Ceska-republika-Madarsko-a-Rumunsko-celia-riziku-menovych-kriz

Analytici v dnešnej správe ku klientom uviedli, že Česká republika, Rumunsko a Maďarsko čelia riziku menových kríz v priebehu roka 2023, keďže fiškálne a externé výzvy budú narastať.

Varovanie je založené na analýze ôsmich ukazovateľov vrátane krytia dovozu devízových rezerv, reálnych krátkodobých úrokových sadzieb, ako aj fiškálnych opatrení a opatrení na bežnom účte, podľa tzv. Damoclesovho indexu od banky Nomury, ktorý hodnotí zraniteľnosť 32 rozvíjajúcich sa trhov voči menovej kríze.

Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pakistan už zažili krízy, ale ešte nie sú z z toho úplne vonku, ako uviedli analytici banky Nomura – Rob Subbaraman a Si Ying Toh v pondelkovej správe ku klientom.

Maďarský forint tento rok patrí medzi meny rozvíjajúcich sa trhov s najhoršou výkonnosťou po pozastavení financovania obnovy z Európskej únie. Meny Rumunska a Českej republiky voči americkému doláru taktiež klesli o viac ako 8 %.

Správa taktiež uvádza, že zraniteľnosť mien rozvíjajúcich sa trhov je teraz najvyššia za viac ako dve desaťročia a dáva „hrozivé varovanie“ pred rastúcimi rozsiahlymi rizikami.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár