Britský kráľovský majetok – vlastníctvo kráľovnej Alžbety v roku do marca 2013 dosiahol rekordný zisk a to najmä vďaka silnému výkonu jej nehnuteľností v centre Londýna.

Crown Estate zaznamenal 5,2 percentné zvýšenie zisku na 252,6 miliónov britských libier (389,12 miliónov dolárov), čo poskytne zisk kráľovnej vo výške 38 miliónov britských libier (59 miliónov amerických dolárov).

Zvyšok zisku išiel do štátnej pokladnice Británie, alebo ministerstva financií. Minister financií George Osborne minuký týždeň v stredu podrobne poukázal na škrty vo výdavkoch o hodnote 11,5 miliárd libier.

Majiteľ veterných elektrární a väčšiny veterných elektrární na morskom dne v Británii spolu s jeho nehnuteľnosťami na Regent Street prekonal širšie hospodárstvo kvôli silnému zahraničnému záujem o nehnuteľnosti v Londýne a rastúcej závislosti o zelenú energiu vo Veľkej Británii.

“Sme hrdí na to, že výkon spoločnosti Crown Estate dosiahol ďalší rekord a opäť významne prispeje k financiám národa,” ako povedal predseda Stuart Hampson. z portfólia nehnuteľností, ktoré sú aktuálne o hodnote 8,1 miliardy libier.

Kráľovná – ktorej výplata v tomto roku vzrástla o 20 percent na 36 miliónov libier – bola predtým platená daňovými poplatníkmi prostredníctvom opravnej položky stanovenej parlamentom a inými vládnymi grantmi.

Nie je jej dovolené požičiavať si na kapitálových trhoch a vytvárať spoločné podniky so zahraničnými prostriedkami na financovanie svojich plánov prestavby. V máji podpísala dohodu o hodnote 320 miliónov libier s Oxford Properties, ktorú vlastní jeden z najväčších kanadských dôchodkových fondov, s cieľom prestavať londýnsku luxusnú štvrť z okresu St James’s Market.

Kráľovná, ktorá na začiatku tohto mesiaca oslávila 60. výročie jej korunovácie míňa jej plat hlavne na platbu zamestnancov kráľovskej domácnosti, ako služby práčovne, papierenského tovaru a oficiálnych funkcií.

Crown Estate patrí vládnucemu kráľovi alebo kráľovnej, ale jeho nehnuteľnosti nemôžu byť predávané monarchom. Kráľ George III poskytol svoje zisky vláde v roku 1760.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár