CNB_ukončila_limit_na_obchodovanie_koruny_po_viac_ako_3_rokoch_2017

Česká národná banka (ČNB) ukončila jej režim limitu voči zhodnocovaniu českej koruny, keďže sa jednalo o jeden z najväčších tohtoročných menových obchodov, ktorý priťahoval pozornosť, rovnako ako odhadovaných 65 miliárd amerických dolárov vo forme špekulatívneho kapitálu.

Rada centrálnej banky na jej dnešnom stretnutí v Prahe zahlasovala za ukončenie stratégie, ktorá bola inšpirovaná intervenčným režimom v Švajčiarsku,čím odstránila politiku, ktorá počas viac ako 3 rokov držala českú korunu na slabšej úrovni, ako 27 za euro. Rozhodnutie oznámili vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke banky. Tento krok prišiel týždeň po svojom sľubu, že bude pokračovať v režime devízových intervencií. To vyvolalo pohyby koruny nad aj pod úrovňou tejto dôležitej hranice.

Banka vo vyhlásení uviedla: “ČNB je v prípade potreby pripravená použiť svoje nástroje na zmiernenie prípadných výkyvov okolo výmenných kurzov.” Česká Národná banka v Prahe usporiada tlačovú konferenciu o 14:15 hod.

V reakcii na zrýchľujúci sa rast cien, sedem-členná porota orgánu menovej politiky opustila svoj brániaci limit pred tým, ako ECB vôbec začala so zmenšovaním svojho netradičného stimulu. Toto rozhodnutie Českej Národnej banky upozorňuje na rozrastajúci sa prístup k opätovnému rastu inflácie v ekonomikách strednej Európe. Maďarsko si aj naďalej razí uvoľnenú menovú politiku bez zmeny jej referenčnej úrokovej sadzby a Poľsku predpovedá stabilné hodnoty nákladov na pôžičky aj v nadchádzajúcich štvrťrokoch. ČNB pôvodne v roku 2013 tieto obmedzenia na obchodovanie českej koruny uložila, z dôvodu odvrátenia deflácie.

V očakávaní zániku tohto nástroja, investori vsádzali na zisky koruny, ktoré sa snažili naliať do českých aktív, čo viedlo k zvýšenému prílevu zahraničného kapitálu v násobkoch úrovní, ktoré bežne vidieť v platobnej bilancii krajiny. Avšak časť zo špekulatívneho kapitálu z koruny zmizla, keďže centrálna banka zastavila poskytovanie náznakov pre jednoznačné pokračovanie a rozoberala pravdepodobného načasovanie zmeny politiky. Koruna odvtedy čelila volatility, ktorá dlhé roky nebola prítomná.

Posledné oficiálne údaje ukazujú, že centrálna banka za štyri roky až do januára kúpila 47,8 miliardy eur (51,3 miliardy dolárov), aby sa zabránilo prekročeniu limitu na obchodovanie českej koruny. Podľa odhadov Jana Bureša, ktorý je analytikom českej jednotky KBC Groep: “Po očistení o prirodzené toky v platobnej bilancii je vidieť, že celkové špekulatívne pozície boli zhruba na úrovni okolo 50 až 60 miliárd eur. ING Groep uviedla, že tohto ročný objem intervencií bol doteraz na úrovni okolo 36 miliárd eur.

Centrálne bankári varovali, že nahromadené špekulatívne pozície sú tak veľké, že investori dúfajú v rýchle zhodnocovanie koruny, avšak investori budú len veľmi ťažko hľadať protistrany pre ich odpredaj pozície, akonáhle bude limit na menový kurz odstránený. Koruna sa dnes prudko pohybuje medzi 26,81 za euro a 27,17 za euro a o 12:36 sa obchodovala za 26,90.

Guvernér Jiří Rusnok po stretnutí menovej politiky usporiadanej 30. marca poznamenal, že banka bude pripravená vykonať zmiernenie nadmerných výkyvov koruny po tomto rozhodnutí. Ale tiež predtým v marci povedal, že politici nebudú “príliš citlivý” na počiatočnú volatilitu, ktorá by mohla nastať v oboch smeroch a tým trhu umožnia nájsť novú rovnováhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár