Ekonóm John Williams z ShadowStats.com rozpovedal raz jeho príbeh o rozhovore, ktorý absolvoval pre jednu televíznu show. Jeho spolu hosťom bol bankár z Wall Street-u. Pred rozhovorom mali on a bankár srdečný rozhovor v zelenej miestnosti o katastrofe globálnej ekonomiky. Williams bol veľmi milo prekvapený zistením, že bankár reprezentujúci uhol pohľadu z Wall Street-u v priamom prenose diskusie, pripadal byť v absolútnej zhode s jeho nekonvenčnými závermi a s extrémne pesimistickým pohľadom na takmer všetky aspekty ekonomiky.

Od momentu keď moderátor začal klásť otázky týmto dvom mužom, začalo byť očividné, že bankár sa otočil o 180 stupňov a začal chrliť tie isté „propagandistické reči o oživení “, šťastná reč je synonymom s mainstrímovými finančnými televíziami.

Súvisiace: Pravda o terorizme – Podvod menom Al-Káida

Neskôr sa Dr. Williams opýtal muža prečo, s ním súhlasil v jednom momente a potom zaujal opačný postoj na živo. Muž vysvetlil, že to bol pohľad jeho spoločnosti no v skutočnosti to bola akceptovaná politika zástupcov z celej Wall Street. Ak by bankári išli do televízie a povedali pravdu, ľudia by nekupovali akcie, nekonzumovali by bez rozdielu a spoločnosti by nefinancovali. Aká pekná rozprávka a realita definujúca pozitívne finančné štatistiky vysielané cez finančné médiá, ktoré sú predurčené, aby zachovali dôveru v ekonomiku. Niektorí politikovia zašli až tak priďaleko, že takúto reč označili ako „ušľachtilú lož“, pretože keď ľudia veria ekonomike ich míňanie sa zlepšuje a následne sa ekonomika polepšuje—aspoň teoreticky.

V skutočnosti  to ľudí len upokojuje vo falošnej viere, že sú veci lepšie ako naozaj sú. Wall Street je o krok ďalej. Neúprosne znevažujú drahé kovy, ako jednu triedu z aktív, ktoré by mohli uchovať ochranu bohatstva.

Táto technika je typická pre kulty. V záujme zachovania lojality člena musí byť vonkajší nepriateľ a nepriateľom číslom jedna pre Wall Street je zlato. Toto je druhá strana mince. Wall Street chváli zosilňovanie ekonomiky a štatistík miest, ktoré sú ošetrené, aby vykazovali, že zamestnanosť rastie a inflácia je zázračne skrotená. Na druhej strane to ničí zlato, ako jedno aktívum, ktoré drží kúpnu silu. Wall Street vie, že keby ľudia vlastnili zlato tak si začnú rýchlo uvedomovať ako papierová mena stráca kúpnu silu. Keby sme ekonomiku merali v uncách zlata radšej ako v podobnom meradle v papierovom dolári, je takmer nemožné, aby sme naďalej spali vzhľadom na tento fakt.

Súvisiace: Sila hovoriť pravdu

Zvážte toto: od prijatia zákona Federálneho rezervného systému v roku 1913, americký dolár stratil 96 percent jeho kúpnej sily oproti zlatu. Zatiaľ čo na skutočnom zlatom štandarde pred 1913 si dolár zachoval kúpnu silu dokonca aj keď krajina bola zmietaná v občianskej vojne. Za dolár kúpený v 1900 si mohli takmer presné množstvo tovarov kúpiť v roku 1800.
Pokiaľ ide o posilňovanie ekonomiky, o ktorej obaja Janet Yellen a každý mainstrímový finančný pozorovateľ hovorí, tak nasledujúce US štatistiky jednoducho nepotvrdzujú ich tvrdenia:

  • Počet ľudí, ktorí sú na potravinových lístkoch a dostávajú podporu je na najvyššej úrovni všetkých dôb. Zatiaľ, čo prezident Obama bol v úrade, príjemcovia potravinových lístkov sa zvýšili z 32 miliónov na 47 miliónov;
  • Miera vlastníctva bytov klesá 8 rokov;
  • Disponibilný dôchodok klesá za posledných 5 rokov;
  • Priemerná dĺžka nezamestnanosti vzrástla z 19,8 týždňa na 31,1;
  • Schodok obchodnej bilancie s Čínou vzrástol z 226 miliárd na viac ako 300 miliárd dolárov v posledných 5 rokoch;
  • Len 47 percent Američanov pracuje na plný úväzok. Miera zapojenia do pracovného procesu je na najnižšej úrovni za posledných niekoľko desaťročí.

Tieto sú len zopár štatistík, ktoré dokazujú, že FED úmyselne zavádza investujúcu verejnosť. Dlhý zoznam alternatívnych štatistík, ktoré sú prezentované ekonómami ako Dr. Williams sú ďaleko viac presvedčujúce než hotové, skreslené, CPI štatistiky nezamestnanosti a HDP správy vydané vládou. Prečo? Pretože každý kto je, jazdí alebo posiela deti do škôl vie, že život sa každým dňom stáva čoraz drahším. Štatistiky FED-u porazí zdravý rozum.

Tak aby ste sa zobudili z tohto klamu, investori potrebujú prekonať „pozitívne myslenie“ a zamestnajú nejakého motivačného rozprávača. Robert J. Ringer sa raz odvolával na „ rozšírené myslenie“. Ringer uviedol „ realita nie je taká, akú si prajete, alebo ako sa zdá byť, ale taká aká je“. Jeho rada bola očakávaj to najlepšie, ale priprav sa na to najhoršie. To si však vyžaduje veľkú námahu, ale len málo ľudí si môže dovoliť osvojiť tento prístup bez praxe. Jednoduchý akt ako vlastniť zlato, robí prácu prebúdzania o dosť ľahšou, pretože má tendenciu nedobrovoľne rozširovať našu ekonomiku víziu. Poskytuje štandard trvalej hodnoty, ktorá už dlhšie neexistuje s papierovou menou. To nám umožňuje vidieť zákerné sily inflácie a priameho znehodnotenia meny skôr ako abstraktný ekonomický koncept.

Súvisiace: Pre štát som terorista

Na záver, vládna ekonomická propaganda, aj keď dobre mienená je rovnako nebezpečná ako hocičo vymyslené Joseph-om Goebbles-om (Nacistický Nemecký Minister propagandy). To zabraňuje ľudom od toho, aby čelili realite a uvedomili si vlastné nebezpečenstvo v ekonomike. Zabraňuje im to chrániť svoje rodinné bohatstvo prostredníctvom vlastníctva drahých kovov.

Preložil: Marek Kopriva

Zdroj: Bullion Management Group

Facebook komentár