ECB_varuje_vlady_Pozor_na_vyssie_urokove_sadzby_2017

Európska centrálna banka (ECB) varoval vlády a ďalších investorov, aby sa pripravili na vyššie úrokové sadzby.

Člen ECB – Benoit Coeur na finančnej konferencii, realizovanej počas dnešného dňa poznamenal, že možná úprava menovej politiky ECB je transparentnou.

Couer účastníkom konferencie povedal: “Je zrejmé, že finančný sektor a ďalšie hospodárske subjekty a najmä vlády sa musia pripraviť (na vyššie úrokové sadzby).”

Coeur dodal: “Dúfam, že vlády eurozóny vedia, že úrokové sadzby nezostanú na súčasnej úrovni.”

Nedávne nárast v nákladoch na francúzskom a nemeckom dlhu bol dosiahnutým v dôsledku nedostatku dopytu na trhu, ktorý doteraz nahrádzal nepretržitý nákup štátnych dlhopisov od ECB.

Avšak Couer na konferencii povedal, že nevidí žiadny dôkaz, že by stimulačná politika centrálnej banky negatívne ovplyvňovala aktivitu na trhu.

“Zatiaľ nevidíme žiadny dôkaz, že by súčasné nastavenie úrokových sadzieb prinášalo riziká alebo malo rozsiahly vplyv na hladkú funkciu trhov, alebo na finančnú stabilitu.”

V dnes zverejnenom rozhovore na internetovej stránke ECB, člen dozornej rady a hlavný ekonóm ECB – Peter Praet poznamenal, že banka je stále viac optimistickejšou, čo sa týka hospodárskeho výhľadu pre Európu.

Súvisiace:
Euro by po víťazstve Le Penovej mohlo dosiahnuť 15-ročné minimá
Prečo by ľudia nemali panikáriť z rastu úrokových sadzieb na hypotéky

“Prichádzajúce dáta nás uisťujú, že ekonomická expanzia by mala pokračovať v spevňovaní a rozširovaní.

Ďalej poznamenal: “Ale dôležitou otázkou je, či úprava dráhy inflácie smerom pod, ale k blízkosti 2% bude pokračovať aj bez našej expanzívnej menovej politiky.”

Praet povedal, že súčasné nastavenie menovej politiky banky je “aj naďalej vhodné”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár