trojročnému dieťaťu, tak veľa šťastia, keď bude teenagerom.“

Preložil: Luboš Slávik

Zdroj: LiveScience

Facebook komentár