Zmateni_investori_stale_kupuju_FORD_a_myslia_si_ze_je_automobilka_Ford_1

Takmer vždy, keď spoločnosť Ford Motor príde so zverejnením významných informácií, niektorí investori omylom kupujú akcie spoločnosti Forward Industries, čo je malý výrobca púzdier pre lekárske monitorovacie systémy a iné elektronické zariadenia.

Je to preto, že spoločnosť Forward Industries, ktorá má hodnotu len 10 miliónov dolárov sa obchoduje pod symbolom „FORD“. Symbol automobilky Ford Motor na burze predstavuje písmeno „F.“

Podľa dvoch profesorov, ktorí analyzovali, čo sa stane, keď investori kúpia nesprávne akcie, vyplynulo: “Tieto a ďalšie príklady zámeny symbolov (tickerov) pre obchodovanie akcií môžu investorov vo forme transakčných nákladoch stáť každým rokom viac ako 1 milión dolárov.”

Tieto náklady sa u priemerných investorov navyšujú, ktorý sa snažia ušetriť peniaze na dôchodok alebo na iné dlhodobé ciele.

Andrei Nikiforov, ktorý je odborným asistentom pre oblasť financií vrámci Rutgers University-Camden, poznamenal: „Väčšina investorov si však tento chybný obchod uvedomí väčšinou až o týždeň alebo dlhšie,“ … „Tak dlho trvá, kým sa cena akcií vráti k normálu, pravdepodobne až vtedy si investori uvedomia, že urobili chybu.“

Súvisiace: Štyri najväčšie chyby investorov

Nifkorov na túto tému spolu s pomocným profesorom Vadimom Balashovom zverejnili prieskumnú správu. Zistili, že niektorí investori dokonca odpredaj akcií, ktoré kúpili nesprávne ani neukončili. Namiesto toho iba racionalizovali nákup a snažili sa to vnímať ako dobrú investíciu.

„HP“ nie firmou tlačiarní alebo Hewlett Packard Enterprise

Spoločnosť HP tiež mätie investorov. Keď sa v správach nachádza jedna z dvoch technologických spoločností, ktoré boli súčasťou pôvodného technologického konglomerátu Hewlett Packard, akcie, spoločnosti zo sektoru ropných služieb Helmerich & Payne, ktorá sa v skutočnosti obchoduje pod symbolom „HP“, sa často pohybujú rovnakým spôsobom. Počítačová spoločnosť HP má burzový symbol “HPQ”, zatiaľ čo Hewlett Packard Enterprises sa obchoduje pod symbolom “HPE”.

Snapchat, ktorá je materskou skupinou aplikácie Snap je na burze zamieňaná s firmou Snap-on. Firma konferenčných hovorov – Zoom Video je často zamieňaná s čínskou firmou podnikajúcou v oblasti bezdrôtových technológií – Zoom Technologies. A podobné sa deje s producentom iPhonov – Apple (symbol AAPL) a Apple Hospitality REIT (symbol: APLE), čo je realitná spoločnosť, ktorá vlastní hotely.

Akcie predajcu elektroniky pre verejnosť, ktorý sa aktuálne nachádza v konkurze – Tweeter Home Entertainment v roku 2013 sa takmer zvýšili o 1 000% po tom, ako sa akcie spoločnosti Twitter objavili na verejnosť. Je to preto, že obchodovací symbol spoločnosti Tweeter bol „TWTRQ“ a Twitter sa zaregistroval pod symbolom „TWTR“.

„Inteligentní“ investori sú tiež často zmätení

Nie sú to len malí a drobní investori, ktorí sa mýlia. Nikorov a Balashov zistili, že nepozornosti ohľadom symbolov môžu tiež čeliť aj sofistikovaní inštitucionálni investori.

Nikorov uviedol: “Najväčším prekvapením bolo zistenie, že došlo aj k prudkému nárastu objemu inštitúcií, keďže na nepozornosti ohľadom burzových symbolov sa podieľajú aj veľkí správcovia finančných prostriedkov.“

Nikorov a Balashov predpokladali, že drobní investori urobia väčšinu chýb. Nikorov však poznamenal, že rozširovanie vrámci algoritmického obchodovania je pravdepodobne dôvodom, prečo veľké podielové fondy a hedžové fondy týmto chybám vôbec čelia.

Nikorov uviedol: “Počítače vyhľadávajú akcie a hľadajú spoločnosti ktoré sú súčasťou konkrétnej oblasti. Takže, ak dôjde k [nevysvetlenému] pohybu, algoritmy dôvody neriešia. Jednoducho skočia na rozbehnutý vlak.”

Ako teda môžu investori zabrániť tomu, aby urobili tento druh chýb? Investori, ktorí nakupujú akcie, samozrejme musia byť pozornými. Je na nich, aby sa ubezpečili, že kupujú správne akcie.

Súvisiace: 7 veľkých investičných chýb, ktorých sa pravdepodobne dopúšťate

Nikorov však poznamenal, že SEC a burzy by mohli lepšie varovať investorov pred akciami s podobnými symbolmi tickerov, najmä preto, že on a Balashov zistili, že viac ako 55% verejne obchodovaných firiem zdieľajú určitú časť názvu alebo symbolu s inými spoločnosťami.

Nikorov poznamenal, že najúčinnejším spôsobom, ako varovať investorov, je, že burzy cenných papierov alebo regulátori poskytnú sprostredkovateľským firmám online zoznam týchto akcií, aby makléri mohli prísť s varovaním kedykoľvek, keď investor hľadá nákup akcií, ktorých meno alebo ticker je podobné iným firmám.

Predstavitelia SEC, New York Stock Exchange a Nasdaq neboli okamžite k dispozícii ohľadom pripomienok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Fortune

Facebook komentár