Uviaznutá loď Ever Given.

Uviaznutá loď Ever Given.

Egyptské úrady môžu požadovať náhradu škody vo výške viac ako 1 miliardy dolárov za to, že pomohli zpriechodniť Suezský prieplav, keďže nastala dilema, kto by za tento účet mohol zaplatiť.

V priebehu tohto týždňa pre egyptský kanál Sada El Balad predseda a výkonný riaditeľ štátneho úradu pre Suezský prieplav – Osama Rabie, uviedol: “Žiadame o kompenzáciu vo výške viac ako miliardy dolárov.”

Rabie uviedol, že tento údaj je založený na stratách z príjmu kanála, nákladoch na vybavenie ako aj stroje a hodinách pracovnej sily pre 800 záchranárov, ktorí loď vyslobodili.

Rabie bez toho, aby uviedol, kto môže byť povinný čiastku uhradiť uviedol: “Žiadame o spravodlivú sumu.”

Dodal: “Zachránili sme v ich tak veľkom rozsahu, že sme zachránili loď bez väčších škôd alebo strát.”

“Celá loď mohla byť zasiahnutá omnoho viac.”

200 000 ton megakontejnerová loď bola v pondelok úspešne uvoľnenou, čo je šesť dní po jej zaseknutí v Suezskom prieplavu. Incident vyvolal krízu v medzinárodnej lodnej doprave, čím každým dňom zasiahol globálny obchod v hodnote 9 miliárd dolárov a nechal čakať na prepravu 422 plavidiel prepravujúcich všetko od ropy po dobytok.

Úrady už vtedy uviedli, že nevyriešené prípady budú do soboty vyriešené, problémy okolo obmedzení v námornej doprave by však mohli mať dlhodobé následky na prístavy a dodávateľské reťazce po celom svete.

Rabie uviedol, že dúfa, že dohoda o kompenzácii bude dosiahnutá „v čo najbližších dňoch“, a ak nie, Egypt bude môcť zadržať loď v rámci Veľkého horkého jazera – severne od Suezského prieplavu, kde v súčasnosti prebieha kontrola údržby.

Ďalej varoval: “Mohli by sme sa dohodnúť na určitej kompenzácii, alebo sa obrátiť na súd,” … “Ak sa rozhodnú obrátiť sa na súd, loď by mala byť zadržaná.”

Náklady

Egypt-by-mohol-poziadat-o-odskodne-za-krizu-Ever-Given-az-1-miliardu-1

Keď bude ukazovanie prstom pokračovať, hlavní záchranári ponúkli z prvej ruky správy o tom, čo sa stalo v priebehu misie, aby v priebehu tohto týždňa mohli Ever Given vyslobodiť.

Aly Awamy, mechanik rýpadla Mashhour pre egyptskú televíziu NBC News vo štvrtok poznamenal: “Najťažšou vecou bol strach.“

“Pracovali sme pod niečím ako desaťposchodová budova, z ktorej na nás mohlo čokoľvek spadnúť.”

Posádka bagrovacieho plavidla Mashhour, ktoré dokáže presnunúť viac ako 70 000 kubických stôp piesku za hodinu, bola ocenená za snahu vyslobodiť gigantickú loď zo stien prieplavu.

Hlavný bagrista Mohammed Sayed poznamenal: “Bolo to veľmi nebezpečné,” … “Bolo to prvýkrát v histórii, čo sme použili plávajúci bager na tak obrovskú loď.”

Sayed ďalej poznamenal, že sa obával, že obria loď bude uvedená do pohybu a jej kontajnery by mohli spadnúť zhora.

Uviedol: “To bola jedna z najťažších a najväčších výziev,” … “Vďakabohu, všetko dobre dopadlo.”

Kolega Youssef Naghi zasa uviedol, že na nich tiež vplývali ďalšie obavy, keďže sa jednalo o snahu pre uvoľnenie vyťaženej prepravnej tepny.

“Medzi ťažkosti, ktorým sme čelili, zároveň patril časový tlak, vodné prúdy, veterné prúdy … druh pôdy, v ktorej sme pracovali.

“Na uvoľnenie lode v podstate čakal celý svet.”

Prebieha vyšetrovanie

Vyšetrovatelia v súčasnosti hľadajú nové stopy o nepriaznivej situácii lode Ever Given, vrátane preskúmania toho, čo sa udialo na riadiacom moste plavidla, keď narazila na plytčinu.

Rabie poznamenal: “Lode majú niečo ako čierna skrinka v lietadlách, ktorá všetko zaznamenáva.”

“Každé slovo, ktoré sa povedalo do vysielačiek, každé slovo o riadení, každé slovo kapitána alebo akékoľvek iné … všetko je zaznamenané.”

Aj keď ako faktor kolízie bol uvedený silný vietor, oblasťami skúmania sú aj ľudské a technické chyby.

Úrad pre Suezský prieplav uviedol, že za to nemôže, napriek tomu, že dvaja ich členovia boli na palube lode, keď narazila na plytčinu.

Poistná udalosť

Tento incident dostal do centra pozornosti nepriehľadný svet lodnej dopravy. V čase incidentu spoločnosť Ever Given vlastnila japonská spoločnosť prenajatá taiwanským konglomerátom spravovaným nemeckými operátormi a plavila sa s posádkou indických štátnych príslušníkov registrovaných v Paname.

Podľa Briana Schneidera, vyššieho riaditeľa divízie poistenia spoločnosti Fitch Ratings, otázky zodpovednosti zvyšujú zložitosť.

Schneider koncom tohto týždňa uviedol: “Predpokladám, že 1 miliarda dolárov sa týka ich odhadu celkových strát z udalosti, a nie konkrétnej kompenzácie pre Úrad Suezského prieplavu.”

“Očakávam, že strata v poisťovníctve bude pravdepodobne v nízkych objemov niekoľkých stoviek miliónov dolárov, pretože loď bola uvoľnená za šesť dní,” dodal Schneider s tým, že strata by mohla dosiahnuť miliardu dolárov, ak by bolo potrebné loď vyložiť, keďže by sa tovar pokazil a poisťovne by čelili strate vyplývajúcich s nárokov na výnos.

“Tieto nároky by sa mali obmedziť na poškodenie kanála a záchranné práce.”

Hovorca operátora lode Bernhard Schulte Shipmanagement medzitým pre agentúru CNBC poznamenal: „Prebiehajúce vyšetrovania určia početné faktory, ktoré sa podieľajú na tomto incidente, a všetky prípady budú posudzované od prípadu k prípadu.“

Taiwanská spoločnosť Evergreen Marine údajne uviedla, že nie je zodpovedná za akékoľvek oneskorenia nákladu, ktorý prepravuje, zatiaľ čo majitelia Shoei Kisen pre agentúru Bloomberg uviedli, že bude rokovať o kompenzácii s autoritami Suezského prieplavu, avšak v tejto chvíli neposkytli podrobnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár