Svet je desivým miestom … a niektoré krajiny sa pre mnohých turistov stávajú príliš desivým.

Milióny turistov zrušili svoje sny o návšteve miesta ako pyramídy v Egypte, Eiffelovej veži v Paríži, pobrežie v Tunise, Chrám Svätej Múdrosti v Istanbule a to všetko v dôsledku zvýšených obáv z terorizmu.

Tu sú krajiny, ktoré patria medzi najviac zasiahnuté:

Turecko

Turecka je šiestou najnavštevovanejšou krajiny na svete – hneď za Talianskom je naozaj vážne ohrozené.

Táto krajina v minulom roku privítal 40 miliónov turistov, ale milióny ľudí už prehodnotilo svoje plány na základe veľkého júnového teroristického útoku na hlavné letisko v Istanbule a piatkovom smrteľnom pokuse o prevrat.

Nadejda Popova, ktorá je vedúcou špecialistkou na cestovanie v Euromonitor International varovala: “Nedávne politické udalosti v Turecku budú pre ich sektor cestovného ruchu katastrofálne.”

Súvisiace: 10 krajín s najrýchlejšie rastúcim cestovným ruchom

Podľa cestovnej konzultačnej a prieskumnej spoločnosti ForwardKeys, turistické rezervácie do Istanbulu každý týždňom od začiatku roka klesli a v týždni po útoku na letisku prepadli až o 69%.

Podľa Davida Scowsilla, ktorý je generálnym riaditeľom (CEO) spoločnosti World Travel & Tourism Council: “Pred útokom na letisko a prevratom bolo vidno smrteľnejšie teroristické bombové útoky v Istanbule a v Ankare, čo presvedčilo mnohých európskych turistov – hlavne Nemcov a Britov, aby trávili svoju dovolenku na inom mieste.

Nemecko a Veľká Británia patria medzi prvých troch najväčších prispievateľov do odvetvia cestovného ruchu Turecka a ročne tam cestuje približne 8 miliónov turistov.

Rusko, ktoré je druhým najväčším trhom pre Turecko, svojim občanom počas ôsmich mesiacov po tom, čo Turecko zostrelilo ruské vojnové lietadlo (v decembri) zakázalo návštevu tejto krajiny. Tento zákaz bol však aktuálne zrušený.

Francúzsko

Francúzsko je poprednou svetovou destináciou pre zahraničných turistov, keďže každým rokom uvíta viac ako 80 miliónov návštevníkov. Tým podľa švajčiarskej banky UBS zarába viac peňazí z cestovného ruchu, ako ktorákoľvek iná európska krajina.

Ale po sérii teroristických útokov prišiel o rozsiahly počet návštevníkov. Piatkový útok v Nice, v ktorom bolo zabitých 84 ľudí, bol už tretím za posledných 18 mesiacoch.

Dáta z ForwardKeys ukazujú, že celosvetový počet turistov smerujúcich do Francúzska, v období piatich mesiacoch po útoku v Paríži (v novembri) poklesol o 11%. A rezervácie do Nice počas minulého týždňa prudko po útoku poklesli.

Generálny riaditeľ spoločnosti ForwardKeys – Olivier Jager povedal: “Úprimne povedané, naozaj to pre nich nevyzerá dobre.”

Analytici banky UBS uviedli, že cestovné výdavky vo Francúzsku za posledných osem mesiacov poklesli a v samotnom júni prepadli až o 18%. Využili údaje z Global Blue, ktorá má na letiskách po celom svete sieť duty free obchodov.

Egypt

Vyhliadky na egyptský turistický priemysel po rokoch politických nepokojov a leteckých katastrof vyzerajú naozaj negatívne.

Podľa údajov Svetovej organizácie cestovného ruchu pre OSN: “Ročný počet návštevníkov v roku 2010 dosiahol vrchol nad úrovňou 14 miliónov, ale počas minulého roka dosiahol len tak tak približne 9 miliónov.

Euromonitor očakáva, že počet návštevníkov v tomto roku poklesne o ďalších 20%.

Pád letu 804 od spoločnosti EgyptAir v máji pôvodne čelil podozreniam, že bol spôsobený teroristickým útokom, čo prinútilo mnohých turistov, aby prehodnotili svoje cestovné plány. Ešte stále nie je jasné, čo spôsobilo pád lietadla, ale vyšetrovatelia našli dôkazy o požiari na palube.

Okrem toho, čo vnútroštátny let od spoločnosti EgyptAir čelil v marci únosu, teroristi na konci októbra zostrelili ruské lietadlo, ktoré vzlietlo z egyptského turistického letiska.

Tunisko

Táto malá krajina severnej Afriky nachádzajúca sa medzi Alžírskom a Líbyou v prvom štvrťroku roku 2016 zažila takmer 20% pokles medzinárodných návštevníkov a to všetko po dvoch šokujúcich teroristických útokoch, ktoré boli zacielené na turistov.

ISIS sa prihlásila k zodpovednosti za oba smrtiace útoky.

Súvisiace: Ako Chorvátsko môže zarobiť na jeho podnebí a plážach

Počas prvého útoku, ktorý bol zrealizovaný v marci 2015 mieril útočník zbraňou na návštevníkov populárnom múzea v centre hlavného mesta, kde bolo zabitých viac ako 20 ľudí. V ďalšom útoku v júni 2015 strelec útočil na opaľujúcich sa turistov a podarilo sa mu zabiť 38 ľudí, väčšina z nich boli britskí občania.

Podľa Scowsill z World Travel & Tourism Council: „Objemy cestovného ruchu v krajine (ak je teroristický útok priamo zameraný na turistov) majú tendenciu zostaviť sa až po dvoch rokoch.

Scowsill dodáva: “Ľudia prídu do Tuniska znova … ale práve v súčasnosti má táto krajina veľmi ťažké obdobie a ľudia tu naozaj prichádzajú o prácu.”

Podľa ForwardKeys: Tunisko pred útokmi každým rokom privítalo okolo 6 až 7 miliónov návštevníkov, ale to sa počas roka 2016 nezdá reálne. Medzinárodná letecká kapacita do Tuniska bola na leto znížená o 25%. 

Zdroj: NYtimes, Fortune

Facebook komentár