Lekárenský gigant Johnson & Johnson súhlasil, že zaplatí viac ako 2,2 miliardy amerických dolárov, s cieľom urovnať obvinenia ohľadom svojich marketingových praktík. Vo včerajšom neskorom vyhlásení to uviedlo Americké ministerstvo spravodlivosti.

Firma lekárom a lekárňam údajne platila rôzne stimuly, keď podporovali jej tri lieky.

Jednalo sa o anti-psychotické lieky Risperdal a Invega a srdcový liek Natrecor.

Firma taktiež údajne podporovala lieky pre použitie, ktoré nie sú oficiálne povolené.

( Súviasiace: Irán odsúdil štyroch ľudí na smrť za bankové podvody )

Americký generálny prokurátor Eric Holder v pondelok povedal: Johnson & Johnson “si plnila svoje vrecká na úkor amerických daňových poplatníkov, pacientov a súkromného poistenia.”

“To všetko zvyšuje náklady na každého v systéme zdravotnej starostlivosti a má to negatívny dopad na dlhodobú solventnosť hlavných zdravotníckych programov, ako Medicare – vládny program pre dôchodcov“.

Kým americkí lekári môžu predpísať lieky, podľa toho, ako to uznajú za vhodné, farmaceutické spoločnosti by nemali podporovať prednostné odporučenie svojich liekov, ktoré neboli schválené Úradom pre potraviny a liečivá.

Jedná sa o tretí najväčší podvod farmaceutických firiem v histórii USA. Celková pokuta je ekvivalentná ročnému predaju lieku Risperdal na vrchole jeho dopytu, než v roku 2007 vypršala jeho patentová ochrana.

( S/viasiace: 10 neslavně známých traderů )

Táto pokuta je určená na riešenie občianskych aj trestných obvinení, ako aj urovnanie na štátnej a federálnej úrovni po celých USA. 167 miliónov dolárov by sa malo vyplatiť informátorom

Zdroj: HindustanTimes

Facebook komentár