Web

Dvaja členovia Európskej centrálnej banky (ECB) vyjadrili obavy v súvislosti so súčasnou politikou negatívnych úrokových sadzieb a obávajú sa „nezamýšľaných dôsledkov“, ktoré by to mohlo mať na finančný systém regiónu.

Taliansky vedúci predstaviteľ centrálnej banky a člen ECB Ignazio Visco, považovaný za holubičieho člena, ktorý nedávne politické vyhlásenia prezidenta Maria Draghiho podporil, agentúre CNBC poznamenal, že záporné úrokové sadzby sú štandardnou „nekonvenčnou“ politikou, ktorú implementovala centrálna banka eurozóny.

Geoff Cutmore na konci tohto týždňa v rámci výročných zasadnutí MMF a Svetovej banky vo Washingtone, DC, poznamenal: “Obávam sa a naozaj mám obavy z nezamýšľaných dôsledkov.“

„Urobili sme nespočet analýz. Na záver sme dospeli k záveru, že balík, ktorý sme zostavili, by bol prospešný a dokonca aj jednotlivé prvky balíka (prijaté jednotlivo), by mali do určitej miery pozitívny účinok. A myslím si, že k tomuto štádiu sa nachádzame naozaj blízko. Nechcem tento bod prekročiť a nakoniec skončiť v pasci negatívnych úrokových sadzieb.“

Dodal: “Takže pri vedľajších účinkoch musíme byť veľmi opatrní.”

Nedávne politické rozhodnutie ECB viedlo k zavedeniu významného balíka kvantitatívneho uvoľňovania (QE), známeho tiež ako nákupy rozsiahlych aktív a ďalej znížili svoju hlavnú úrokovú sadzbu z 10 bázických bodov na -0,5%, čo je nová rekordná hodnota.

Záporná depozitná sadzba v zásade ukladá bankám povinnosť parkovať hotovosť v ECB, čo môže znižovať zisky u veriteľov, ktorí sa stále zotavujú z krízy štátneho dlhu z roku 2011. To vyvolalo obavy, že to tiež potláča investície a potenciálne spôsobuje, že manažéri fondov z veľmi veľkou náročnosťou hľadajú vhodný výnos.

V snahe zmierniť určitý tlak zo záporných sadzieb na súvahy bánk ECB zaviedla dvojstupňový systém sadzieb, ktorý vyníma časť vkladov bánk z poplatkov. Údaje z Pictet Wealth Management však ukazujú, že výsledkom výnimky by bola ročná úspora za celý bankový systém eurozóny v hodnote 3,1 miliardy eur (3,4 miliardy USD).

Súvisiace:
Investori platia Grécku, aby mu mohli požičať
UniCredit plánuje od roku 2020 účtovať záporné úrokové sadzby

Spoločnosť Visco uviedla, že politika doteraz mala „neutrálny“ vplyv na zisky bánk, pričom vysvetlila, že marže sa znížili, ale pôžičky sa ako kompenzácie zvýšili. Nateraz označil záporné sadzby za „znesiteľné“, uviedol však, že v budúcnosti by sa mali uprednostňovať iné politické kroky, napríklad nákupy aktív.

Medzitým Robert Holzmann, člen ECB a súčasný guvernér rakúskej centrálnej banky, ďalej poznamenal, že záporné úrokové sadzby „nie sú ekonomicky a sociálne vhodný nápad“.

Holzmann, vnímaný ako jastrab v centrálnej banke, ktorý sa postavil proti nedávnemu balíku, vyzval ECB, aby znížila svoj inflačný cieľ a znížila tak potrebu nekonvenčných politických nástrojov. Ako relatívne nový člen predstavenstva pre CNBC poznamenal: „Rozhodol som sa byť otvorený a zmeniť atmosféru a tón, v ktorom sa diskusia doteraz uskutočnila.“

Dodal: “Ako nováčik je užitočné byť veľmi otvorený na začiatku, nie po pol roku (a) roku, pretože potom sa stanete súčasťou zriadenia.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár