Jednoducha_investicna_strategia_dosiahla_najlepsiu_navratnost_za_26_rokov

Investori, ktorí v roku 2019 využili jednoduché rozdelenie portfólia medzi dlhopisy a akcie, dosiahli podľa investičnej spoločnosti Pictet Asset Management najlepšie výnosy za viac ako štvrťstoročie.

Nálada na trhu začiatkom tohto roka bola neistá, pričom viacerí analytici očakávali, že rastúce úrokové sadzby v USA a stiahnutie stimulu od centrálnej banky negatívne ovplyvní aktíva.

Ale všeobecný americký akciový index S&P 500 tento rok ponúkol zisky presahujúce 25%, zatiaľ čo v rovnakom čase štátne dlhopisy ponúkli solídne výnosy, keďže obavy z obchodnej vojny
viedli investorov k zameraniu pozornosti na bezpečné aktíva.

Luca Paolini, ktorý je hlavným analytikom spoločnosti Pictet Asset Management, v piatok oznámil, že „v roku 2019 sa portfóliu akcií a dlhopisov v pomere 50/50 darilo pozoruhodne dobre.

„Myslím si však, že je prekvapujúce, že ak ste globálnym investorom a tento rok ste 50% portfólia dali do akcií a 50% portfólia do dlhopisov, dosiahli ste 16% výnos – predstavuje to najlepší ročný výsledok od roku 1993.“

Paolini pred rokom poznamenal, že globálna recesia, nízka dôvera v v podnikateľskom sektore a negatívny dopad z obchodnej vojny budú obmedzovať Federálny rezervný systém, ktorý potreboval obmedziť paru americkej ekonomiky.

V januári banka Goldman Sachs predpovedala, že Fed v tomto roku zvýši úrokové sadzby až štyrikrát. Namiesto toho a na radosť Bieleho domu centrálna banka naopak znížila sadzby až 3 krát, čo trhy výrazne podporilo.

„Nikto nečakal, že Fed zníži úrokové sadzby až trikrát. Každý očakával, že Fed úrokové sadzby zvýši. Jedná sa o obrovskú zmenu v menovej politike,“ uviedol Paolini, ktorý varovala, že Fed nebude schopný tento trik zopakovať aj v roku 2020.

Varoval: “Zostáva nám veľká cesta, okrem možného oživenia rastu.”

Paolini uviedol, že stratégia rozdelenia portfólia do akcií a dlhopisov v pomere 50:50 pre rok 2019 je trikom, ktorý sa pravdepodobne čoskoro nebude opakovať. Podľa najnovšej analýzy spoločnosti Pictet negatívny výnos v tomto pomere portfólia zasahuje päťročný výhľad.

Investičný riaditeľ spoločnosti Quilter Cheviot – David Miller tiež uviedol, že do roku 2020 zostáva pozitívne naladený.

Miller uviedol, že globálna ekonomika nevyzerala tak, že by sa dostala do recesie, a dodal, že trikom vo svete s nízkym výnosom pre investorov bolo nájsť spoločnosti, ktoré dosahujú zisk alebo aspoň vyplácajú dividendy.

“Tieto veci sa stávajú ešte cennejšie, takže podľa mňa nie je prekvapujúce, že investori majú za sebou dobrý rok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár