Pozitívne správy medzi Čínou a Austráliou.

Pozitívne správy medzi Čínou a Austráliou.

V sobotu austrálske ministerstvo zahraničných vecí a obchodu uviedlo, že Čína tento rok zvýšila svoju dovoznú kvótu na austrálsku vlnu, čo je zriedkavým pozitívnym znamením v čoraz napätejších vzťahoch medzi oboma krajinami.

Vo vyhlásení tlačového oddelenia ministerstva sa uvádza: „Austrálski producenti vlny získavajú lepší prístup do Číny, prostredníctvom Dohody o voľnom obchode medzi Čínou a Austráliou.“

Podľa dohody z roku 2015 Čína, ktorá predstavuje tretinu všetkého austrálskeho vývozu, poskytuje austrálskej vlne bezcolné zaobchádzanie až do objemu kvóty pre daný rok. Kvóta na rok 2021 sa zvýši na 38 288 ton z 36 465 ton.

Stalo sa tak po tom, čo Čína v minulom roku zablokovala austrálsky vývoz v hodnote miliárd dolárov, od morských rakov po víno, a zároveň odmietla prijať telefonáty austrálskych ministrov požadujúcich rozhovory, keď diplomatické napätie stúplo.

Súvisiace: Čína ukladá clá na dovoz austrálskeho vína až do výšky 212%

Vedúci politickí predstavitelia Austrálie prispievajú k zhoršovaniu dvojstranných vzťahov a sú vedúcim hlasom pri volaní po nezávislom vyšetrovaní pôvodu nového koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zistený vo Wu-chane koncom roka 2019.

Austrália kontroluje 90% celosvetového vývozu jemnej vlny, kde ceny do veľkej miery určujú čínske vlnárske podniky a talianski výrobcovia odevov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár