Juhokorejsky_miliardar_odsudeny_za_uplatkarstvo

Juhokórejský súd poslal ďalšieho z najvplyvnejších predstaviteľov krajiny do väzenia.

Shin Dong-bin, ktorý je milirdárom a predsedom konglomerátu Lotte Group, bol odsúdený na dva a pol roka vo väzení, potom čo ponúkol úplatok.

62 ročný Shinov prípad nasledoval po obrovskom škandále, ktorý mal vpyv na celú krajinu a priviedol vládu bývalej prezidentky Park Geun-hye ku koncu.

Shin bol uznaný vinným z podplácania blízkeho dôverníka prezidentky Park. Prokurátori uviedli, že spoločnosť Lotte tak darovala 7 miliárd wonov (6,4 milióna dolárov) nadácii spojenej s priateľom prezidentky Južnej Kórei a na oplátku dostala vládnu licenciu na bezcolné obchody.

Súvisiace: Čína ukazuje vládnym úradníkom život vo väzniciach, ako “varovanie” proti korupcii

Shin poprel akékoľvek obvinenia. V minuloročnom rozhovore povedal, že sa neobáva, že by skončil za mrežami, pretože je nevinný.

Aktuálne sa však stal najnovším príkladom úzkych väzieb medzi podnikmi a politickými elitami Južnej Kórey. Škandál týkajúci sa bývalej prezidentky a najväčších spoločností v krajine mal koncom roka 2016 za následok demonštrácie o rozsahu stoviek tisíc demonštrantov.

V predošlom škandáli bol Lee Jae-yong, ktorý bol de facto vedúcim obchodného impéria spoločnosti Samsung, v auguste uznaný vinným z podplácania a ďalších obvinení.

Lee bol počas minulého týždňa prepusteným, keďže jeho trest odňatia slobody na päť rokov bol odvolacím súdom pozastavený a znížený.

Spoločnosť Lotte uviedla, že Shin taktiež príde s odvolaním.

Spoločnosť vo vyhlásení ďalej uviedla: “Z dôvodu tohto neočakávaného výsledku čelíme negatívam,” … “V priebehu súdneho procesu sme tvrdili, že sme nevinní a obhajovali sme Shina aj s dôkazmi, ale tento dôkaz nebol uznaný a my sme z toho boli naozaj zúfalí.”

Spoločnosť uviedla, že ide o “núdzový režim”, ktorý medzi zamestnancami, zákazníkmi a investormi šíri obavy a pochybnosti.

Akcie maloobchodnej divízie spoločnosti Lotte v Soule ukončili obchodný deň v strate 4%.

Shin bol odsúdený v ten istý deň ako Choi Soon-sil, ktorý je bývalým dôverníkom prezidenty Parku Geun-hye. Choi dostal 20-ročný trest odňatia slobody za obvinenia vrátane zneužitia moci, nátlaku, podvodu a úplatkárstva.

Parku Geun-hye je prvou prezidentkou v krajine, ktorá v súdnom procese čelila obvineniam z korupcie, nátlaku a úniku dôverných informácií. Označila sa nevinnú.

Utorkové vyhlásenie súdu prichádza, v období kedy Južná Kórea je hostiteľom zimných olympijských hier.

Firmy Lotte, podobne ako aj Samsung sú oficiálnymi partnermi podujatia. Spoločnosti uviedli, že hry budú aj naďalej podporovať.

Súvisiace: Čínsky miliardár bol uznaný vinným z podplácania úradníkov OSN

Jedná sa o posledné problémy rodinného konglomerátu, ktorého široká škála podnikov zahŕňa produkciu cukríkov, maloobchod, hotely a stavebníctvo.

Obchodné aktivity spoločnosti Lotte v Číne počas minulého roka čelili ukončeniu aktívít, z dôvodu kontroverzného amerického systém protiraketovej obrany. Desiatky obchodov spoločnosti Lotte v Číne boli zatvorené a prace na zábavnom parku v krajine boli ukončené, pretože súhlasila s odovzdaním pozemku juhokórejskej vláde, kde sa tento systém má postaviť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár