Královna_Alzbeta_II_od_vlady_ziska_o_78_percent_viac_penazi_2017

Kráľovná Alžběta II. v tomto roku od vlády získa rozsiahle finančné prostriedky, ktoré by mali pomôcť rekonštrukcii Buckinghamského paláca.

Kráľovná počas minulého roka získala 42,8 miliónov libier (54,6 miliónov dolárov) vo forme nezdaňovaných príjmov (od štátu), cez jej ročný “suverénny grant.” V tomto roku sa platba navýši až o 78% na 76,1 miliónov libier (97 miliónov dolárov).

Očakáva sa, že platby by mali zostať na vyšších úrovniach počas obdobia 10 rokov, keďže Buckinghamský palác prechádza rozsiahlou rekonštrukciou.

Zamestnanci majú nahradiť rozvody a potrubia, ktoré sú viac ako 60 rokov staré. Prístup návštevníkov sa zlepší, ale celkový dizajn a exteriér 775 izieb v londýnskom zámku zostane rovnaký.

Britskej ministerstvo financií počas minulého roka poznamenalo: “Projekt sa snaží, aby sa zabránilo vážnemu riziku požiaru, povodniam a poškodeniam keďže súčasťou budovy sú aj neoceniteľné kráľovskej zbierky umenia, ktorými sa tento národ pýši.”

The Crown Estate, spravujúca hlavné nehnuteľnosti, farmy a pobrežné oblasti, ročne generuje stovky miliónov libier, z ktorých väčšina končí v štátnej kase. Časť zisku je nakoniec vrátená kráľovnej a jej rodine je každoročne vyplácaný tzv. „štátny grant“.

Kráľovná tieto peniaze využíva na jej výdavky, ktoré pokrývajú náklady na cestovanie, bezpečnosť zamestnancov a údržbu kráľovských palácov.

Kráľovná tiež získava príjmy z vojvodstva Lancaster, pozemkov, poľnohospodárskych a rezidenčných nehnuteľností, ktorých história siaha až do roku 1265. Vlani z tohto majetku a prenajímania palácového priestoru získala 14,9 miliónov libier (19 miliónov dolárov). Tento zisk bol použitý na pomoc krytia oficiálnych výdavkov.

Dokonca s každoročne získaných miliónov, kráľovná nie je schopná toho veľa ušetriť. V poslednom fiškálnom roku väčšinu peňazí minula na zamestnancov a údržbu nehnuteľností a zostalo jej iba 900 000 libier (1,1 milióna dolárov). Prebytok bol umiestnený do “Rezerv Suverénnych Grantov,” ktoré charakterizuje kráľovský fond, pre problémové dni.

Súvisiace: Princ Harry sa stane o $ 17 miliónov bohatším. Ale zaplatí daň?

Sir Alan Reid, ktorý je oficiálny správcom príspevkov z verejných príjmov pre súkromné výdavky, povedal že 42,8 milióna libier vo forme štátnej dotácie pre kráľovnú, boli v poslednom fiškálnom roku vyrovnané tzv. poplatkom o rozsahu 65 pencí ($ 0,83) na každého jedného občana Veľkej Británie.

Počas tohto týždňa poznamenal: “Keď vezmete do úvahy, že proti tomu, čo kráľovná robí a predstavuje pre túto krajinu, domnievam sa, že predstavuje vynikajúcu hodnotu za tieto peniaze.”

Avšak, nie každý s touto hodnotou súhlasí.

Požiar domu Grenfell, ktorý začiatkom tohto mesiaca zabil najmenej 79 ľudí odhalil v Británií trhlinu medzi bohatými a chudobnými. Mnoho ďalších veží čelí hrozbe podobných incidentov a ich obyvatelia sa sťažujú na dlhoročné zanedbanie zo strany orgánov.

Niektorí analytici z toho obviňujú rozpočtové škrty a laxný prístup regulačných noriem ku katastrofám.

Združenie Republic, ktorá bojuje za zrušenie monarchie odhaduje, že udržanie chodu kráľovskej rodiny, ročne stojí okolo 345 miliónov libier (440 miliónov dolárov). Zhruba jedna tretina z toho ide na bezpečnosť.

Generálny riaditeľ Republic – Graham Smith poznamenal: “Keď naše polícia, [zdravotnícky systém], školy a hasičské zbory čelia obmedzeným finančným prostriedkom, ako môžeme pokračovať v ospravedlňovaní tohto obrovského plytvania peniazmi?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYtimes, Yahoo

Facebook komentár