Johnson-&-Johnson-po-zniceni-davok-prebera-produkciu-vakcin-COVID-19

Spoločnosť Johnson & Johnson bola s pomocou administratívy prezidenta Joe Bidena poverená vedením továrne na výrobu vakcín v Baltimore, ktorá zničila 15 miliónov dávok jej vakcíny COVID-19, a rozhodla sa zabrániť britskému farmaceutovi AstraZeneca vo využívaní tejto továrne, aby sa vyhla akýmkoľvek budúcim chybám.

Mimoriadne rozhodnutie, ktoré ako prvé priniesol denník The New York Times, uskutočnilo americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb a umožní závodu Emergent BioSolutions zamerať sa na výrobu jedno-dávkovej vakcíny Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19.

Spoločnosť Johnson & Johnson tento krok v sobotu potvrdila s tým, že v spoločnosti Emergent „preberá plnú zodpovednosť za výrobu tejto látky“.

Súvisiace: Lekári: “Covid sa stane endemickým a ľudia sa s ním musia naučiť žiť“

Firma Johnson & Johnson vo vyhlásení uviedla: „Spoločnosť konkrétne navyšuje počet vedúcich pracovníkov v oblasti prevádzky a kvality ako aj významne zvyšuje počet pracovníkov v oblasti výroby, kvality a technických častí prevádzok, aby mohli spolupracovať so špecialistami spoločnosti už v spoločnosti Emergent.“

Táto zmena prichádza po odhalení, že spoločnosť Emergent, ktorá je výrobným partnerom spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson, zmiešala zložky z dvoch vakcín proti koronavírusu. Avšak pri vyšetrovaní sa zistilo, že sa jednalo o ľudskú chybu, čo malo za následok, že regulačné orgány odložili povolenie na výrobu vakcín v tomto zariadení.

Zmiešanie zapríčinilo zničenie takmer 15 miliónov dávok spoločnosti Johnson & Johnson.

Táto chyba podľa správy The NYTimes nemala vplyv na žiadne vakcíny, ktoré sa v súčasnosti dodávajú alebo používajú.

Bidenova administratíva si všimla oneskorenie a neposunula svoj stanovený cieľ, ktorým je dostatok vakcín pre všetkých dospelých Američanov do konca mája.

Podľa ďalších informácií sú federálni úradníci znepokojení, že zmiešanie by mohlo utlmiť dôveru vo vakcíny, rovnako ako Biden agresívne tlačí na to, aby zostali v platnosti nariadenia pre nosenie masiek, keďže po USA sa šíria nové varianty COVID-19.

Medzitým existujú obavy z dvojdávkovej vakcíny AstraZeneca, ktorá sa v Európe začala problémovo rozširovať kvôli riziku zriedkavých krvných zrazenín, ktoré môžu s vakcínou súvisieť. Regulátor pre oblasť liekov v Spojenom kráľovstve však považuje vakcínu za bezpečnú.

AstraZeneca uviedla, že bude v spolupráci s Bidenovou administratívou hľadať náhradné miesto na výrobu vakcín, ktoré v USA ešte neboli povolené.

Vo vyhlásení spoločnosti sa píše: „Spoločnosť AstraZeneca a vláda USA naďalej úzko spolupracujú na podpore dohodnutých plánov vývoja, výroby a kompletného dodania vakcíny.“

S tromi vakcínami povolenými v USA – od spoločností Johnson & Johnson, Pfizer-BioNTech a Moderna – nie je jasné, či bude vôbec potrebná ďalšia vakcína.

Dr. Anthony Fauci, ktorý vedie stratégiu USA v oblasti infektológie v krajine, to uviedol v nedávnom rozhovore pre agentúru Reuters.

Súvisiace: Ak budete chcieť vycestovať, možno budete potrebovať očkovací pas

Fauci poznamenal: „Ešte sme stále nerozhodli,“ … „Mám všeobecný pocit, že vzhľadom na zmluvné vzťahy, ktoré máme s mnohými spoločnosťami, máme dostatok vakcín na splnenie všetkých našich potrieb bez toho, aby sme sa snažili o tie od spoločnosti AstraZeneca.“

Federálny úradník však uviedol, že HHS rokuje s firmou AstraZeneca „o prispôsobení svojej vakcíny tak, aby bojovala proti novým variantom koronavírusu.“

V nedeľu malo takmer 30,7 milióna Američanov pozitívny test na koronavírus a viac ako 554 000 ľudí na túto chorobu zomrelo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, MSN

Facebook komentár