Preco-sa-obrovske-spolocnosti-zrazu-rozpadaju-na-kusy

Tzv. rozbitie je najnovším šialenstvom pre obrovské celosvetové spoločnosti. Johnson & Johnson, Toshiba a GE len nedávno v jednom týždni oznámili plány na rozdelenie do viacerých subjektov. Tento trend možno ešte len začal.

Konglomeráty sú veľké a nepraktické. Wall Street ich nenávidí, pretože ich nevie správne oceniť. Generálni riaditelia a predstavenstvá spoločností konečne dostávajú správu: Bystrosť a prispôsobivosť je novým významným trendom.

Rozdelenie skupiny J&J na dve spoločnosti – jednu pre svoje spotrebné produkty a druhú pre svoje lieky a zdravotnícke pomôcky – predstavuje najnovší otrasom v sektore zdravotnej starostlivosti. Mnoho ďalších veľkých farmaceutických spoločností vrátane skupín Pfizer, Merck a GlaxoSmithKline už v posledných rokoch buď oddelilo veľké divízie, alebo to už plánujú urobiť.

Investori sú ochotní zaplatiť vyššiu cenu za rýchlo rastúce firmy v oblasti liekov, biotechnológií a zdravotníckych zariadení ako za generiká a značkové spotrebné produkty. Akcie J&J na začiatku piatkového obchodovania vzrástli takmer o 2 %.

Ako však ukazujú tieto rozdelenia medzi spoločnosťami Toshiba a GE, tieto rozvody sa neobmedzujú len na zdravotnú starostlivosť.

Liz Young, vedúca investičnej stratégie v spoločnosti SoFi, v nedávnom rozhovore poznamenala: „Ak chcú spoločnosti prežiť a držať krok s trendmi na trhu, musia sa pozrieť na to, aké sú ich najziskovejšie oblasti podnikania a kde by mali tráviť väčšinu času a sústrediť sa práve na tieto oblasti.“

Young dodala: “Konkurencia je neľútostná. Niekedy ju musíte rozobrať, aby ste ju mohli vybudovať späť.“

Vlna rozpadu veľkých firiem

Veľké spoločnosti po celom svete v rôznych sektoroch nachádzajú náboženstvo v menšom.

Technologický gigant Dell nedávno oddelil svoj cloudový biznis VMWare do úplne samostatnej spoločnosti. Maloobchodný predajca L Brands sa rozdelil na dve firmy: Bath & Body Works a Victoria’s Secret.

Skupina IBM rozdelila svoju jednotku služieb informačných technológií do novej spoločnosti s názvom Kyndryl. Výsledkom je, že Kyndryl má teraz väčšiu flexibilitu pri vytváraní spoločných podnikov s cloudovými rivalmi firmy IBM. Napríklad spoločnosť Kyndryl už v piatok oznámila dohodu so spoločnosťou Microsoft.

Finančný riaditeľ spoločnosti Kyndryl – David Wyshner, začiatkom tohto mesiaca v rozhovore poznamenal: “Máme novú slobodu v rámci aktivity na na trhu. Môžeme pokračovať v poskytovaní služieb zákazníkom firmy IBM, ale taktiež môžeme rozšíriť partnerstvá s inými poskytovateľmi technológií.“

Iné spoločnosti môžu zistiť, že vyčlenenie divízií im poskytne väčšiu autonómiu pri vytváraní obchodných vzťahov, ktoré nemusia mať taký strategický zmysel, ako súčasť kolosálneho konglomerátu.

Avšak rozčlenenie a predaj aktív sú pre spoločnosti tiež spôsobom, ako zvrátiť rozhodnutia, z ktorých investori neboli nadšení.

Zoberme si napríklad telekomunikačných gigantov Verizon a AT&T, vlastníka materskej spoločnosti CNN – WarnerMedia.

Akcie oboch akciových spolčoností v priebehu posledných rokoch zaostávali za širším trhom, čiastočne kvôli pomalému rastu tržieb a zisku, ale aj kvôli obavám, že tieto dve spoločnosti sa príliš vzdialili od svojich hlavných bezdrôtových biznisov, uzatváraním obchodov s médiami.

Verizon kúpil AOL a Yahoo a spojil s ich jednotkou, ktorú najprv označil ako Oath a následne ju premenoval na Verizon Media. Akvizícia sa nikdy naozaj nevyplatila. Skupina Verizon v septembri odpredala mediálnu divíziu známej skupiny z oblasti privátneho kapitálu – Apollo za 5 miliárd dolárov a ponecháva si v nej iba 10% podiel.

Zároveň skupina AT&T sa plánuje odčleniť WarnerMedia a spojiť sa s káblovým a streamovacím gigantom Discovery. Dohoda, ktorej uzavretie sa očakáva v polovici roku 2022, vytvorí novú spoločnosť s názvom Warner Bros. Discovery.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNN

Facebook komentár