Apple na konci tohto týždňa odoslal oficiálnu odpoveď na súdny príkaz, podľa ktorého by mal pomôcť prelomiť zabezpečenia vlastných iPhonov, aby sa mohlo pokračovať vo vyšetrovaní teroristického útoku zo San Bernardina. Kalifornská firma žiada súd, aby príkaz zrušil, pretože podľa nej takýto príkaz nemá oporu v súčasných zákonoch a je protiústavným.

“Toto nie je prípad o jednom osamotenom iPhonu. Toto je skôr prípad o ministerstve spravodlivosti a FBI, ktoré chcú získať skrze súdy nebezpečnú moc, ktorú Kongres a americkí občania neschválili, “píše Apple na začiatku o možnosti donucovať firmy ako Apple k podkopaniu základných bezpečnostných záujmov stoviek miliónov ľudí.

Americká vláda, pod ktorú spadá FBI, chce cez súdny príkaz Apple donútiť, aby vytvoril špeciálnu verziu svojho operačného systému, vďaka ktorému by mohli vyšetrovatelia prelomiť zabezpečený iPhone. Apple to považuje za vytvorenie “zadných vrátok”, ktorej vznikom by bolo ohrozené súkromie stoviek miliónov užívateľov.

Vláda argumentuje tým, že špeciálny operačný systém by bol použitý iba u jediného iPhonu, ktorý FBI našla u zastreleného teroristu, ktorý vlani v decembri v San Bernardine zastrelil 14 osôb, lenže to je podľa spoločnosti Apple naivná predstava.

Súdu jeho riaditeľ, starajúci sa o súkromie užívateľov, Erik Neuenschwander, napísal, že predstava o zničení tohto operačného systému po jednom použití je “zásadne chybná”, pretože “virtuálny svet nefunguje ako svet fyzický” a robiť v ňom kópie je veľmi ľahké.

“V skratke, vláda chce Apple donútiť k vytvoreniu obmedzeného a nedostatočne chráneného produktu. Akonáhle by bol tento postup vytvorený, otvára sa priestor pre kriminálnikov a zahraničnžch agentov, k prístupi do miliónov iPhonov. A akonáhle bude vytvorený pre našu vládu, je len otázka času, než budú zahraničné vlády požadovať rovnaký nástroj, “píše Apple, ktorého vraj vláda o chystanom súdnom príkaze dopredu ani neinformovala, hoci obe strany dovtedy aktívne spolupracovali.

Vláda hovorí: “len raz a len tento telefón.” Ale vláda vie, že tieto vyhlásenia nie sú pravdivé, dokonca sama niekoľkokrát žiadala o podobné nariadenia, z ktorých sa niektoré riešia na iných súdoch, čím Apple naráža na stanovenie nebezpečného precedensu, o ktorom aj ďalej píše.

Applu sa nepáči to, na základe akého zákona je o prelomenie iPhonu žiadalo. Vláda sa opiera o tzv. All Writs Act z roku 1789, o ktorom sú však právnici Applu presvedčení, že k niečomu takému vládu neoprávňuje. Požiadavky vlády navyše podľa nich porušujú prvý a piaty dodatok americkej ústavy.

Podľa Applu by predovšetkým nemali diskusiu o šifrovaní riešiť súdy, ale Kongres, ktorého sa táto problematika týka. FBI sa ho snaží súdnou cestou obísť a vsádza na All Writs Act, hoci podľa Applu by sa mala táto vec riešiť skôr v rámci iného zákona, konkrétne Communications Assistance for Law Enforcement Act (CALEA), v ktorom Kongres vláde uprel možnosť diktovať firmám ako Apple podobné kroky.

Apple taktiež súdu detailne opísal, aký bol postup v prípade, že bude skutočne donútený vytvoriť špeciálnu verziu svojho operačného systému. Tú výrobca iPhonov v liste nazval “GovtOS” (skratka government, anglicky vláda) a podľa jeho odhadov by mu to mohol zabrať až mesiac.

Na vytvorenie tzv. GovtOS pre prelomenie zabezpečenia iPhonu 5C, ktorý používal terorista Sayd Farook, by musel Apple niekoľko pracovníkov, ktorí by sa až štyri týždne nezaoberali ničím iným. Keďže kalifornská firma nikdy takýto softvér nevyvíjala, ťažko sa jej odhaduje, ale nutných by vraj bolo šesť až desať inžinierov a zamestnancov a dva až štyri týždne času.

Akonáhle by bolo všetko hotové – Apple by vytvoril úplne nový operačný systém, ktorý by musel podpísať proprietárnym kryptografickým kľúčom (čo je kľúčová súčasť celého procesu) -, musel by byť operačný systém nasadený v stráženom, izolovanom objekte, kde by mohlo FBI použiť svoj softvér na zistenie hesla, bez toho by to narušilo prevádzku Applu. Pripravenie takýchto podmienok by vraj trvalo deň, navyše potom všetok čas, ktorý by FBI potrebovalo k prelomenie hesla.

A aj tentoraz Apple dodal, že nie je presvedčený, že by mohol byť tento GovtOS bezpečne zmazaný. Akonáhle by bol totiž jednou oslabený systém vytvorený, mohol by byť daný postup replikovaný.

Oficiálne odpoveď Applu, ktorú si môžete kompletne prečítať nižšie (a stojí za to aj kvôli tomu, že nie je písaná bežným právnym slangom), by mohla započítať dlhú právnu bitku, ktorej výsledok zatiaľ nie je vôbec jasný. Isté je teraz len to, že 1. marca sa prípad, ako chcel Apple, skutočne dostane do Kongresu, ktorý si predvolal zástupcov Applu aj FBI.

Apple na svoju obranu taktiež využíva Prvý dodatok americkej ústavy, podľa ktorého vláda porušuje slobodu reči – počítačový kód, v ktorom je iOS napísaný, je totiž zo zákona klasifikovaný ako typ reči. Vytvorenie špeciálnej verzie systému by tak prakticky reprezentovalo akúsi formu nútenej reči, ktorá je protiústavná. Apple oficiálne podporili už aj Twitter, Facebook a Google.

Motion to Vacate Brief and Supporting Declarations

Zdroj: TheVerge, BuzzFeed

Facebook komentár