Dolar_dosiahol_najhorsi_zaciatok_roka_v_3_dekadach_2017_top

Americký dolár stratil svoju magickú moc. Tvrdé vyjadrenia od prezidenta Trumpa, sú tomu z časti na vine.

Dolár spočiatku po zvolení Donalda Trumpa stúpal, keďže investori vsádzali, že jeho agenda okolo zníženia daní a výdavkov do infraštruktúry by mohli viesť k zvýšeniu tempa rastu pre americkú ekonomiku.

Ale čiastočne aj vďaka sťažnostiam, že silná hodnota amerického dolára “zabíja” americkú ekonomiku, dolár voči košu mien v januári ustúpil o 2,6%. Bol to najhorší januárový výkon od roku 1987.

Dnešný pokles amerického dolára ho preniesol na najnižšiu úroveň od polovice novembra a z nedávneho maxima sa nachádza v strate 4%.

Súvisiace: Obchod medzi USA moslimskými krajinami dosahuje $ 220 miliárd

Tak čo sa deje? Jedným z faktorov je, že vyjadrenia Trumpa a jeho tímu americký dolár zasiahli. Uvedomujú si, že príliš nadhodnotený dolár sťažuje dodržanie sľubov okolo zvýšenia amerického vývozu a vytvárania pracovných miest vo výrobe. Trumpov tím obvinil niekoľko krajín z manipulácie svojich mien.

Napríklad americký dolár v utorok klesol potom, čo Trumpov poradca obvinil Nemecko z využitia “očividne podhodnoteného” eura, čo ubližuje americkej ekonomike.

Poradca pre obchodnú politiku – Peter Navarro pre denník Financial Times poznamenal, že Nemecko voči iným národom v Európskej únii a proti USA využíva “očividne podhodnotené” euro.

Trump sa v rovnaký deň vyjadril podobne. Počas stretnutia s generálnymi riaditeľmi farmaceutických spoločností uviedol, že stratégie iných krajín, spočívajúce v devalvácii svojich mien viedli k tomu, že farmaceutické firmy museli vykonať presun pracovných miest do zámoria.

A tesne pred nástupom do úradu, Trump pre denník The Wall Street Journal poznamenal, že americké spoločnosti nemôžu konkurovať Číne, keďže “naša mena je príliš silná.”

Trump dodal: “A presne to spôsobuje ničivý tlak.”

Je iróniou, že vyjadrenia pre obranu svojej vlastnej meny, alebo naznačenia, že iné krajiny ovplyvňujú svoje meny je taktiež považované za manipuláciu s menou.

Napriek tomu dáva zmysel, že Trump a jeho poradcovia chcú, aby sa zabránilo situácií kde americký dolár začína byť príliš drahým. Silný dolár u zahraničných kupcov znižuje dopyt po americkom tovare. To taktiež robí menej atraktívne, aby výrobcovia automobilov, ako je Ford a General Motors pritiahli pracovné miesta späť do USA – čo je hlavným cieľom Donalda Trumpa.

Ale dolár je ťahaný nadol aj z iných dôvodov.

Rast akciových trhov po víťazstve Trumpa sa v posledných týždňoch ochladili, pretože investori už dlhšie nechcú čakať na sľúbené stimuly.

Je vidno rastúcu obavu, že snaha okolo Trumpových výdavkov na infraštruktúru a masívneho zníženie daní sa nestihne tak rýchlo, ako investori dúfali. To znamená, že akýkoľvek prínos pre ekonomiku a dolár nebude zatiaľ vidno.

Súvisiace: Trump ako platbu za múr zvažuje 20% tarify. Ale zasiahne aj Američanov

Forexový analytici taktiež poukázali na veľké otázky ohľadom obchodnej politiky Trumpa. Mnohí sa obávajú, že ak nový prezident nastaví ochranársky postoj (zavedením taríf), povedie to k iskreniam okolo obchodnej vojny, ktorá môže americkú ekonomiku zasiahnuť. To by bolo pre dolár negatívne.

Federálny rezervný systém však oslabeniam dolára pomáha. Fedu v stredu počas vyhlásenia naznačil, že centrálna banka nie je v zhone pre zvýšenie úrokových sadzieb, čím sa dolár stáva menej atraktívnym.

Dobrou správou pre investorov je, že pokles amerického dolára vedie k rastu akciových cien amerických nadnárodných spoločností, ako sú Nike a Apple.

Analytici Bespoke Investment Group v správe napísali: “Ak klesajúci trend dolára bude pokračovať, investovanie do podobných odvetví len porastie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuter, TheIndependent

Facebook komentár