Rozšírenie korupčnej krízy má veľký vplyv na hospodársku dôveru v Turecku, čo posilalo menu tohto národa na rekordné minimá a jej akciový index razantne prepadol.

Turecká líra v piatok voči doláru dosiahla rekordné minimum. Hlavný akciový index Turecka – Borsa Istanbul National 100 tento týždeň odpísal 6,2% a v tomto roku je v strate viac než 18%.

( Súvisiace: 10 krajín s prekvapujúco stabilnou vládou )

Rozsiahle vyšetrovanie korupčných praktík poškodilo vládu premiéra Tayyip-a Erdogana a ďalej pokračuje vo navyšovaní obáv investorov.

Kríza tento týždeň zosilnela, keď traja ministri odstúpili a minister životného prostredia a urbanizácie Erdogan Bayraktar vyzval vodcu krajiny, aby ich nasledoval.

Ministri v stredu odstúpili, ako boli zadržaní ich synovia vrámci záťahu, ktorý zahŕňal vedúceho predstaviteľa verejnej banky, niekoľko byrokratov a vysoko postavených podnikateľov.

K zadržaniu prišlo po dvojročnom vyšetrovaní korupcie, vrátane prania špinavých peňazí, pašovaniu zlata a úplatkárstva.

Premiér Erdogan preskupil jeho vládu, ale ani týmto krokom sa mu nepodarilo obnoviť dôveru investorov v turecké hospodárstvo.

V piatok Turecká armáda oznámila, že zostane mimo tejto krízy. Vo vyhlásení zverejnenom na svojich internetových stránkach, ozbrojené sily v krajine uviedli, že “v žiadnom prípade nechcú byť súčasťou politickej diskusie.”

( Súvisiace: Rusko míňa na ZOH nezmyselnú sumu peňazí )

Sú to ďalšie negatíva pre ekonomiku, ktorá v roku 2013 utrpela značné trhové turbulencie.

Anti-vládne protesty v júni vyvolali razantný odpredaj tureckých akcií, ako demonštranti obvinil Erdogana z postupného sa približovaniu autoritatívnemu systému a žiadali jeho rezignáciu. 

Zdroj: WashingtonPost

Facebook komentár