V USA sa zbrojný priemysel chystá na naozaj príjemné leto.

Predaj zbraní v júni oproti minulému roku vzrástol o 11%, čo je najväčší júnový nárast. Tieto údaje sú súlade s overením údajov agentúry FBI.

Počas minulého mesiaca FBI vykonala takmer 1,53 miliónov kontrol ohľadom podkladov, ktoré sú potrebné pre všetky maloobchodné nákupy. Tieto čísla nezahŕňajú predaje zbraní na výstavách, alebo medzi jednotlivcami. Jedná sa o najvyšší objem kontrol od júna roku 1999, kedy FBI začala zbierať tieto informácie.

Objem kontrol zbraní každoročne od roku 2003 rastie, s výnimkou iba troch rokoch, z ktorých jedným z nich bol aj rok 2014, čo poukazuje na jasný nárast v oblasti predajov zbraní.

Súvisiace:
Mapa: Kde 3 najväčší vývozcovia zbraní posielajú svoje zbrane
6 dôvodov prečo je USA horšia ako krajiny tretieho sveta

Michael Bazinet, ktorý je hovorcom skupiny Nationional Shooting Sports Foundation, poznamenal, že tento nárast je čiastočne poháňaný prílivom väčšieho počtu žien a majiteľov zbraní, pre ktorých je to prvou vlastnenou zbraňou.

Masové streľby mohli taktiež vyvolať nárast v predajoch, keďže ľudia majú tendenciu mať viac strachu, čo vedie aj k nárastu v objemov vo výsledkov kontroly zbraní. Objem kontrol pri predaji zbraní v decembri roka 2012, ktorý bol mesiacom masakru Sandyho Hooka spôsobil ich nárast až o 40%.

Vraždy v Charlestone, dňa 17.júna vyzvali prezidenta Obamu, aby znovu riešil potrebu väčšej kontroly zbraní, ale odborníci pochybujú, že by vôbec bola nejaká spojitosť medzi touto tragédiou a nárastom predají.

V skutočnosti, máj roka 2015 bol taktiež rekordným mesiacom v medziročnom porovnaní pozadia kontrol pri prejajoch.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár