Vďaka náhodnému sledu udalostí som nedávno odhalil 36 rokov starú energickú vlnu, ktorá tvarmi a pôsobením ovplyvňuje všetky hlavné trendy v oblasti finančných trhov. Túto vlnu je možné sledovať v dokonalom zladení s modernou trhovou históriou aj ďaleko za hranicami.

Táto 36-ročná vlna smeruje jednoznačne k svojmu hlavnému vrcholu v zlate v roku 2016. Malo by to byť tak “veľké”, že zlatí býci očakávajú vymanenie sa z cien papierových peňazí,  cenu zdanlivo nie tak drahú v dolároch, jenoch, eurách, atď.

Ako si môžme byť istí, že to nastane práve v roku 2016? Pretože tu je perfektne fungujúci 36-ročný monetárny cyklus, ktorý má naplánovaný ďalší vrchol v roku 2016.

Na zmiernenie počiatočného skepticizmu sa vráťme späť a pozrime sa, ako tento 36-ročný cyklus sedí na historický zázname o zlate.

Ak sa vrátime o 36 rokov späť od roku 2016, dostaneme sa k vypúšťaniu bubliny, ktorá bola spojená so zlatom na začiatku roku 1980. Vrchol v zlate prišiel v januári 1980, ktorý bol priamo predpovedaný časovým oknom. Zaujímavé je, že jeden z časových termínov, ktorý môže byť spracovaný s dostatočným predstihom bol 27. marec 1980.

Tento deň je známy ako “Strieborný štvrtok”. Je to presný deň, kedy bol Hunt Brothers vyradený vďaka ich neslávnemu pokusu ovládnuť strieborný trh.

Ak by sme pokračovali späť o 36 rokov od roku 1980, prídeme do roku 1944, teda počas Druhej svetovej vojny.

So zlatom sa voľne neobchodovalo počas tejto éry, vzhľadom k vládnej intervencii, ale toto sa stalo v ten istý mesiac, ako konferencia v Bretton-Woode. Tá viedla k stanoveniu dolára ako rezervnej meny, rovnako ako k vytvoreniu MMF. Bol to monetárny vrchol.

Zaujímavé je, že vlna mala v júly 1944 ustálený vrchol. Toto bol mesiac, kedy na Bretton-Woodskej konferencii, ktorá sa konala od 1. do 22. júla, podpísali dohodu práve v posledný deň.

Ak sa vrátime späť o ďalších 36 rokov, dostaneme sa k “panike v roku 1907” kedy J.P.Morgan musel jednou rukou ochrániť  finančný trh pred zamrznutím.

So zlatom sa ani vtedy voľne neobchodovalo, ale akciový trh sa prepadol o 44% v priebehu 6 mesiacov. To bola predzvesť založenia Fedu, čo sa stalo o 7 rokov neskôr.

36 rokov pred tým sa dostávame k ďalšej “panike v roku 1873”, ktorá bola spôsobená manipuláciou zlatých a strieborných štandardov v Nemecku, čo viedlo k celosvetovej reťazovej reakcií. To bol znova veľmi dôležitý moment pre svetové meny a globálnu ekonomiku.

Uhádli ste, pozrieme sa o ďalších 36 rokov dozadu. Dostaneme sa k “panike v roku 1837”, kedy došlo k spusteniu dlhovej krízy a vysokej nezamestnanosti (znie vám to povedome?).

Panika a recesia v rokoch 1797 až 1800, bolo prvé obdobie, kedy kríza narazila na rodiacu sa americkú ekonomiku ako nezávislý národ, v dôsledku nadmerných špekulácií s pôdou a niektorých deflačných opatrení Banky Anglicka.

Jedným z charakteristík týchto monetárnych kríz v histórií a konkrétne z pohľadu vlny, je rozšírená panika vkladateľov, že ich peniaze už nie sú v bezpečí, čo vyvoláva beh na banku. Toto je presne to, čo sme videli na Cypre s eurom.

Šokujúci peňažné uchmatnutie európskych politikov na Cypre je veľkým výstražným signálom toho, čo k nám mieri v roku 2016. Cyprus bol predzvesťou, skutočného vrcholu tejto monetárnej fázy. Vlny, ktorá nás zasiahne do roku 2016. Možno by sme mali začať odkazom na toto ako ” fáza run na banku “, pretože to je to, čo sa zdá, že sa stane v blízkej budúcnosti.

Teraz by sme si však mali všetci uvedomiť, že finančné trhy sú ďaleko od perfektného racionálneho ekonomického mechanizmu uplatňovaného akademikmi, kde vše vidiaci a vševediaci kolektív ľudského vedomia je schopný perfektne anticipovať a predpovedať budúcnosť. Toto je presvedčivý materiál pre ekonomického profesora, zabalené v elegantných teóriách. Ale späť do reality. Vieme, že finančné trhy, špeciálne trhy zlata a striebra, sú neprestajne zvíjajúce sa, kypiace kotle plné ľudských emócií. Neexistuje na nich nič racionálne.

Trhy rastú a klesajú v predvídateľných vlnách, pretože základný mechanizmus, ktorý hýbe trhmi, ľudské emócie. Sú subjektívne na zmenu prostredia, ktoré môže byť predmetnom štúdia, katalogizované a interpretované. Táto vlna môže byť tiež predpovedaná s dostatočným predstihom so značnou presnosťou.

Preložil: Lucia Horska

Zdroj: WSJ

Facebook komentár