Jeden_z_najvacsich_diamantov_sveta_predany_len_za_6_5_miliona_dolarov

Jeden z najväčších diamantov sveta bol predaný za 6,5 milióna dolárov.

Kameň bol nazvaný “diamant mieru”, pretože veľká časť výnosov bude pomáhať jednej dedine nachádzajúcej sa v Sierre Leone (kde sa našiel). V posledných desaťročiach sa nelegálny obchod s krvavými diamantmi používal na financovanie devastujúcej občianskej vojny v krajine a ďalšie africké konflikty.

Namiesto toho, aby bol tento diamant predaný pašerákmi, dedinčania ho priviedli do pozornosti národnej vlády, ktorá zabezpečila, aby bol vydražený.

Jeden z najznámejších šperkárov na svete – Laurence Graff, dopomohol získať jeho ponuku v New Yorku (v pondelok).

Konečná cena je docela dostatočná, ale nedosahuje toľko, čo za 709 karátový klenot očakávala vláda Sierry Leone.

Na aukcii v Sierre Leone, počas mesiaca máj, vláda odmietla ponuku na úrovni 7,8 milióna dolárov a povedala, že by mohla získať “reálnu trhovú hodnotu za diamanty Sierry Leone” na inom mieste.

Tento kameň je tretím najväčším diamantom v histórii krajiny a 14. najväčším objavom na svete. S týmto vyjadrením prišlo klenotníctvo Rapaport Group, ktorá pomohla priniesť kameň do aukcie.

Tobias Kormind, ktorý je výkonným riaditeľ online klenotnickej spoločnosti so zameraním na diamanty – 77Diamonds.com povedal: “V minulosti sa podobné neopracované diamanty predali takmer desaťkrát viac. Napríklad 813 karátovový diamant “Constellation” sa počas minulého roka predal za 63 miliónov dolárov.

Prečo sa tento veľký diamant nepredal za vyššiu cenu?

Kormind v e-mailovom vyhlásení poznamenal: “Horný koniec trhu s diamantmi nečelí tak veľkému dopytu po podobných kameňoch,” a drahokamy nemusia byť tak atraktívne, ako to naznačuje samotná veľkosť.

Ďalej uviedol: “Tento diamant je známy ako veľmi komplikovaný kameň,” … “Väčšie neopracované diamanty sa nemusia nevyhnutne využiť, keďže sú tažšie rezané a leštené. Jedná sa o dôležitú otázku každého veľkého diamantu. Ak nemôžete priniesť veľký diamant do veľmi vysokej kvality a neviete z neho urobiť niekoľko kameňov, to jeho hodnotu len znižuje.”

Napriek sklamaniu, z pohľadu predajnej ceny, sa tento diamant ukazuje ako príklad toho, čo sa môže stať, keď ľudia vykopú drahé kamene a predávajú ich cez oficiálne kanále.

Súvisiace: Iba 132 ľudí sveta si môže “dovoliť” 1111-karátový diamant z Botswany

Začiatkom tohto roka, prezident Sierry Leone – Ernest Koroma povedal, že chcel by “poďakovať miestnemu vedúcemu predstaviteľovi a jeho ľudu za to, že pašovanie diamantu z krajiny nepodporili.”

Pastor Emmanuel Momoh, ktorý je jedným z ľudí, čo kameň vykopali, poznamenal: “Diamant, ktorý bol objavený v dedine Koryardu na východe Sierry Leone, predstavuje našu nádej na lepšiu budúcnosť ako zdroj rastu, rozvoja a pracovných miest v Sierra Leone.”

Skupina Rapaport uviedla: “Viac ako polovica príjmov bude venovaná vládnemu financovaniu, vrátane životne dôležitých životných potrieb pre výkopy a ich spoločenstvá, ktoré v súčasnosti nemajú čistú vodu, elektrickú energiu, zdravotnícke zariadenia, školy a cesty.”

Zhruba štvrtina peňazí pôjde nálezcom, ktorí diamant našli a zvyšok sa použije na vládny program, nazvaný Fond rozvoja spoločenstiev v oblasti Diamantov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár