Warren Buffett, generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway.

Warren Buffett, generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway.

Predstavte si, že by ste si mohli sadnúť oproti jednému z najbohatších mužov na svete a dať si s ním kávu. Povedzme, že tento úspešný človek nadobudol bohatstvo rovnakým spôsobom, ktorým sa o to usilujete Vy sami. Prostredníctvom investovania. A teraz si predstavte, že by to bol práve Warren Buffett.

Čo by ste sa ho spýtali? Chceli by ste sa dozvedieť niečo, čo by od základov zmenilo Váš prístup k finančnému úspechu?

Určite si však myslíte, že takáto možnosť sa Vám nikdy nenaskytne. Koniec koncov, ako by ste si s ním vôbec dohodli stretnutie? Možno máte pravdu. No aj keď sa s ním nestretnete v kaviarni, môžete sa nechať inšpirovať jeho slovami. Ponúkame Vám 7 Buffettových výrokov, pomocou ktorých môžete skutočne preniknúť do hĺbky princípu inteligentného investovania.

„Riziko pramení z toho, že neviete, čo robíte.“

Ľudia často hovoria o tom, aké riskantné je obchodovanie na akciových trhoch. Vravia: „Je také jednoduché prísť o peniaze…“ Prirodzene, s rizikom treba počítať. Ale riskantné je tiež spoliehať sa na jedného zamestnávateľa, ktorý môže kedykoľvek vyhlásiť bankrot či prepustiť Vás. Ako by ste teda mali zvládať riziko na burze? Buffett odporúča, aby ste skrátka vedeli, čo robíte. Vzdelávajte sa. Čím viac budete investovaniu rozumieť, tým lepším investorom budete.

„Dnes sedíme v tieni, pretože veľmi dávno niekto zasadil strom.“

Najlepší moment na investovanie bol pred niekoľkými rokmi. Druhý najlepší moment je dnes. Čím skôr začnete, tým lepšie. Nevyčkávajte s nákupom akcií. Nakúpte akcie a vyčkávajte.

„Keď sa ocitnete v zatekajúcej lodi, energiu využijete efektívnejšie zmenou plavidla ako zapchávaním dier.“

7_investicnych_rad_Warrena_Buffetta_2017_1

Buffett v tomto výroku hovorí o klamlivej predstave, ktorou sa riadia mnohí investori. Vložia svoje peniaze do jednej investície a snažia sa z nej za každú cenu vyťažiť aspoň nejaký zisk. A to aj v prípade, že je to riskantné z vyžaduje si to dodatočný kapitál a čas. Keď si uvedomíte, že obchod nejde podľa Vašich predstáv, mali by ste sa zmieriť so stratou a presunúť sa k novým investíciám. Ak budete do beznádejnej situácie vrážať stále viac peňazí, v konečnom dôsledku bude strata omnoho vyššia.

„Prieskum verejnej mienky nie je náhradou zdravého rozumu.“

Buffett neodporúča riadiť sa horúcimi trendmi a senzačnými titulkami v novinách. Namiesto toho si veci poriadne premyslite vlastnou hlavou. O svojich investíciách rozhodujte na základe vlastnej analýzy a neriaďte sa výsledkami niekoho iného.

Súvisiace: Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze

„Na nákup istých akcií neexistuje vhodný deň.“

Na trhu sú dostupné aj akcie, ktoré skrátka nikdy nie sú dobrou investičnou voľbou. Nezáleží na tom, čo sa píše v novinách. Nespoliehajte sa ani na to, že Váš známy vlastní akcie danej spoločnosti. Niektorým obchodom by ste sa mali jednoducho vyhnúť.

„Je oveľa lepšie kúpiť výbornú spoločnosť za priemernú cenu ako priemernú spoločnosť za výbornú cenu.“

7_investicnych_rad_Warrena_Buffetta_2017_2

Odkazom tohto výroku je, že by sme sa mali zameriavať na kvalitu spoločnosti a nie na cenu akcií. Netvrdíme, že cena akcií nie je dôležitá. Ale Buffett zdôrazňuje, že dobrá cena akcií zlej spoločnosti je jednoducho zlou investičnou voľbou. Mali by ste sa zamerať na kvalitné spoločnosti a kúpiť ich akcie v období, keď budú dosahovať vhodnú cenu.

Súvisiace: Stravovacie návyky Warrena Buffetta Vás naučia o jeho investičnej stratégii

„Vždy som vedel, že sa raz stanem bohatým. Myslím, že som o tom nikdy nepochyboval.“

Tieto slová sú vo svete investovania snáď najhodnotnejšou múdrosťou. Buffett rozpráva o stave mysle. Musíte samých seba presvedčiť o tom, že dosiahnete úspech. Možno to nebude dnes. Možno sa to nestane tak, ako si to predstavujete. Ale hlboko vnútri si musíte byť istí, že nakoniec vyhráte. V konečnom dôsledku sa Vám to splní.

Vyzbrojení radami legendárneho investora môžete vykročiť vpred. Prečítajte si ich ešte raz, zamyslite sa nad nimi. Stavajte na nich. S výsledkom budete nepochybne spokojní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes, WSJ

Facebook komentár