Akcie v rámci IPO v Číne dosahujú rozsiahle zisky.

Akcie v rámci IPO v Číne dosahujú rozsiahle zisky.

Trh s počiatočnými verejnými ponukami akcií (IPO) má podľa vedúceho investičného oddelenia čínskej firmy poskytujúcej finančné služby, pokračovať v roku 2021 vo vzostupe, aj po úspešnom roku 2020.

Na domácom čínskom akciovom trhu sme zažili „veľmi vzrušujúci“ rok, poznamenal William Ma zo spoločnosti Noah Holdings (Hongkong) a dodal, že zo zhruba 400 kótovaným akciovým spoločnostiam sa podarilo získať zhruba 75 miliárd dolárov.

Ma, ktorý je investičným riaditeľom spoločnosti, uviedol: “Pokiaľ ide o veľkosť a objem IPO na domácom čínskom trhu, dosiahol historický … vrchol za posledných 10 rokov.”

Zdá sa, že tento trend bude pravdepodobne pokračovať, pričom „obrovský dopyt“ bude pochádzať od domácich aj inštitucionálnych investorov, zatiaľ čo spoločnosti v sektore novej ekonomiky, vyzerajú byť zrelé na ďalšie verejné ponuky akcií (IPO).

Dominancia Číny v oblasti IPO

Podľa prieskumu spoločnosti EY, v rebríčku emisií akcií na verejných trhoch počas roku 2020 čínske firmy jednoznačne dominovali.

V rámci 10 najväčších celosvetových IPO, čínske firmy tvorili polovicu zoznamu, pričom obsadili aj prvé tri miesta. Medzi ne patrí čínsky výrobca čipov SMIC u Šanghajskej burze STAR Market, ako aj sekundárna emisia akcií elektronického obchodu JD.com v Hongkongu. Žiadnej ázijsko-tichomorskej spoločnosti mimo Číny sa nepodarilo dostať do Top 10.

Medzi čínskymi spoločnosťami však bola aj jedna významná výnimka – gigant finančných technológií a spoločnosť Ant Group, ktorá je pridružená k skupine Alibaba. Veľmi očakávaná duálna emisia zoznam spoločnosti v Šanghaji a Hongkongu mala byť najväčšou počiatočnou verejnou emisiou akcií na svete. Toto IPO však bolo v novembri náhle pozastavené, pretože spoločnosť čelí kontrolám od regulátorov.

Vedúci predstaviteľ ázijsko-pacifickej divízie IPO v EY – Ringo Choi, v nedávnom rozhovore uviedol, že sila čínskych firiem v IPO ukazuje na dôležitosť ekonomiky, ako aj na jej schopnosť ovplyvňovať výkonnosť svetových búrz.

Súvisiace: Peking vyšetruje „monopol“ spoločnosti Alibaba

Choi ďalej poznamenal: “Preto sa každý trh snaží prilákať tieto kontinentálne spoločnosti alebo podniky, aby práve na nich boli vykonané emisie.“

Potenciálne trhové výnosy pre kótovanie na domácom trhu, budú podľa všetkého pravdepodobne pozitívom pre čínske firmy, aby vykonali emisie práve u nich.

Prieskum EY ukázal, že miera návratnosti IPO v prvý deň počas roku 2020 dosiahla až neuveriteľných 187%, v rámci šanghajského trhu v štýle nasdaqu – STAR.

Na porovnanie, Snowflake – vôbec najväčšia softvérová IPO a najväčšia firma z Číny, ktorá tento rok vykonala emisiu akcií, v septembrovom prvom dni obchodovania na newyorskej burze dosiahla výnos na hodnote viac ako 111%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár