Ako_investovat_v_roku_2019_vramci_svojej_strategie

Volatilita trhu viedla investorov k vysokej ostrahe. A to z dobrého dôvodu: 2018 bol najhorším rokom pre akciové trhy od roku 2008 a iba druhým rokom v poslednom desaťročí kedy americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 poklesli.

Avšak správcovia aktív bohatých jednotlivcov naznačujú, že investori by si mali udržať pokoj, poprípade mierne upraviť svoju investičnú stratégiu a treba hľadať príležitosti aj ďalej.

Joseph Weber, ktorý je akreditovaným špecialistom na správu aktív v spoločnosti Integrated Financial Solutions, poznamenal: “Hoci rok 2018 bol rokom kedy došlo k poklesu, hovoríme investorom, že sa nemusia obávať,” … “Uznávame obavy Fedu zo sporu medzi USA a Čínou, ale veľké množstvo aktív po začiatku roka smerovalo nahor.”

Aj ďalej sú zverejňované pozitívne správy o stave pracovných miest, ropa sa nachádza pod cenou 55 dolárov za barel a ľudia by mali aj naďalej vidieť výhody znižovania daní, ktorých účinnosť by sa mala dostať aj do prvého štvrťroka. Základy trhov sú stále silné, všetko by to malo poukazovať na pozitívne výsledky roka 2019.”

Existujú však pohyby na trhu, ktoré by bolo hlúpe ignorovať.

Noah Schwartz, ktorý je certifikovaným finančným plánovačom vo firme Blueprint Financial Strategies, uviedol: “Nie som si istý, že niekto bez špekulácií by pre roku 2019 mohol poskytnúť presné hodnotenie situácie na trhu”, … “Čo je však orientačné, je stav trhu na konci roka a to je skvelý ukazovateľ čo by sme mohli čakať počas roka. Trhy majú tendenciu sa pohybovať v trendoch a práve od októbra sa nachádzajú v miernej korekcií.”

Tu sú niektoré spôsoby, ako čo najviac využiť súčasný trh.

Hľadanie príležitosti

Dale Wong, prezident investičnej spoločnosti Missio Investment Management, poznamenal: “Volatilita a spätná väzba za posledné tri mesiace vytvorili obrovské príležitosti pre investorov s dlhším časovým horizontom.”

Nie je nič nezvyčajné, keď negatívne emócie ublížia cenám akcií solídnych spoločností, ktoré dosahujú rast príjmov.

Wong ďalej uviedol: “Dlhodobí investori by sa mali usilovať o tie spoločnosti s rozsiahlym podnikaním a silným riadením, ktoré prekonajú zvyšok trhu počas nasledujúcich troch až piatich rokov.”

Prehodnotenie svojich investičných cieľov

Sean Gillespie, ktorý finančným plánovačom v spoločnosti Redeployment Wealth Strategies zasa poznamenal: Investori potrebujú zistiť, ako – alebo dokonca či vôbec – budú mať blízke fundamenty vplyv na ich dlhodobé plány. Len ak je odpoveď “áno”, mali by dokonca premýšľať o tom, že urobia určité zmeny, ale ak odpoveďou je “nie“ mali by sa držať svojich plánov.

Navrhujem, aby bol jasný rozdiel v otázkach šetrenia (pre krátkodobý horizont) a investovaním (z dlhodobého hľadiska) a zodpovedným plánovaním.

“Ak má byť niečo vo vašom portfóliu v najbližších dvoch alebo troch rokoch zmenené na hotovosť, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa to primárne nemalo nachádzať na akciových trhoch.”

Gillespie poznamenal: Napríklad, ak ste v dôchodku, minimálne v nasledujúcich dvoch rokov dôchodkového príjmu by jednotlivci mali mať časť finančných prostriedkov v hotovosti. To isté platí pre ostatné okolnosti, najmä s horizontom pod 3 až 5 rokov.

Prehodnotenie tolerancie voči riziku

Dokonca aj keď máte svoje dlhodobé ciele, nie je ľahké čeliť poklesu na akciovom trhu. Do určitej miery je to aj osobné rozhodnutie.

Robert Stromberg, certifikovaný finančný plánovač spoločnosti Mountain River Financial, poznamenal: “Prehodnoťte svoju rizikovú toleranciu a uistite sa, že máte správnu kombináciu akcií a dlhopisov.”

V rámci vášho akciového portfólia je treba sa pozrieť aj na diverzifikáciu investícií v USA, na medzinárodných rozvinutých a rozvíjajúcich sa trhoch. “Zvoľte percentuálnu hodnotu pre každú z nich a každoročne ich vyvážte podľa cieľového percentuálneho rozloženia, ktoré sa v priebehu rokov mení.”

Tiež navrhuje, aby ste vo vašom akciovom portfóliu navýšili hodnotové akcie (majú tendenciu obchodovať za nižšiu cenu vo vzťahu k ich základom).

“Rastové akcie nedávno prekonali hodnotové, ale hodnotové akcie historicky a opakovane prekonali rast v dlhých časových rámcoch.”

Byť trpezlivým

Charlie Horonzy, certifikovaný finančný plánovač spoločnosti Focused Up Financial, uviedol: “Moja rada je vypnúť televízor, zatvoriť noviny a byť trpezlivým.”

Uviedol: „Iste, rok 2008 bol strašným rokom. Ale dokonca aj tí, ktorí nič neurobili, boli od roku 2009 až do dnešného dňa obdarovaní pekne odmenou – takmer desaťročie rastúcich (býčích) trhov.

Samozrejme, ako pohodlne sedíte, závisí od vášho veku. Tí, ktorí sa blížia k dôchodku alebo majú pevný príjem, môžu mať naliehavejšie potreby. Ale tým, že sa usadíte do pevného dlhodobého investičného plánu, pravdepodobne v priebehu času uvidíte pozitívny výnos.

Horonzy nakoniec poznamenal: “V priemere sa nachádza hodnota návratnosti trhu na hodnote 10%,” … “Jedna z najhorších vecí, ktorú môžete urobiť, je pokúsiť sa vnímať čas na trhu a vykonávať zmeny. Ak idete touto cestu, potom sa musíte spýtať nielen kedy vystúpiť, ale kedy sa vrátiť späť. Ak ste v roku 2009 odišli a nevrátila sa, boli ste mimo celého tohto rastúceho trhu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Investing

Facebook komentár