Národní banka Česká s rekordnou stratou.

Národní banka Česká s rekordnou stratou.

Národní banka Česka v roku 2022 vykázala predbežnú stratu 411,81 miliardy korún (18,40 miliardy dolárov), ako v dnešnom dni ukázali zverejnené údaje banky v rámci jej súvahy.

Národní banka sa dostala do strát, keďže jej mena – česká koruna posilovala, čím banka utrpela straty v portfóliu zahraničných aktív a keď rástli náklady na domáce repo operácie, tak ako vlani v dôsledku prudkého rastu úrokových sadzieb v rámci predošlého roka.

V roku 2021 banka vykázala stratu 37,48 miliardy korún.

Straty nemajú priamy vplyv na tvorbu politiky, ktorá sa zo zákona zameriava na cenovú stabilitu, ale odkladajú akékoľvek šance, že by banka mohla previesť zisky do štátneho rozpočtu.

Tohtoročný predbežný výsledok znamená najväčšiu stratu v histórii ČNB, čím prekonala statu vo výške 249,3 miliardy českých korún z roku 2017.

Centrálna banka dlhodobo upozorňuje na to, že vytváranie zisku nie je jej hlavnou úlohou. Tou je starostlivosť o cenovú a finančnú stabilitu. Podľa hlavného ekonóma Českej bankovej asociácie Jakuba Seidlera za minuloročnou stratou stojí kombinácia silnej koruny, prepadu akciových portfólií a vyšších úrokových sadzieb.

Súvisiace: Centrálna banka Švajčiarska s najväčšou stratu vo svojej 116-ročnej histórii

Samotnú stratu nepovažuje Seidler za problém pre fungovanie ČNB. Podľa jeho vyjadrení “centrálna banka môže dlhodobo operovať aj so stratou, ktorú bude postupne umorovať zo svojich budúcich ziskov. Z dlhodobého pohľadu bude centrálna banka vždy zisková, pretože objem peňazí, z ktorého získava úrokové platby je vždy vyšší, než objem peňazí, z ktorého úroky platia. Rozdielom je hotovosť v obehu.”

Problém z vysokej straty by podľa neho mohol vzniknúť v okamihu, keď by trh začal spochybňovať schopnosti centrálnej banky vykonávať svoju menovú politiku. To ale nie je prípad ČNB, ako zdôraznil Seidler.

Účtovnú závierku ČNB zatiaľ neposúdil externý audítor. Konečný hospodársky výsledok centrálnej banky za minulý rok bude známy až v správe o hospodárení, ktorú ČNB publikuje na jar.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Nasdaq

Facebook komentár