Co_nakupuju_institucionalni_investori_a_manazeri

Americký akciový index Dow Jones a S&P 500 sa aktuálne nachádzajú za rok 2018 v červenej farbe (strate) a investori majú na burze len málo miest na uloženie svojich finančných prostriedkov. Ale inštitucionálni investori a manažéri investičných fondov nachádzajú určité oblasti bezpečia.

Cena zlata – investícia, ktorá často žiari v čase finančných obáv, sa v poslednom štvrťroku zvýšila takmer o 4%, zatiaľ čo americký index S&P 500 a Dow Jones stratil takmer 10% a technologický index Nasdaq je v strate takmer 13%.

Zvýšenie cien zlata bolo dobrou správou aj pre baníkov. Akcie ťažobnej spoločnosti zo sektora zlata – Newmont Mining, ktoré sa nachádzajú aj v indexe S&P 500, sa od konca septembra zvýšili takmer o 10%. ETF fond ťažobných firiem zo sektora zlata s označením VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX) získal približne 7%.

Akcie spoločností verejných služieb a investičných fondov v oblasti nehnuteľností, ktoré vyplácajú vysoké dividendy, taktiež dosahujú pozitívne výnosy. Index Dow Jones Utilities Average získal viac ako 3,5%. SPDR Dow Jones REIT ETF je v zisku viac ako 1%.

Jon Cheigh, ktorý je portfólio manažérom celosvetovej spoločnosti v oblasti nehnuteľnosti – Cohen & Steers, poznamenal: “Držanie podielov v očarujúcich akciových spoločnostiach bolo viac zábavné a výnosnejšie než vlastniť kvalitné a bezpečné firmy,” … “Avšak vysoká dynamika akcií začala byť pod tlakom a oceňovanie nehnuteľností nakoniec začalo vyzerať atraktívnejšie.”

Udržanie výnosu je pre investorov prioritou

Je vidno ďalšie jasné znamenie, že investori chcú čokoľvek, čo im môže garantovať čo i len miernu hodnotu výnosu: Investori sa stále presúvajú do dlhopisov, napriek tomu, že výnosy z 10-ročných štátnych dlhopisov USA klesli len na 2,85%. Cenné papiere s označením Treasury Bond ETF (TLT) pre 20- ročné dlhopisy od iShares v tomto roku získali takmer 2,5%.

Neil Dwane, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Allianz Global Investors, poznamenal, že tieto konzervatívne investície by mohli byť aktuálne prínosom, pretože investori si uvedomujú, že rast USA v tomto roku by mohol byť vhodný, avšak otázna je jeho trvácnosť.

To preto, že Federálna rezervná banka realizuje stratégiu zvyšovania úrokových sadzieb, globálna ekonomika spomaľuje a počiatočné nadšenie z nižších daní a iných stimulov federálnej vlády by mali začať slabnúť.

Dwane poznamenal: “Ľudia sa začali zamýšľať:” Koľko lepších správ môže ešte reálne prísť?” Dôvody, ako byť optimistom sa stávajú menej zrejmé.”

Investori sa zameriavajú na spoločností zo sektora potravín

Existuje ďalšia oblasť trhu, ktorá sa v očiach investorov výrazne polepšila: akciové spoločnosti zo sektora potravín a nápojov.

Mnohé z nich, rovnako ako verejné služby, majú tendenciu vyplácať atraktívne dividendy. To preto, že veľa spoločností z výroby jedál a nápojov ponúka bežný alebo cenovo dostupný produkt, ktorí budú ľudia kupovať aj napriek tomu, že ekonomika smeruje na juh. Ľudia budú ochotný zaplatiť 5 dolárov za latte, ale novž automobil za 50 000 dolárov si nedovolia.

Akcie spoločnosti Starbucks za posledné dva mesiace dosiahla výkon ktorý je jedným z najlepších v indexe S&P 500. Akcie Starbucks vzrástli takmer o 20%.

Producent mäsa Spam – Hormel, spoločnosť mrazených potravín – Lamb Weston a výrobca korenia McCormick v štvrtom štvrťroku dosahujú najlepšie výkony spomedzi akciových spoločností indexu S&P 500. Podobné výnosy dosiahli aj akcie firiem McDonald’s a Coca-Cola.

Zdá sa, že v týchto neistých časoch pre trhy a ekonomiku je konzúmácia potravín a nápojov jedným zo spôsobov, ako investori môžu profitovať.

 

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár