Cinsky_startup_samoriadiacich_automobilov_zacina_dorucovat_tovar

Čínsky startup automobilov bez vodiča Pony.ai spustil doručovaciu službu v metskej časti Irvine, štátu Kalifornia pomocou autonómnych vozidiel, keďže ľudia zostali doma uviaznutí v dôsledku prepuknutia koronavírusu.

V minulom roku spoločnosť spustila v Irvine službu robo-taxíkov v spolupráci so spoločnosťou Hyundai, ktorá využívala juhokórejské automobily vybavené technológiou Pony.ai. Tejto taxislužbe bez vodiča bola pozastavená činnosť, keďže počas marca bol v severnej Kaliforni obmedzený pohyb.

Pony.ai upravila svoju flotilu 10 vozidiel pre možnosti dodania tovaru. Táto iniciatíva sa spojila so stránkou elektronického obchodu Yamibuy.

Akonáhle zákazník v oblasti Irvine zadá objednávku v Yamibuy, autonómne auto vyzdvihne balík a doručí ho do cieľa. Zákazník môže prísť k automobilu, aby ho vyzdvihol, alebo k dverám ho položí operátor, ktorý bude v aute.

Yamibuy má na svojom webe rôzne produkty – od jedla po nápoje, ale aj kozmetiku.

Spoločnosť tvrdí, že celý proces je bezkontaktný. Hovorca spoločnosti Pony.ai povedal, že spoločnosť vie denne dodať 500 až 700 balíčkov.

Pony.ai je konkurentom spoločnosti Waymo, ktorá je firmou s podobným zameraním samoriadiacich automobilov materskej spoločnosti Google – Alphabet. Vo februári získala 462 miliónov dolárov v rámci tzv. kola financovania, ktoré zahŕňalo japonskú automobilku Toyota a ocenilo Pony.ai na približne 3 miliardy dolárov.

Registračná agentúra motorových vozidiel v Kalifornií v decembri (DMV) povolila testovanie a komerčné používanie ľahkých autonómnych vozidiel na cestách, určených na dodanie tovaru. Pony.ai je regulovaná kalifornským DMV.

Zatiaľ čo doručovacia služba spoločnosti Pony.ai je k dispozícii iba v jednej oblasti Kalifornie a v malom meradle, môže sa ukázať ako užitočná pre vylepšenie systémov spoločnosti. Autonómna technológia jázd sa spolieha na to, že za účelom zberu údajov a poučenia sa využijú údaje zo stoviek tisíc kilometrov, aby boli systémy presnejšie, spoľahlivejšie a bezpečnejšie.

Uskutočnenie pilotnej služby tohto druhu by mohlo poskytnúť spoločnosti Pony.ai cenné informácie a údaje, ako aj zvýšenie objemu podobných autonómnych voziediel aj po skončení pandémie koronavírusu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár