Viktor Janukovyč sa stále považuje za legitímneho vodcu Ukrajiny a podľa jeho vyhlásenia varuje pred vnútorným vojenským konfliktom. On taktiež žiada Rusko, aby zaistilo bezpečnosť pred akciou “extrémistov”, ktorý sa chystajú prevziať moc na Ukrajine.

Janukovyč povedal: “Na uliciach mnohých miest našej krajiny sa darí extrémizmu. Hrozbám ublíženia na zdraví čelím ja a moji spolupracovníci. Som nútený požiadať ruské orgány, aby zaistili moju osobnú bezpečnosť proti akciám extrémistov.”.

Janukovyč taktiež povedal, že on nenariadil ukrajinskej armáde zasahovať do vnútorných politických udalostí a neurobil tak ani teraz.

Janukovyč ďalej vyhlásil: “Ak niekto vydá také rozkazy ozbrojených alebo bezpečnostných síl, tieto príkazy budú nelegitímne a budú trestné.”

V nedeľu nový parlament vyhlásil vymenovanie svojho novo zvoleného zástupcu Aleksandra Turchinova, ktorý zastupuje prezidenta Ukrajiny.

Nový režim okamžite hlasoval, aby Janukovyča zbavil svojich právomocí a dosiahol aj ďalšie kroky za jeho neprítomnosti v hlavnom meste a zahlasovali za predčasné voľby, ktoré sa bude konať dňa 25. mája.

O deň neskôr (v pondelok) Rada dala ukrajinského prezidenta Janukovyča na zoznam hľadaných ľudí, pre podozrenie z účasti na masových vraždách počas nepokojov v Kyjeve.

Súvisiace články:

“Utajení oligarchovia” ktorí budú formovať budúcnosť Ukrajiny

Majetok Vladimíra Putina? Odhady hovoria až o niekoľkých miliardách

Zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč, ktorého miesto pobytu zostáva neznáme už skôr odsúdil rozhodnutie dočasnej vlády, ako a povedal, že nepokoje v ukrajinskom hlavnom nesú všetky znaky prevratu označovaného D’état (náhly prevrat, často násilný od skupiny sprisahancov existujúce vlády. Také revraty sú najčastejšie v krajinách s nestabilnou vládou a v krajinách s malou skúsenosťou úspešnej demokracie).

V utorok ukrajinský parlament Verkhovna Rada zahlasoval za súdenie utečeného prezidenta Janukovyča na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v Haagu za údajné “zločiny proti ľudskosti počas nedávnych pokojných protestov.”

Zdroj: Daily News & Analysis

Facebook komentár