Cinsky_miliardar_bol_uznany_vinnym_z_podplacania_uradnikov_OSN_2017

Miliardár a developer z Číny (Macaa) bol odsúdený za zaplatenie viac ako milióna dolárov vo forme úplatkov pre vrcholných predstaviteľov Organizácie Spojených národov (OSN).

Federálny súd v New Yorku po mesiacovom súdnom procese včera označil Ng Lap Senga vinným.

Ng bol obvinený z platenia úplatkov bývalému prezidentovi Valného zhromaždenia OSN – Johnom Asheovi z *Antiguy a Barbudy a Francisovi Lorenzoovi, ktorý je bývalým námestníkom veľvyslanca OSN z Dominikánskej republiky, výmenou za oficiálnu podporu zriadenia konferenčného centra OSN v Macau, v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Súvisiace: Čína ukazuje vládnym úradníkom život vo väzniciach, ako “varovanie” proti korupcii

(*Antigua a Barbuda je štát v strednej Amerike, ktorý leží na troch ostrovoch v Malých Antilách)

Podľa Úradu amerického zástupcu Ng úradníkom OSN v úplatkoch zaplatil viac ako 1,3 milióna dolárov. Bol uznaný vinným za niekoľko obvinení súvisiacich s úplatkárstvom a praním špinavých peňazí, pričom v každom z nich čelí väzeniu od 5 do 20 rokov. Nebol nastavený žiadny dátum odsúdenia. 69-ročný Ng by tak mohol čeliť až 65 rokom väzenia.

Počas súdneho procesu právnici obvineného tvrdili, že Ashe a Lorenzo ním manipulovali.

Podľa slov právnika Tai Parka pre agentúru Reuters, sa čínsky miliardár Ng plánuje proti verdiktu odvolať a vzniesť “podstatné právne otázky.”

Americký okresný sudca Vernon S. Broderick sprísnil kauciu v prípade miliardára Ng a uviedol, že je teraz “doslova v domácom väzení”, obmedzený na kauciu vo výške 50 miliónov dolárov v jeho luxusnom manhattanskom byte, kde zostal počas väčšiny mesiacov, pod 24 hodinovým dohľadom od jeho prvého zatknutia v septembri roka 2015.

Organizácia Spojených národov vyhlásila, že “v tomto prípade značne spolupracovala na uľahčení riadneho výkonu spravodlivosti tým, že zverejnila tisíce dokumentov a upustila od imunity úradníkov, aby im na súde umožnili svedčiť.”

Zástupca hovorcu OSN – Farhan Haq povedal: “Organizácia zvažuje ďalšie kroky ako obeť týchto zločinov.”

Verdikt bol triumfom pre prokurátorov, ktorí sa venovali prudkým právnym otázkam týkajúcim sa imunity diplomatov OSN, aby získali spoluprácu bývalého veľvyslanca Dominikánskej republiky Francisa Lorenza, ktorý bol obvineným a nakoniec svedčil aj proti Ng.

Súvisiace: Čínsky miliardár popravený

Lorenza na začiatku minulého roka obvinil z viny z niekoľko trestných obvinení. Čaká na odsúdenie, rovnako ako dvaja ďalší, ktorí sú v danej veci vymenovaní. Tretí spolupáchateľ bol odsúdený na 20 mesiacov väzenia.

Ashe priznal, že nie je vinným, ale kým čakal na verdikt súdu v júni zomrel. Obžaloby proti nemu boli zamietnuté.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár