Maersk_chce_znizit_emisie_uhlika_z_lodnej_dopravy_na_nulu

Najväčšia lodná spoločnosť sveta chce znížiť svoje emisie uhlíka na nulu tým, že vytvorí nový druh kontajnerovej lode, ktorá sa bude plaviť oceánmi.

Spoločnosť Maersk, ktorá má sídlo v Dánsku, uviedla, že do roku 2050 chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a naliehavo vyzýva ostatné námorné spoločnosti, aby urobili to isté a pomohli jej rozvíjať technológiu pre novú generáciu plavidiel.

Vedúci predstaviteľ operačnej spoločnosti Maersk – Soren Toft v priebehu tohto týždňa uviedol, že zmena klímy je “jednou z najdôležitejších problémov, ktorým planéta čelí” a “práve toto je výzva na akciu.”

Toft ďalej uviedol: “Lodný priemysel bude musieť nájsť nové technológie, nové inovatívne spôsoby, ako v podstate poskytnúť budúce efektívne lode,” … “Tieto lode nie sú dnes k dispozícii, a preto je potreba na nich pracovať.”

Lodný priemysel spaľuje obrovské množstvá ťažkého vykurovacieho oleja a odhaduje sa, že podľa Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) sa odhaduje na približne 2% až 3% celosvetových emisií skleníkových plynov.

V porovnaní s údajmi za rok 2014, z Európskej agentúry pre životné prostredie je porovnateľnou s približne 3% produkciou medzinárodnej leteckej dopravy a 11% u poľnohospodárstva. V apríli sa IMO zaviazala do roku 2050 znížiť ročné emisie priemyslu aspoň o polovicu.

Ale Maersk sa snaží, aby to posunuli ďalej.

Toft ďalej poznamenal: “Je dôležité nájsť riešenia tohto problému,” … “Chceme, aby aj ďalšie generácie mali zdravú a pokojnú existenciu na tejto planéte.”

Spoločnosť verí, že ďalších 5 až 10 najbližších rokov bude kľúčových pre realizáciu výskumu a vývoja potrebného na získanie ekologických kontajnerových lodí na moriach, do roku 2030.

Spoločnosť Maersk do energeticky efektívnej technológie za posledné štyri roky investovala 1 miliardu dolárov, ale tvrdí, že samotná nebude vedieť pretaviť novú loď do samotnej reality.

Súvisiace: Lodný priemysel by mohol spôsobiť krach nemeckého bankového systému

Toft ďalej poznamenal: “Môžeme to dokázať len vtedy, keď budeme spoločne pracovať.”

British Motor – výrobca automobilov značky Rolls Royce v auguste poznamenal, že vyvinul systém lítium-ionovej batérie pre lode, ktoré by pomohli znížiť emisie.

Avšak obrovské nákladné lode spoločnosti Maersk, ktoré nesú tisíce kontajnerov na tisíce kilometrov cez otvorený oceán, budú potrebovať úplne novú technológiu, aby zmysluplne znížili emisie uhlíka alebo ich úplne odstránili.

Prepravná spoločnosť tvrdí, že v budúcom roku plánuje začať dialóg so “všetkými možnými stranami” – vrátane vlastníkov nákladov, investormi, zákonodarcami a vývojármi technológií – aby na tejto výzve začali pracovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, MSN

Facebook komentár