Lodny-gigant-Maersk-predstavil-prve-plavidlo-na-svete-vyuzivajuce-ekologicky-metanol

Lodný gigant Maersk na konci tohto týždňa predstavil svoju prvú kontajnerovú loď poháňanú ekologickým metanolom, čo predstavuje prelomový moment pre jedno z najviac znečisťujúcich odvetví na svete.

Nová kontajnerová loď, objednaná v roku 2021, má dva motory: jeden poháňaný tradičnými palivami a druhý poháňaný zeleným metanolom – alternatívnou zložkou, ktorá využíva biomasu alebo zachytený uhlík a vodík z obnoviteľných zdrojov energie. Z praktického hľadiska nová loď v porovnaní s loďami na naftový pohon vypúšťa o 100 ton oxidu uhličitého denne menej.

Generálny riaditeľ spoločnosti Maersk – Vincent Clerc, uviedol: “Zažívame skutočne symbolický deň našej energetickej transformácie, ktorá sa skutočne stáva realitou, niečo konkrétne, čo môžeme skutočne demonštrovať, nielen záväzky a tvrdú prácu, ale skutočne niečo, čo môže vidieť každý.”

Je to pre nás “prvý krok. Ale zároveň je to prvý krok aj pre celé odvetvie. Loď bola objednaná až v roku 2021 a bola skutočne prvou svojho druhu. Dnes, len o pár rokov neskôr, už je objednaných 125 lodí, ktoré si objednali rôzne spoločnosti, aby skutočne pracovali na rovnakej technológii a rovnakej energetickej transformácii. Takže táto loď skutočne určuje trendy pre celé odvetvie,” ako uviedol Clerc.

Firma Evergreen a ďalšie lodné spoločnosti si objednali podobné plavidlá, hoci majú menej ambiciózne ciele v oblasti uhlíkovej neutrality ako Maersk.

Lodná doprava sa na celosvetových emisiách uhlíka podieľa približne až 3 % podielom, čo je porovnateľné s najväčšími znečisťujúcimi krajinami. Dekarbonizácia tohto odvetvia je však náročná.

Dánsky minister priemyslu Morten Bodskov povedal, že je to preto, lebo ide o priemysel z celosvetovou pôsobnosťou.

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa približne 90 % obchodovaného tovaru vo svete prepravuje prostredníctvom námornej dopravy.

Bodskov ďalej poznamenal: “A ak chcete uzavrieť celosvetovú dohodu, musíte mať, myslím tým, viac-menej všetky krajiny, ktoré stoja za dohodou, a potom sa jedná o odvetvie na vysoko konkurenčnom trhu. To by bol taktiež kľúčový faktor.“

Takzvaná daň z lodnej dopravy je dobrým príkladom náročných celosvetových rozhovorov o tom, ako urýchliť úsilie o dekarbonizáciu.

V júni skupina krajín s označením G-20 plán na zavedenie dane z emisií v lodnom priemysle podporila. Čína, Argentína a Brazília však patrili medzi krajiny, ktoré sa proti takejto myšlienke postavili.

Riaditeľ spoločnosti Maersk v rozhovore pre agentúru CNBC uviedol, že jeho firma takúto daň podporuje.

Ďalej poznamenal: “Už dlho obhajujeme zavedenie dane z uhlíka, aby sa skutočne vyrovnali podmienky a poskytli správne ekonomické stimuly pre spoločnosti, čím by sa reálne priklonili k ekologickému prechodu.“

“Znepokojuje ma rétorika ohľadom toho, že energetická transformácia je nevýhodou a nie skutočne veľkou príležitosťou.”

Obavy z dodávok

Toto plavidlo je prvým zo širšej objednávky 25 plavidiel, ktoré by mali doraziť v roku 2024. Spoločnosť Maersk sa snaží stať klimaticky neutrálnou do roku 2040, takže tieto nové plavidlá budú dôležitou súčasťou splnenia tohto termínu a vylepšeniu jej flotily, ktorá má približne 700 lodí.

Lodny-gigant-Maersk-predstavil-prve-plavidlo-na-svete-vyuzivajuce-ekologicky-metanol-1

Analytici sa však obávajú, že spoločnosť Maersk a jej konkurenti môžu mať problém nájsť dostatok dodávok ekologického metanolu. Toto palivo je vzácne a jeho preprava je nákladná.

Ulrik Bak, analytik spoločnosti SEB poznamenal: “Keď sa pozriem na trh s týmito konkrétnymi ekologickými palivami, metanol je v súčasnosti určite jedným z najpokrokovejších produktov. Ale to, čo počúvam z odvetvia a od účastníkov trhu, je, že sektor metanolu, konkrétne zeleného metanolu, sa príliš veľmi nerozbehlo.”

“Verím, že príde významný čas, keď budeme mať viac plavidiel s metanolom, a potom bude k dispozícii zelený metanol na zásobovanie týchto plavidiel.”

Spoločnosť Maersk podpísala najmenej deväť dohôd s dodávateľmi zeleného metanolu z celého sveta, v snahe dotlačiť tieto firmy k väčšej produkcii tejto komodity.

Clerc ďalej uviedol: “Toto je vlastne už nejaký čas hlavným problémom.”

“A naďalej ním zostáva, pretože sa tento sektor potrebujeme rozšíriť … Naďalej je to jedna z kľúčových oblastí, na ktorú sa dnes musíme zamerať.” Dodal, že “dnes sme si však istejší ako pred rokom (pokiaľ ide o zabezpečenie dodávok)”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár