Uspesne_biotech_IPO_pribudaju_ale_nie_je_to_len_o_Covid_19_top

Spoločnosti zo zdravotníckeho sektora a vlády sa usilujú nájsť vakcínu alebo inú účinnú liečbu pre Covid-19, takže investori sa zameriavajú na akcie spoločností ako Gilead Sciences, Moderna a Novavax.

Rozmach v rámci biotechnologických spoločností sa však odohráva aj na trhu počiatočných verejných ponúk akcií (IPO). Akcie niekoľkých nedávnych biotechnologických IPO od ich debutov prudko stúpa – aj keď ani jedna z nich nepracuje na liekoch voči koronavírusu.

Akcie spoločnosti Forma Therapeutics, ktorá vyvíja lieky na hematologické ochorenia a rakoviny, sa od počiatočnej verejnej ponuky akcií z 18. júna viac ako zdvojnásobili.

Avidity Biosciences, ktorá od svojho debutu v polovici júna získala 60%, pracuje na liečení svalových porúch. Pliant Therapeutics, ktorá sa zameriava na fibrózu, od IPO realizovaného začiatkom júna sa nachádza v zisku až 90%.

Výskumná spoločnosť IPO Renaissance Capital v správe z tohto týždňa uviedla, že dve tretiny spoločností, ktoré zrealizovali počiatočnú verejnú ponuku akcií v druhom štvrťroku pochádzali práve z biotechnologického sektora.

Repare Therapeutics, Burning Rock Biotech a Vaxcyte sú len niektoré z ďalších biotechnologických a farmaceutických spoločností, ktoré v posledných týždňoch prešli svojim predajom akcií a prudko stúpali. Taktiež nepracujú na liekoch okolo ochorenia Covid-19.

Aj ďalšie biotechnologické spoločnosti ťažia zo širšieho návratu na trh

Sam Masucci, zakladateľ a generálny riaditeľ skupiny ETF Managers Group, ktorá nedávno spustila biotechnologické ETF s označením GERM, poznamenal: „Zatiaľ čo Covid-19 je v mysli každého, realitou je, že v posledných rokoch došlo k mnohým ďalším pandemickým a epidemickým udalostiam.“

Nové verejné spoločnosti sa tiež usilujú využiť túto silnú výkonnosť predajom väčšieho množstva akcií, prostredníctvom tzv. sekundárnych ponúk akcií.

IHS Markit v správe z tohto týždňa uviedla, že spoločnosti poskytujúce zdravotnú starostlivosť tento mesiac doteraz ocenili 37 takýchto následných predajov dodatočných akcií. Podľa výkonnej riaditeľky skupiny pre globálne trhy IHS – Gina Kashinsky sa tak jún stal najaktívnejším júnom pre sekundárne predaje akcií tohto odvetvia od roku 2001.

Širší akciový trh preukazoval významnú aktivitu už od konca marca a mnoho firiem prispievalo k rozsiahlemu objemu verejných ponúk akcií aj mimo zdravotníckeho sektora. Jednalo sa o IPO populárnych firiem, ako je Warner Music Group, Vroom a ZoomInfo a špeciálneho akvizičného zámeru firmy, aký mal producent elektrických nákladných vozidiel – Nikola, stránky športového stávkovania DraftKings

Stále je však zaujímavé, že mnohé z najnovších príbehov o úspechu na Wall Street sa nachádzajú v sektore, ktorý počas pandémie dostal vo všeobecnosti oveľa viac pozornosti. SPDR S&P Biotech ETF sa v tomto roku nachádza v zisku takmer 20%.

Masucci, ktorého firma spravuje ETF s označením GERM, investuje predovšetkým do spoločností zaoberajúcich sa očkovaním, liečbou a diagnostickým testovaním a v súčasnosti vlastní podiely vo firmách ako Moderna, ako aj Novavax a BIo-Rad Lab.

ETF je založený na indexe a Masucci uviedol, že nedávne firmy po IPO by sa nakoniec mohli pridať do indexu a fond by bol po konci štvrťroka opätovne vyváženým.

V súlade s týmito podmienkami na trhu, významný poskytovateľ indexov s označením FTSE Russell sa chystá pridať šesť najnovších firiem, ktoré zrealizovali IPO v oblasti zdravotnej starostlivosti k svojmu široko sledovanému indexu Russell 2000 s malou kapitalizáciou, keď uskutoční svoje posledné rozloženie portfólia, tesne pred koncom druhého štvrťroka.

Na vstup do indexu sa pripravujú spoločnosti ktoré vykonali debut akcií na Wall Street od začiatku tohto roka, ako Biotechs Passage Bio, Imara, Lyra Therapeutics, Keros Therapeutics, Zentalis Pharmaceuticals a Orica Pharmaceuticals.

Philip Lawlor, generálny riaditeľ výskumu pre oblasť celosvetových trhov v spoločnosti FTSE Russell, poznamenal: „IPO v rámci sektorov farmácie a biotechnológie sa darí obzvlášť dobre. Čiastočne je to kvôli pandémii Covid-19, ale aj kvôli defenzívnej povahe sektoru zdravotnej starostlivosti.“

Neskôr v tomto roku by teda mohlo do indexu Russell 2000 smerovať viac biotechnologických spoločností, ak bude aj naďalej pôsobiť pozitívna nálada v rámci najnovších IPO.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár