Holzmann-z-ECB-O-rok-budu-urokove-sadzby-vyssie

Člen Európskej centrálnej banky (ECB) Robert Holzmann uviedol, že úrokové sadzby centrálnej banky budú o rok vyššie, ale rozsah zvýšenia bude závisieť od údajov.

Zároveň dodal, že podcenili tempo rastu inflácie a že ECB mohla začať so zvyšovaním úrokových sadzieb skôr.

S týchto oznámení zároveň vyplynulo, že ECB ukázala, že je pripravená ísť nad očakávania. Zároveň s jeho ďalších vyjadrení vyplynulo, že v eurozóne existuje možnosť stagflácie.

Riziko inflácie bolo systematicky podceňované

Guvernér Centrálnej banky Rakúska, Holzmann, ďalej uviedol, že riziko inflácie bolo systematicky podceňované.

Napriek tomu od decembra 2021 realizovali opatrenia boja proti inflácii, aj keď bez stratégie zvyšovania úrokových sadzieb. Holzmann poznamenal: „Mohli sme urobiť viac.“ Avšak útok Ruska na Ukrajinu sa nedal predvídať. Inflácia v USA je aj napriek rýchlejším intervenciám podobne vysoká.

Inflácia zrejme ešte o niečo stúpne a koncom roka 2024 podľa očakávaní ECB pôjde len „k dvom percentám“.

ECB z Rakúska je zároveň menej optimistická. Holzmann dáva malú nádej aj sporiteľom: Ak vezmeme do úvahy infláciu, teda v reálnom vyjadrení, úroky z úspor zostanú „dlhodobo“ záporné – sporitelia budú preto ešte dlho strácať peniaze, ak majú majetok zaparkovaný v rámci sporiacich účtoch. „Veľkých problémov“ sa musia obávať aj mnohí ľudia s variabilnými úrokovými sadzbami. Holzmann napokon neočakáva dlhotrvajúci pokles s vysokou infláciou (stagflácia). V štvrtom štvrťroku, keď už ekonomika neporastie, zatiaľ čo ceny prudko porastú, môže dôjsť k tzv. „prestávke“.

Nevedel uviesť, aká vysoká bude kľúčová úroková sadzba ECB na konci roka 2022, ale „určite vyššie ako dnes“. ECB by rada od štátov EÚ videla dva prístupy na obmedzenie inflácie: všetky krajiny by mali prijať podobné opatrenia a tie by mali poskytovať cielenú podporu tým s najnižšími príjmami. V opačnom prípade by sa peňažná zásoba zvýšila a opatrenia prijaté ECB by boli v rozpore.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár