Nová Chevrolet Corvette.

Nová Chevrolet Corvette.

General Motors predstavila ôsmu generáciu automobilu Chevrolet Corvette. Tento model tak pravdepodobne predstavuje najväčšiu zmenu vrámci modelu Corvette, odkedy bol tento športový automobil prvýkrát predstaveným (v roku 1953).

Model Corvette sa za tie roky naozaj zmenil, ale vždy zostal športovým vozidlo s pohonom predných ale aj zadných kolies. Nová Corvetta pre rok 2020 má svoj motor za sedadlami vodiča a spolujazdca (v strede), čo je zmena, ktorá radikálne mení vzhľad automobilu a určite tak to budú vnímať aj jej majitelia.

Prezident skupiny GM – Mark Reuss, poznamenal: “Pokiaľ ide o pohodlie a zábavu, stále vyzerá a je vnímaná ako automobil Corvette, avšak má lepšie jazdné vlastnosti, ako akékoľvek vozidlo v histórii modelov Corvette.”

Umiestnením motora za vodiča a spolujazdca je tak najťažšia jednotlivá časť vozidla bližšie k sedadlu vodiča, čím cestujúci sedia v aute ďalej – bližšie k predným kolesám.

Nová Corvetta nebude dostupná s manuálnou prevodovkou, ale len s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Nová Corvetta nebude dostupná s manuálnou prevodovkou, ale len s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

 

Bez toho, aby ste sa museli pozerať na vydutú kapotu, v ktorej je umiestnený motor, vodič bude mať oveľa lepšiu viditeľnosť. Štvorhranný volant umožní jasný výhľad na veľký digitálny merací prístroj automobilu Corvette. Väčšia váha na zadných kolesách taktiež pomôže s akceleráciou.

Základná verzia Corvette Stingray pre roku 2020 bude mať motor V8, s výkonom 495 konských síl. Bude mať aj osemstupňovú automatickú prevodovku s radiacimi radlami. Nebude ponúkaný žiadny model s manuálnou prevodovkou.

Nová Corvetta bola odhalená v hangári nachádzajúcom sa v Kalifornii.

Nová Corvetta bola odhalená v hangári nachádzajúcom sa v Kalifornii.

 

Ceny za nový model s označením Corvette Stingray budú začínať na necelých 60 000 dolároch, čo nie je o nič viac, než sú súčasné náklady na aktuálnu verziu. Toto oznámenie bolo prekvapením mnohých, ktorí očakávali, že vzhľadom na množstvo inžinierskych vylepšení, bude potrebné podstatné zvýšenie ceny. Reuss však poznamenal, že je dôležité, aby nová Corvetta zostala dostupný tým istým zákazníkom, ktorí si mohli dovoliť súčasný model.

Ďalej povedal: “Nechceme vykonať odklon od našej zákazníckej základne.”

Vloženie motoru za vodiča v cestnom vozidle bolo prevratné v Lamborghini Miura z roku 1966. Inžinieri Lamborghini boli v tom čase inšpirovaní pretekárskym vozidlom Ford GT40, ktoré vyhralo závod Le Mans. Automobilka GM sa už dlho pohrávala s myšlienkou Corvetty, s motorom v strede. Spoločnosť dokonca v 60. rokoch minulého storočia vyrobila CERV I a CERV II (Chevrolet Engineering Research Vehicle) a v roku 1990 CERV III, ktoré mali motori umiestnené práve v tejto časti.

Nová Corvetta tak bude najrýchlejšou. Je vybavená špeciálnym výkonnostným balíkom, vďaka ktorému bude schopná prejsť z nuly na 100 kilometrov v hodine za menej ako tri sekundy.

GM_predstavila_uplne_novu_Corvettu_3

Praktickosť a pohodlie vedeli z historického pohľadu vždy predať Corvettu. Napríklad nový model, bude mať dva kufre – jeden vpredu a jeden vzadu.

Automobil pôjde do výroby na jeseň v montážnom závode GM Bowling Green, v štáte Kentucky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár