Neobrúsený 1109-karátový diamant počas zajtrajšieho dňa bude v Londýne vydražený. Jedná sa o najväčší neobrúsený diamant na svete a druhý najväčší, ktorý bol kedy nájdený.

Predaj prichádza v čase, kedy britská libra z dôvodu hlasovania za Brexit stratila viac ako 10% svojej hodnoty. Tieto fakty už viedli k slabším ponukám na nedávnej londýnskej aukcii umeleckých diel, ktorá sa konala začiatkom tohto týždňa.

Akcia tohto diamantu sa v bude konať v aukčnej sieni spoločnosti Sotheby’s v Londýne, o 18:30 hodín miestneho času. Diamant o veľkosti tenisovej loptičky je tak veľký, že nevedel zapadnúť do bežných skenerov, ktoré sa používajú na vyhodnotenie potenciálnu hodnoty drahých kameňov.

Bol objaveným v novembri a v Botswane. Bol pomenovaný “Lesedi La Rona”, čo v jazyku Botswany znamená “Naše svetlo.”

Súvisiace:
Našiel sa druhý najväčší diamant na svete
Spoločnosť našla 400-karátový diamant a jej akcie raketovo stúpali

Zatiaľ ho prekonala iba “Hviezda Afriky” nájdená v roku 1905 (v Južnej Afrike), ktorá mala až 3 106 karátov. Časť tohto diamantu, známa ako “Prvá hviezda Afriky” je aktuálne súčasťou korunovačných klenotov britskej kráľovskej rodiny.

“Lesedi La Rona” je vlastnená kanadskú ťažobnou spoločnosťou Lucar. Práve počas minulého mesiaca predala ďalší masívny diamant – 813 karátový známy ako “Súhvezdie” a bol nájdený v rovnakej bani. Bol predaný za 63 miliónov dolárov, čo znamená viac ako 77 000 dolárov za jeden karát, čo predstavuje nový rekord. Akcie spoločnosti Lucar sa od objavu “Lesedi La Rona” viac ako zdvojnásobili.

Lesedi La Rona by sa mala podľa očakávaní predať za najmenej 70 miliónov dolárov. Ale počas dražby umenia konanej aukčnej siene Phillips v Londýne, v pondelok večer bolo nepredaných 32% položiek a niektoré položky sa predali, za menšiu, ako očakávanú cenu.

Zdroj: WeekendPost

Facebook komentár