Aj Európa čelí rozsiahlym negatívam v oblasti turizmu.

Aj Európa čelí rozsiahlym negatívam v oblasti turizmu.

Európska letná turistická sezóna môže byť oficiálne vo veľmi problémovom stave.

Existujú prvé náznaky toho, že pokusy o opätovné spustenie cestovania a pritiahnutie turistov späť do najnavštevovanejšej oblasti na svete čelia problémom, čo ohrozuje milióny pracovných miest a znižuje pravdepodobnosť rýchleho ekonomického zotavenia sa z pandémie koronavírusov.

TUI, ktorá je najväčšou cestovnou agentúrou na svete, vo svojom nedávnom vyhlásení uviedla, že rezervácie medzi júnom a začiatkom augusta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka prepadli až o 81%. Napriek čiastočnému obnoveniu cestovania v Európe v polovici júna spoločnosť predala len 16% zo svojho pôvodného letného programu, určeného pre rok 2020.

Spoločnosť TUI so sídlom v Nemecku prevádzkuje výletné lode, päť leteckých spoločností a viac ako 400 hotelov, ktoré po celom svete zamestnávajú okolo 70 000 ľudí. Za tri mesiace končiace v júni zaznamenala prevádzkovú stratu 1,1 miliardy eur (1,3 miliardy dolárov).

Aj keď sa obmedzenia zmiernili, predaj dovoleniek na budúcu zimu sa znížil zhruba o 40% a TUI znížila kapacity na ďalšie leto o pätinu, aj keď rezervácie v súčasnosti výrazne stúpajú.

Spoločnosť, ktorá si od nemeckej vlády požičala takmer 2,9 miliardy eur (3,4 miliardy dolárov), neočakáva, že sa jej podnikanie vráti do normálu pred rokom 2022. Rovnako ako mnoho iných firiem v tomto roku nemôžu kvôli pandémii predvídať svoju finančnú výkonnosť.

Náročný výhľad spoločnosti TUI odráža obrovskú mieru neistoty, ktorá stále obklopuje budúci vývoj okolo vírusu.

V niektorých častiach Európy už boli uložené lokálne “lockdowny”, keďže prípady okolo koronavírusov opätovne narastajú. Spojené kráľovstvo nariaďuje 14-dňovú karanténu pre prichádzajúcich z rastúceho zoznamu krajín vrátane Španielska, Belgicka a Luxemburska. Podľa viacerých mediálnych správ z Veľkej Británie, takýmto obmedzeniam bude čeliť aj Francúzsko.

Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATE) nedávno uviedla, že objemy letov v Európe sa v posledných mesiacoch v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 aj napriek opätovnému otvoreniu hraníc nachádzajú vo viac ako 50% prepade. Podľa údajov Európskej komisie pre cestovný ruch, Európska únia počas prvých štyroch mesiacov roka zaznamenala 44% medziročný pokles počtu zahraničných turistov.

Podľa informácií Svetovej organizácie cestovného ruchu v rámci OSN sa správy pre región, ktorý sa podľa ich názorov môže pochváliť polovicou svetových návštev zo zahraničia a približne tretinou svetových výdavkov na cestovný ruch (každým rokom), čelí naozaj negatívnym správam. Európska únia vynaložila veľké úsilie, aby priviedla turistov späť, vrátane vytvorenia webovej stránky, ktorá poskytuje cestovné poradenstvo pre 30 európskych štátov.

Podľa IATA je aktuálne v Európe ohrozených viac ako 7 miliónov pracovných miest práve z oblasti cestovného ruchu, z odhadovaných 6 miliónov v júni. Viceprezident IATA v Európe, Rafael Schvartzman vo vyhlásení uviedol: „Je zúfalo znepokojujúce vidieť ďalší pokles vyhliadok pre leteckú dopravu v tomto roku a následný dopad na zamestnanosť a prosperitu.“

Ohrozené bilióny pre HDP

Europa_a_jej_turizmus_predstavuje_problemy_pre_miliony_pracovnikov_1

Výsledky spoločnosti TUI sú iba posledným znakom ničivého dopadu pandémie na cestovanie a turizmus, ktorý má vplyv na desiatky ďalších sektorov a obmedzuje schopnosť oživenia svetového hospodárstva.

Podľa Svetovej rady pre turizmus a cestovný ruch (WTTC) sa očakáva, že bez „naliehavej koordinovanej činnosti“ medzi hlavnými vládami, tieto sektory budú musieť čeliť „nezvratným škodám“.

Zástupcovia tohto odvetvia aktuálne predpovedajú stratu 197 miliónov pracovných miest po celom svete a zníženie príspevku tohto odvetvia pre celosvetové HDP v tomto roku o 5,5 bilióna dolárov – čo predstavuje medziročný pokles o 62%. V EÚ by mohlo byť stratených 18,3 milióna pracovných miest.

Výhľad sa rýchlo zhoršil. V apríli WTTC predpovedala stratu približne 100 miliónov pracovných miest a HDP v objeme 2,7 bilióna dolárov. Organizácia WTTC v poslednom vyhlásení uviedla: “Eskalácia v dôsledku krízy je do značnej miery spôsobená pretrvávajúcimi prekážkami v rámci celosvetového cestovania, ako sú napríklad plošné karanténne opatrenia a cestovné obmedzenia.“

Ďalej dodala: „Zmätočné vydávanie rôznych zákazov, karanténnych opatrení a nekoordinovaných medzinárodných testovacích a sledovacích opatrení veľa ľudí odradil od toho, aby vôbec cestovali, pričom maximálna letná cestovná sezóna roka 2020 bola jednoznačne vylúčená.“

Generálna riaditeľka Gloria Guevara, uviedla: „Vlády po celom svete musia zosúladiť svoje politiky a spolupracovať so súkromným sektorom, s cieľom oživiť turizmus a cestovný ruch, aby sme mohli obnoviť pracovné miesta a pomôcť oživiť globálne hospodárstvo,“ .

WTTC v priebehu tohto týždňa poslala list podpísaný viac ako 100 vedúcimi predstaviteľmi priemyslu hlavám ekonomík krajín G7, ako aj Austrálii, Južnej Kórei a Španielsku, v ktorom vyzvali na spoločnú reakciu a načrtnutie opatrení k návrat na cestu do normálu.

Patria k nim opatrenia ako povinná maska na tvári vo všetkých druhoch dopravy, testovanie a sledovanie kontaktov a odstránenie plošných karantén.

James Gellert, generálny riaditeľ spoločnosti RapidRatings, ktorá analyzuje finančné zdravie spoločností po celom svete, poznamenal že vzhľadom na svoju „neodmysliteľnú celosvetovú povahu“ turizmus a cestovný ruch predstavuje jeden z najviac „integrovaných a vzájomne závislých dodávateľských reťazcov na svete.“

Nakoniec poznamenal: „Každý je ovplyvnený obmedzeniami okolo cestovného ruchu, či už ste závislí od konkrétnej destinácie, ako hotelové skupiny a reštaurácie, alebo poskytovatelia produktov a služieb spoločnostiam na trhoch cestovného ruchu a voľného času.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár