Americká FBI čelí kritike kvôli databáze očných dúhoviek. Pod zámienkou testovania novej technológie ich policajti, väzenská služba aj pracovníci letísk naskenovali takmer pol milióna. Register, v ktorom sa dá ľahko vyhľadávať, funguje už niekoľko rokov. Úrady sa však doteraz nezaoberali ochranou osobných údajov.

Reportéri amerického magazínu The Verge odhalili, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) do svojej databázy očných dúhoviek od roku 2013 uložil už 434 tisíc záznamov. V rámci “pilotného testovania” im ich posielajú úrady v Texase, Missouri a najmä Kalifornii. Obstaranie infračervenej snímky ľudského oka zaberie policajtom alebo strážnikom letísk len zlomok sekundy.

Očná dúhovka môže pre identifikáciu človeka poslúžiť podobne ako odtlačky prstov. Pri detailnom pohľade je každé ľudské oko unikátne, líši sa dokonca aj u jednovaječných dvojčiat.

Američania toho využívali počas vojenskej operácie v Iraku, kde sa pomocou očných skenerov identifikovali zamestnanci základní. FBI teraz skúša, či sa jej oplatí podobný register aj v prípade amerických občanov. Ukladajú sa do nej údaje skutočných ľudí, v ktorých sa dá pohodlne vyhľadávať.

Oči vo svete šetria čas, skenujú sa záujemcom

Treba podotknúť, že skenovanie očných dúhoviek už dlho nie je len námetom filmov o pochmúrne budúcnosti ľudstva. V roku 2002 takto Saudská Arábia začala preverovať moslimov, ktorí prileteli na púť do Mekky. Oči si musí nechať naskenovať aj každý, kto pristane v Spojených arabských emirátoch.

Bezpečnostné zložky v Spojenom kráľovstve, Kanade či Holandsku pred dekádou ponúkli častým návštevníkom letísk, aby sa v predstihu podrobili kontrole imigračných úradníkov a obraz svojich očí nechali dobrovoľne uložiť do databázy. Pred ďalšími rokmi sa tak vyhli dlhému čakania a kontrolám, konštatovala už pred 14 rokmi štúdia amerických vládnych audítorov (GAO).

Podobne si počína aj Singapur: Vytvoril databázu dúhoviek zahraničných pracovníkov, ktorí na jeho území každý deň dochádzajú. Vďaka tomu nemusia neustále prechádzať hraničnými kontrolami, stačí len pohľad do skenera. Všetky spomenuté krajiny s výnimkou arabského sveta však ukladajú len dúhovky ľudí, ktorí s tým súhlasili, aby ušetrili čas na hraniciach.

Američania sa nikoho nepýtali, ochranu dát riešia až teraz

Pilotný program v réžii FBI zatiaľ nikomu čas neušetrí a o dobrovoľnosti nemôže byť reč. Väčšina dúhoviek sa do databázy dostala počas registrácie zadržaných Američanov na policajných staniciach alebo v nápravnom zariadení. Federálny úrad potom dostal širokú škálu údajov: meno a dátum narodenia, odtlačky prstov, klasickú sériu “väzenských” fotografií i zmienenú dúhovku.

Každý vládny projekt, ktorý sa zaoberá osobnými údajmi, musí podľa amerických zákonov prejsť dôkladnou analýzou zameranú na ochranu súkromia. Tou sa pritom v súvislosti s databázou státisícov dúhoviek nikto nezaoberal. V roku 2014 sa úrady uzniesli, že to nie je potrebné.

“Pilotný test bol vykonávaný s veľmi obmedzenou účasťou a na obmedzený čas za účelom zhodnotenia technológie,” vysvetlil magazínu The Verge hovorca FBI. Pôvodný “obmedzený čas” sa však už niekoľko rokov preťahuje a jediný americký okres – dvojmiliónovej San Bernardino – začiatkom tohto roka do databázy posielalo každý deň v priemere 189 nových vzoriek.

“Je hlboko znepokojujúce, že státisíce naskenovaných dúhoviek pribúda v biometrické databáze bez verejnej debaty a náležitých ochranných opatreniach, bez toho aby sa vedelo, že tieto údaje niekto vyhotovuje a ukladá,” uviedla pre britskú BBC organizácie Privacy International, ktorá sa zaoberá ochranou osobných údajov. Pokiaľ má taká databáza vôbec vznikať, musia mať podľa nej oporu v zákonoch a jasná bezpečnostné pravidlá.

FBI po otázkach novinárov uviedla, že nový posudok ohľadom ochrany osobných údajov práve v tejto dobe vzniká. Nie je však jasné, kedy by mal byť hotový.

Zdroj: TheVerge, IBTimes

Facebook komentár